ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Bawaria

Bawaria – piękno alpejskiej natury i średniowieczne zabytki

Bawaria jest największym landem spośród wszystkich 16 niemieckich krajów związkowych, a wielu odwiedzających Niemcy uważa, że jest również najpiękniejszym. Górzyste scenerie zapierają dech w piersiach, a przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej.

Teren jaki zajmuje Bawaria jest tak duży, że by poznać jego wszystkie uroki należałoby spędzić tu przynajmniej tydzień. Land oczywiście najwygodniej jest zwiedzać samochodem, a jeszcze lepiej nowoczesnym i dobrze wyposażonym autem z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Z Warszawy najlepiej dostać się tu drogą S8 i Autostradą A4 w kierunku Drezna, a potem na południe w kierunku Monachium.

Zanim tam dotrzemy trafimy najpierw do Norymbergii, miasta szczególnego nie tylko dla historii Niemiec, ale i Europy. To właśnie tu po II Wojnie Światowej odbywały się procesy Nazistów. Miasto z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom zabytkowej architektury. Jednym z najokazalszych obiektów jest Zamek Cesarski pamiętający wszystkich Cesarzy niemieckich od 1050 do 1571 roku. Symbol Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego został częściowo zburzony podczas alianckich bombardowań, jednak udało się go odbudować ku chwale przyszłych pokoleń. Warto zwiedzić także Kaplicę Imperialną oraz Kościół Najświętszej Marii Panny.

Bez Monachium nie ma Bawarii

O Monachium mówi się często, że jest najbardziej na północ wysuniętym włoskim miastem. Faktycznie w renesansowej i barokowej architekturze można poczuć się jak w słonecznej Italii. Wizytówką miasta jest Plac Mariacki, który skupia najważniejsze zabytki miasta. Są nimi Stary Dwór oraz dwa Ratusze. To właśnie na Marienplatz odbywały się przez lata najważniejsze turnieje uroczystości. Monachium to oczywiście stolica niemieckiego piwa. Na przełomie września i października w mieście odbywa się słynny Oktoberfest, na który ściągają miłośnicy złocistego napoju z całego świata.

Najpiękniejsze w całych Niemczech

Nie można powiedzieć, że było się w Bawarii, jeśli nie odwiedziło się miasteczka Rothenburg. To jedno z najmniejszych i podobno najpiękniejsze miejsce w całej Bawarii. Co by o nim nie powiedzieć, to z pewnością jest jednym z „najsłodszych”. Malutki rynek, średniowieczna zabudowa i wylewające się zewsząd kwiatowe kompozycje sprawiają, że słony precel popijany zimnym pszenicznym piwem nigdzie nie smakuje lepiej.

Ważnym punktem na mapie Bawarii jest region Berchtesgadenerland, będący „workiem” niejako wcinającym się w Austrię. Ta alpejska kraina urzeka różnorodnością atrakcji. Są tu bowiem ośnieżone szczyty, idylliczne górskie jezioro Konigsee, po którym pływają elektryczne stateczki, wodospady, rwące potoki, a także kopalnia soli i źródła termalne. W tym kontekście wcale nie dziwi fakt, że Hitler wybrał to miejsce (Berghof i góra Kehlstein) na swoją kwaterę główną. Miłośnikom widoków polecamy szczególnie wjazd samochodem na górę Rossfeld, skąd rozpościera się obłędny widok na alpejskie szczyty i austriacki Salzburg.

Południe Niemiec nie byłoby tym samym, gdyby nie spoglądające na wszystkich niesamowite zamki. Jednym z najokazalszych i najbardziej znanych jest Neuschwanstein opodal Schwangau. Zbudowany jako średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha, stał się później aspiracją dla projektu disnejowskiego pałacu Królewny Śnieżki.

By zwiedzić Bawarię należałoby spędzić tu przynajmniej miesiąc, a i tak wizyty w kolejnych lokalizacjach przebijałyby to, co wiedzieliście do tej pory. Miasta takie jak Bamberg, Ruhpolding, Garmisch-Partenkirchen, Ingolstadt, czy Regensburg zachęcają do zwiedzania, a zapierające dech widoki Alp i mieniące się w słońcu jeziora pozwalają złapać oddech przed kolejną porcją atrakcji. Tym razem nie będziemy przedstawiać kulinarnych bawarskich specjałów. Odkryjecie je Państwo sami podczas swojej podróży przez południowe Niemcy. Jedni jest pewne, tu nie ma złych wyborów.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl