ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Dania

Dania – wyspy, klocki Lego i mała syrenka

Jednym z najciekawszych miejsc, do których można wybrać się samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car jest Skandynawia. Surowy klimat, niskie temperatury oraz wody Bałtyku, Morza Północnego i Arktycznego sprawiają, że kraje północnej Europy są szczególnie atrakcyjne dla turystów szukających zapierających dech widoków.

Jedną z najbliższych skandynawskich destynacji osiągalnych samochodem jest Dania. Kraj leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec i Szwecji najłatwiej dostępny jest dla mieszkańców centralnej i zachodniej Polski, a do ojczyzny „klocków Lego” dostać się można na dwa sposoby: pierwszy to podróż do Świnoujścia, następnie promem do szwedzkiego Ystad i dalej mostem Oresund do Kopenhagi, drugi to podróż przez północne Niemcy, Hamburg i granicę we Flensburgu. Druga Opcja jest szczególnie atrakcyjna ze względu na widoki, jednak obie są na tyle ciekawe, że proponujemy dojechać do Danii jedną drogą i wrócić do kraju drugą.

Uwaga na prędkość

Dania, jak wszystkie skandynawskie kraje prowadzi bardzo restrykcyjną politykę dotyczącą ograniczeń prędkości. W terenie zabudowanym stosuje się ograniczenie do 50 km/h, ale pojawia się coraz więcej stref, w których dozwolone jest poruszanie się z prędkością do 30 km/h. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak poza obszarem zabudowanym, ponieważ na drogach krajowych obowiązuje ograniczenie do 80 km/h, a autostradą pojedziemy z maksymalną prędkością 110 km/h. Na szczęście kraj ma doskonale rozwiniętą sieć autostrad, które dodatkowo są bezpłatne. Największe wrażenie robią jednak spektakularne mosty i tunele łączące poszczególne wyspy. Tu konsumencka uwaga: dwa najdłuższe mosty Oresund (między Danią i Szwecją) oraz Storebaelt (łączący Zelandię i Fionię) są płatne i dla samochodów osobowych do 3,5 tony przejazd nimi kosztuje odpowiednio 64 EUR i 35 EUR.

Podróżując po Danii należy zwrócić również uwagę na godziny otwarcia stacji benzynowych. Większość z nich pracuje w godzinach 8:00 – 20:00, a tylko niektóre przy autostradach i większych miastach otwarte są 24 h/dobę. Na wszystkich drogach obowiązuje używanie świateł mijania przez całą dobę, a rowerzyści nadjeżdżający z prawej strony mają bezwzględne pierwszeństwo. Korzystając z miejsc parkingowych, również tych bezpłatnych, należy zaopatrzyć się na stacji benzynowej w specjalny krążek zegarowy, ustawić na nim godzinę powrotu i umieścić go w widocznym miejscu za przednią szybą.

Stolica Danii, stolica atrakcji

Największym miastem i jednocześnie stolicą Danii jest Kopenhaga. Ma ona specyficzny, nieco nostalgiczny charakter, a Nyhavn i stare miasto obfitują w ciche, wąskie uliczki, którymi spacerować można długimi godzinami. Osoby podróżujące z dziećmi koniecznie odwiedzić muszą Park Tivoli Gardens obfitujący w atrakcje dla najmłodszych oraz restauracje i punkty gastronomiczne. Będąc w Stolicy Danii warto zajrzeć do ZOO, które jest jednym z najciekawszych i najnowocześniejszych w całej Europie. Miłośnikom morskiej fauny szczególnie polecamy największe w Skandynawii akwarium, w którym podziwiać można między innymi Rekiny Młoty.

Kopenhaga szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom zamków i architektury sakralnej. Miasto obfituje w zabytki, a szczególnie warte zobaczenia są Pałac Christiansborg, Zamek Rosenborg, utrzymany w stylu Rokoko Pałac Amalienborg i Katedra Roskilde, będąca miejscem pochówku duńskich władców. Szczególną atrakcją jest natomiast znajdujący się kilka kilometrów od Kopenhagi zamek Kronborg, siedziba królów, znana między innymi z szekspirowskiego „Hamleta”.

Ważnym miejscem na mapie Kopenhagi jest Christiania, która w założeniu miała być strefą wolną od krajowego prawa, a sami mieszkańcy mieli uchwalać własne przepisy. Strefa stała się siedzibą wielu artystów i antysystemowców, przy czym idylliczny świat podporządkowany został szybko rozwijającemu się rynkowi miękkich narkotyków. Dziś świetność Christianii nieco przygasła, a z ciekawych przepisów pozostał zakaz fotografowania oraz zakaz biegania!

Kopenhaga ma jeszcze jedną słynną na cały świat atrakcję. Jest nią mała syrenka siedząca na kamiennym nabrzeżu miejskiego portu. Jedna z legend głosi, że jest siostrą warszawskiej syrenki, z którą przybyła nad Bałtyk. Tak jej się spodobało miasto, że postanowiła zostać tu na zawsze, druga zaś popłynęła dalej do Gdańska i Wisłą do Warszawy, stając się symbolem stolicy Polski.

Duńskie atrakcje

Miejscem, które bezwarunkowo należy odwiedzić podczas pobytu w Danii jest mieszczący się w miejscowości Billund Legoland. To miasteczko z klocków Lego przyciąga nie tylko najmniejszych turystów, ale i tych całkiem dorosłych. Zobaczyć tu można między innymi słynnego X-Winga Luka Skywalkera zbudowanego z 5 milionów klocków, jak również światowe i europejskie budowle.

Warto wybrać się również na duńską riwierę, pełną pięknych plaż i ekskluzywnych hoteli. Nie można zapomnieć też o wyspie Funen, na której urodził się Hans Christian Andersen i białych klifach na południu Zelandii sięgających nawet 120 m ponad poziom morza. Niezwykłe wrażenie robią farmy bydła zlokalizowane na prawie niezamieszkanych wyspach, a architektoniczne perełki jak mosty pomiędzy wyspami znikające w podwodnych tunelach na długo zapadają w pamięci.

Dania jest najmniejszym ze skandynawskich krajów, jednak jej usytuowanie na kilkuset wyspach pozwala poczuć klimat tej niedostępnej, północnoeuropejskiej krainy. Bardzo drogie bilety lotnicze zachęcają do tego, by kraj zwiedzać samochodem. Najlepiej, jeśli będzie to jeden z nowoczesnych pojazdów dostępnych w wypożyczalni PANEK Rent a Car.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl