ipanek
The Art of sharing

Na narty – Czechy

Ośrodki narciarskie naszych południowych sąsiadów nie są tak spektakularne, jak te położone w słowackich Tatrach, ale pomimo to Czechy i tak potrafią pozytywnie zaskoczyć miłośników białego szaleństwa. Te największe znajdują się w paśmie Karkonoszy i zadowolą zarówno zaawansowanych narciarzy, jak i rodziny z dziećmi, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Do wszystkich tych miejsc łatwo dojechać komfortowym samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Szpindlerowy Młyn

Jest największym i najpopularniejszym kurortem narciarskim w Czechach. Leży niecałe 60 km od przejścia granicznego w Lubawce i oferuje 24 trasy narciarskie, o różnym stopniu trudności. Jednym z najciekawszych stoków jest Medvedin, którego trasy malowniczo wiją się wśród gęstych lasów. Dla początkujących najlepsza będzie trasa Horni Misecky z czterema wyciągami, ale znajduje się tu również wymagająca trasa czarna i czerwona dla zaawansowanych narciarzy. Uprawiających freestyle z pewnością zadowoli tutejszy snowpark bardzo lubiany przez snowboardzistów. Dużą atrakcją, jednak wyłącznie dla doświadczonych narciarzy jest stok o nazwie Svaty Petr, leżący po drugiej stronie Szpindlerowego Młyna, Znajduje się tu najtrudniejsza czarna trasa certyfikowana przez FIS o długości 1375 metrów. Miejscowa legenda głosi, że nazwa trasy pochodzi od mniej doświadczonych narciarzy, którzy modlili się do Świętego Piotra by pomógł im cało dojechać na dół. Ale spokojnie, tuż obok jest znajduje się najdłuższa, niebieska trasa o długości 2700 m.

Harrahov

Leżący tuż za granicą w Jakuszycach Harrachov, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kurortów narciarskich w Karkonoszach. Leżący na zboczu Czarciej Góry ośrodek oferuje idealne warunki do jazdy nie tylko na nartach i snowboardzie, ale także na nartach biegowych. Oprócz tras zjazdowych ośrodek oferuje także trasy narciarstwa biegowego. Biegnie tędy bowiem słynna Karkonoska Magistrala Biegowa. Na czarcią Górę wjechać można jednym z 4 wyciągów, oznaczonych literami alfabetu greckiego, a następnie zjechać jedną z czterech tras o różnym stopniu trudności, od łagodnej, niebieskiej o długości 2200 m, przechodzącej w czerwoną (łączna długość zjazdu to aż 3840 m), po niezwykle wymagającą trasę czarną.

Cerna Hora – Pec

Pec pod Sněžkou znany jest przede wszystkim z tego, że swój bieg zaczyna tu kolej linowa na Śnieżkę, czyli najłatwiejszy sposób na dostanie się na najwyższy szczyt Karkonoszy, będący jednocześnie najwyższym szczytem Czech (1602 m n.p.m.). Pec jest także ciekawym ośrodkiem sportów zimowych, a ze względu na specyficzny mikroklimat zima może trwać tu nawet 6 miesięcy! Ośrodek SkiResort Pec pod Sněžkou – Velká Úpa to łącznie aż 14 km tras zjazdowych, 2 kolejki krzesełkowe i 13 wyciągów, a trasy zadowolą zarówno poczatkujących, jak i doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Dwa stoki są oświetlone i oferują jazdę nocną. Przygotowano tu również ciekawą ofertę dla narciarzy biegowych.