ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Amsterdam

Amsterdam – miasto Rembrandta

Amsterdam oddalony jest od Warszawy jedynie o niecałe półtorej godziny lotu samolotem z lotniska Okęcie i faktycznie odległość prawie 1200 kilometrów najwygodniej i najszybciej pokonać samolotem. My jednak proponujemy wybrać się do stolicy Niderlandów samochodem wypożyczonym w PANEK Rent a Car, ponieważ kraj oferuje całe mnóstwo niesamowitych atrakcji, których z pewnością nie będziemy w stanie zobaczyć podróżując komunikacją zbiorową. Z Warszawy dostaniemy się tu autostradą, która tylko na polskim odcinku jest płatna. Zapraszamy zatem do sprawdzenia oferty wypożyczalni samochodów PANEK i zaplanowania wycieczki do Niderlandów.

Amsterdam historyczny

Tak naprawdę ciężko jest określić, która pora roku jest najlepszą, by odwiedzić Amsterdam. Kwiecień i maj to okres kwitnienia tulipanów, okres wakacyjny to najlepsza pogoda, ale też największe tłumy turystów, z kolei wrzesień i październik są miesiącami, w których miasto znów nabiera pastelowych kolorów, a niższa temperatura pozwala na swobodniejsze eksplorowanie atrakcji.

Historia miasta rozpoczyna się w XII wieku, kiedy to w małej osadzie rybackiej wybudowano most nad rzeką Amstel. Ten przełomowy moment zapoczątkował rozwój miasta, które przez lata było i wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalno-przemysłowych w Europie. Historyczne centrum Amsterdamu wyznaczają ulice Rokin i Damrak, połączone historycznym placem Dam. W minionych czasach plac był najważniejszym punktem, w którym tętniło handlowe życie stolicy Niderlandów.

Miasto otoczone było murami obronnymi, jednak dziś oglądać można już tylko dawną Bramę Miejską, przekształconą w Budynek Wagi (ważono tu ładunki przywożone do miasta), oraz wieżę obronną. Najważniejszym punktem placu Dam jest Pałac Królewski, powstały w XVII wieku w czasach tak zwanej holenderskiej Złotej Ery. W pierwszych latach budynek pełnił rolę miejskiego ratusza i dopiero w XIX wielu zamieszkał w nim Ludwik Napoleon Bonaparte – król Holandii z nadania brata, Napoleona Bonaparte. Po okresie panowania Napoleona pałac pozostał siedzibą holenderskich władców. Pałac można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie i najlepiej zrobić to od wielkiej hali, której ozdobą jest 6-metrowa rzeźba Atlasa trzymającego na ramionach kulę ziemską. Nawiązuje ona do holenderskich wypraw morskich i ekspansji.

Dzielnica Czerwonych Latarni

Dzielnica De Wallen słynie naturalnie z oferty wszelakich uciech cielesnych, pubów i coffee shopów, ale znajduje się tu także 800-letni Stary Kościół uznawany za najstarszy budynek w Amsterdamie. Warto wybrać się na dłuższy spacer po dzielnicy, by zwiedzić „Kościół na Poddaszu” w kamienicy mieszkalnej, Najmniejszy dom w Amsterdamie, Het Wapen van Riga – jeden z najciekawszych budynków w Amsterdamie, budynek giełdy, czy muzeum Red Light Secrets.

Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest graniczący z De Wallen plac Nieuwmarkt oraz Chinatown. Największą ozdobą placu jest majestatyczny Budynek Wagi, w którym dziś mieści się restauracja. Po krótkim spacerze trafimy do Chinatown, obfitującego w azjatyckie restauracje. Znajduje się tu również utrzymana we wschodnim stylu buddyjska świątynia Fo Guang Shan Holland. Ciekawą konstrukcją nawiązującą do kultury Azji jest również znajdująca się na jeziorze IJ restauracja wybudowana w stylu pagody.

Polskim akcentem w Amsterdamie jest budynek Kina Tuschinski. To także jeden z najpiękniejszych budynków kinowych na świecie. Powstał on w 1921 roku, a jego twórcą był polski Żyd Abraham Tuschinski (Tuszyński). Dziś wciąż odbywają się tu pokazy kinowe. Nie można zapomnieć też o Placu

Rembrandta, na którego środku znajdziemy oryginalny pomnik nawiązujący do słynnego dzieła Nocna Straż. Idąc wzdłuż kanału Singel trafimy na największy w Niderlandach targ kwiatowy. Został założony w 1862 roku, jednak dziś w głównej mierze pełni rolę atrakcji turystycznej.

Nieco na południe od centrum starego miasta znajduje się dzielnica żydowska. Holandia w przeszłości miała liberalny stosunek do kwestii wyznaniowej, co spowodowało napływ ludności żydowskiej chętnie osiedlającej się w przyjaznej przestrzeni miasta. Wydarzenia II Wojny Światowej sprawiły iż mieszkańcy zostali eksmitowani ze swoich domów, a większość straciła życie. Niestety po wojnie dzielnica nie odzyskała już swojej świetności.

Jednym z ciekawszych miejsc Amsterdamu jest Plac Muzeów, przy którym zlokalizowano Rijksmuseum, czyli holenderskie Muzeum Narodowe. Zachwycająca budowla mieści ponad 8000 eksponatów, z których najważniejszym jest narodowy skarb, czyli Nocna Straż Rembrandta. Z pewnością odwiedzić należy również Muzeum van Gogha, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Diamentów. Pozostając w klimacie muzeów koniecznie należy odwiedzić znajdujące się w historycznych magazynach Muzeum Morskie oraz Muzeum Nauki NEMO, przed którym zacumowanych jest 20 historycznych statków, będących ekspozycją słynnego Museumhaven.

Pisząc o Amsterdamie nie można zapomnieć o fascynujących kanałach będących największą atrakcją miasta. Zostały one w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a romantyczny rejs i zwiedzanie Amsterdamu z poziomu wody z pewnością pozostanie niezapomnianym przeżyciem.

Kulinarny Amsterdam

W stolicy kraju, tak bardzo związanego z morzem, najpopularniejszą przekąską jest naturalnie marynowany śledź. Podawany jest na wiele sposobów, z czego najczęściej spotkamy go w towarzystwie cebulki i kiszonego ogórka. Czasem podawany jest na kanapce, ale najlepiej smakuje wsunięty do ust trzymany za ogon. Kolejnym holenderskim przysmakiem są frytki z majonezem, a w zasadzie z sosem na bazie majonezu z dodatkiem cebuli i orzeszków ziemnych.

Amsterdam słynie również z hot-dogów podawanych na setki sposobów, a ponieważ miasto najlepiej zwiedza się pieszo, taka szybka przegryzka staje się dobrym dostawcą węglowodanów na kolejne kilometry. Inną odmianą holenderskiego street food-u są Kroketten i Bitterballen. Pyszne przekąski zawierające mięsne lub warzywne nadzienie zachęcają, by spróbować kolejnych wariacji na ich temat. Z pewnością nie będziecie zawiedzeni, a po kilku degustacjach stworzycie ich własny ranking.

Jako bardzo liberalne i kosmopolityczne miasto Amsterdam oferuje mnóstwo propozycji kulinarnych z całego świata. Szczególnie dobrze eksponowana jest tu Azja Południowa i Wschodnia, a różnorodność potraw potrafi przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika „chińszczyzny”. Nie można wyjechać z Amsterdamu nie kosztując efektów pracy holenderskich serowarów i browarników. Sery i piwo łączą się tu w nierozerwalny duet, a ich konkretny wybór pozostawiamy Państwu. O coffee shopach wspomnimy jedynie z redakcyjnego obowiązku.

Amsterdam jest jedynie wstępem do odkrywania uroków Niderlandów. Kraj ma do zaoferowania wiele atrakcji, a każde miasto stanowi architektoniczną perłę w państwie, które cały czas toczy swoją walkę wydzierając morzu każdy centymetr lądu. Warto przyjechać tu samochodem, by poznać sekrety inżynieryjnych cudów, spędzić czas wśród wiatraków i kolorowych tulipanowych pól.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl