ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Alzacja

Alzacja – kraina wina i kolorów

Jednym z najciekawszych regionów, do których udać się można samochodem wynajętym w wypożyczalni PANEK Rent a Car jest Alzacja. Kraina geograficzna leżąca pomiędzy doliną rzeki Ren i Wogezami historycznie przechodziła wielokrotnie z rąk francuskich w niemieckie i odwrotnie. Jednak nie zaważyło to na jej wyjątkowości. Alzacja, która praktycznie nie doświadczyła straszności II Wojny Światowej dziś jest perłą średniowiecznej architektury oraz miejscem idyllicznego wypoczynku wśród zamków i winnic.

Z Polski najłatwiej dostać się tu samochodem przemierzając słynnymi niemieckimi autostradami aż do południowo-zachodniej granicy z Francją. Podróż z Warszawy nie powinna zająć więcej niż 12 godzin, ale to co znajdziecie Państwo na miejscu potrafi zrekompensować nawet największe trudy podróży. Przepisy ruchu drogowego we Francji pozwalają poruszać się autostradami z prędkością 130 km/h. Drogami krajowymi, tak zwanymi Narodówkami, z prędkością 90 km/h, a w miastach obowiązuje ograniczenie do 50 km/h i miejscami 30 km/h. Należy jednak uważać z ułańską fantazją, bo kary mogą być bardzo wysokie, a z policją, wbrew temu, co znamy z filmów o żandarmie z Saint Tropez, nie dyskutuje się.

Mur pruski i kolory

Największym miastem Alzacji jest Strasburg, który będąc siedzibą Parlamentu Europejskiego nazywany jest często Stolicą Europy. Ze względu na swoje centralne położenie Strasburg jest także doskonałą bazą wypadową dla mniejszych wycieczek po Alzacji. Miasto ma także wiele do zaoferowania w kwestiach turystycznych. Niezwykle malownicza starówka poprzecinana kanałami, będącymi jednocześnie dopływami Renu urzeka budynkami z muru pruskiego ozdabianymi wielobarwnymi kwiatami. Do najważniejszych atrakcji należą: majestatyczna Katedra Notre Dame, Palais Rohan i Muzeum Alzackie.

Kolejną stolicą, tym razem francuskich win, jest miasto Colmar. To małe, urocze miasteczko zachwycające swoją architekturą wygląda jak zatrzymane w średniowiecznej baśni. Koniecznie spróbować trzeba tu wyśmienitego Gewurztraminera i przespacerować się uliczkami dzielnicy La Petite Venice. Ciekawostką jest fakt, że w Colmar urodził się Jean Georg Haffner – lekarz napoleoński, który w 1823 roku rozpoczął budowę kąpieliska morskiego w Sopocie.

Zaledwie 7 km od Colmar, znajduje się wieś Eguisheim, która w 2013 roku została wybrana „ulubioną wioską Francuzów”. Miejscowość upodobały sobie także bociany, których jest tu równie dużo jak na polskim Podlasiu i Mazurach.

Miano „Najpiękniejszej z najpiękniejszych” dzierży jednak wieś Kaysersberg. Miejscowość wydaje się równie kolorowa co pozostałe miasteczka, ale zatopiona jest w niespotykanie soczystej zieleni. Feeria barw i kolorów przenikających się wzajemnie może spowodować zawrót głowy, ale jeśli ktoś szukałby scenerii do Disneyowskiej baśni, to Kaysersberg idealnie się do tego nadaje.

Szlak win alzackich

Historia tego regionu sięga czasów rzymskich, kiedy to tysiąc lat temu wojska cesarskie przywiozły ze sobą szczepy winorośli. Historia nie oszczędzała jednak krzaków winogron, które podczas pożarów doszczętnie trawione były przez ogień. W połowie XX wieku winnice zostały jednak pieczołowicie odbudowane i w 1953 roku oficjalnie otwarto Alzacki Szlak Win. Szlak rozpoczyna się w Miluzie i kończy 170 kilometrów dalej, w miasteczku Wissembourg, znanym między innymi z tego, że przebywał tu Król Polski Stanisław Leszczyński. Uprawia się tu 7 głównych gatunków winorośli:

Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris, Pinot Noir oraz ukochany przez miłośników wina Gewurztraminer.

Najważniejszym punktem turystycznym na szlaku jest zamek obronny Haut-Koenigsbourg znajdujący się na szczycie skalistego wzgórza między miastami Sélestat i Colmar. Budowla z XII wieku, była inspiracją do stworzenia zamku Minas Tirith z Władcy pierścieni, z jej murów podziwiać można panoramę Wogezów, a przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Alpy.

Alzacja jest bajkową krainą, którą doskonale zwiedza się samochodem. Kolorowe miasteczka zatopione w winnicach zachęcają do robienia dłuższych postojów, a cudowne krajobrazy na zawsze pozostają w pamięci.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl