ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Estonia

Estonia – przedsionek Skandynawii

O atrakcjach turystycznych naszego litewskiego sąsiada mogliście Państwo przeczytać w tekście o podróży do Wilna. Wybierając się w podróż na Litwę warto jednak przemyśleć odwiedziny najdalej wysuniętego na północ bałtyckiego kraju – Estonii. To jednocześnie najdalej na wschód wysunięty kraj, do którego można wybrać się samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Estonia przez wielu nazywana jest przedsionkiem Skandynawii i wydaje się, że mają rację. Podróżując przez ten niewielki kraj można odnieść wrażenie, że to niekończący się las i jeziora, a miasta i mniejsze miejscowości ulokowano na niewielkich polanach. To wrażenie może być nico mylące, ponieważ Estonia jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych cyfrowo krajów w Europie i praktycznie cała administracja kraju oraz główne usługi przeniesione zostały do sieci. Estonia ma również bardzo długą linię brzegową ciągnącą się od Zatoki Ryskiej do Zatoki Fińskiej, a także ponad 1500 wysp i wysepek, które niezwykle urozmaicają nadmorski krajobraz. Język Estoński należy do grupy języków ugrofińskich, dlatego najlepiej porozumiewać się tu po angielsku. Estończycy chętnie pokazują też swoją niechęć do wszelkiego co rosyjskie, dlatego porozumiewanie się w tym języku może być utrudnione.

Przepisy ruchu drogowego są iście skandynawskie: w terenie zabudowanym poruszać się można z prędkością 50 km/h, a poza terenem zabudowanym, na drogach ekspresowych i autostradach obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Jedynie w okresie letnim na niektórych odcinkach autostrad można poruszać się z prędkością 110 km/h. Przez całą dobę obowiązuje jazda z włączonymi światłami, zabronione jest także prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – limit 0,0 promille.

Wizytę w byłej Estońskiej Republice Radzieckiej najlepiej zacząć od miasta Tartu, będącego pierwszą większą aglomeracją, na jaką trafimy po przekroczeniu łotewsko-estońskiej granicy. To także drugie, co do wielkości miasto w Estonii pod względem ludności, o którym mówi się, że jest stolicą młodości i pozytywnej energii. Znajduje się tu wiele uczelni wyższych, dlatego przeważającą częścią mieszkańców są ludzie młodzi, którzy chętnie korzystają z uroków i atrakcji miasta. Tartu położone jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a do głównych atrakcji zaliczyć trzeba piękny ratusz oraz okazały gmach tutejszego uniwersytetu, a także ruiny gotyckiej katedry. W mieście odwiedzić można Estońskie Muzeum Narodowe, Estońskie Muzeum Literatury, a także uwielbiane przez dzieci i młodzież Centrum Nauki AHHAA. Przed opuszczeniem miasta trzeba też koniecznie przespacerować się uliczkami z typową dla krajów bałtyckich zabudową drewnianą.

Kolejnym miastem, wartym odwiedzenia jest położona na północno-wschodnim krańcu Estonii Narwa. Miasto podzielone jest na część estońską i rosyjską i jest żywym świadectwem minionego ustroju. W architekturze Narwy przeważa dobrze znana również w Polsce tak zwana „Wielka Płyta”, jednak wśród tego szarego krajobrazu natknąć się można na historyczne perełki, jak Zamek Hermana, będący niegdyś najdalej na wschód wysuniętą krzyżacką warownią. Pierwsze pogłoski o tym miejscu pojawiły się w 1277 roku, kiedy to tereny dzisiejszej Estonii zamieszkiwane były przez ludy duńskie. Co ciekawe, po II Wojnie Światowej Rosjanie wysiedlili z miasta rdzenną ludność estońską, a na jej miejsce osiedlono Rosjan. Dziś, po 30 latach od odzyskania przez kraj niepodległości, ludność estońska to zaledwie kilka procent mieszkańców.

Kierując się z Narwy na Zachód drogą nr 1, dotrzemy do stolicy Estonii – Tallina, malowniczo położonego w południowej części Zatoki Fińskiej. To największe miasto kraju jest naturalnym ośrodkiem administracji państwowej, ale obfituje też w wiele ciekawych miejsc, które powinni odwiedzić pojawiający się tutaj turyści. Wiele z nich to budowle sakralne, ale trzeba pamiętać, że ludność estońska w większości jest wyznania protestanckiego, a prawosławna pozostaje w mniejszości. Najważniejszym obiektem religijnym w Tallinie jest wznosząca się nad wzgórzem

Toompea gotycka Katedra Najświętszej Maryi Panny, w której w 1585 pochowany został między innymi były szwedzki gubernator Estonii – Pontus de la Gardie. Tuż pod wzgórzem, na Starym Mieście, znajdują się także XIII-wieczny kościół Św. Mikołaja oraz zmieniony w prawosławną cerkiew kościół Św. Michała, w którym podziwiać można przepiękne XVII-wieczne ikony. Warte zwiedzenia są również gotycki ratusz oraz Pałac Kadriog. Obiekt wybudowany został na polecenie rosyjskiego Cara Piotra I Wielkiego i stał się jego letnią rezydencją. Wyjątkowe pałacowe ogrody były z kolei prezentem Cara dla jego drugiej żony Katarzyny. Będąc w Tallinie warto poświęcić chwilę na odwiedzenie Muzeum Morskiego, Muzeum KGB, a także Estoński Skansen znajdujący się na obrzeżach miasta. Jeśli dysponujecie Państwo czasem, warto wybrać się w 2-godzinny rejs z Tallina do stolicy Finlandii – Helsinek.

Pętlę wokół Estonii należy koniecznie zakończyć w Parnawie, będącą zasłużenie nazywaną „Letnią Stolicą Estonii”. Miasto założone zostało w 1214 roku i przez wiele lat było najdalej wysuniętym na Północ polskim miastem wojewódzkim. Podczas „Potopu” dostało się we władanie Szwecji, a później do roku 1918 pozostawało pod panowaniem rosyjskim, a po 1945 roku radzieckim. Parnawa jest prawdziwym letnim kurortem, do którego ściągają tłumnie nie tylko sami Estończycy, ale również turyści z innych krajów, których przyciągają szczególnie cudowne, szerokie plaże i spokojne i płytkie Morze Bałtyckie.

Ze względu na swój umiarkowany klimat Łotwę i Estonię warto zwiedzać oczywiście latem, kiedy to, szczególnie w północnych rejonach temperatura powietrza nie przekracza 20 stopni Celsjusza. My polecamy wybrać się do Krajów Bałtyckich pod koniec sierpnia lub we wrześniu, kiedy miasta pustoszeją nieco po wakacjach i zwiedzanie staje się przyjemniejsze. Nowoczesne i bezpieczne samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car polecają się na jesienne wyprawy.