ipanek
The Art of sharing

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Zapach piernika i grzanego wina z goździkami, kolorowe lampki połyskujące na choinkach i błyszczące bombki, w których świat wygląda nieco baśniowo i nierealnie. Kto nie kocha Świąt Bożego Narodzenia? My również dajemy się już ponieść zimowym klimatom i prezentujemy dziś najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Do wszystkich dotrzecie bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car

Wrocław – Rynek, ul. Świdnicka, ul. Oławska, Plac Solny, 19.11-31.12.2021

Jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Dolnego Śląska jest jednym z najbardziej okazałych i najpiękniejszych w całej Polsce. To miejsce, w którym z pewnością nie można się nudzić, a zgromadzone atrakcje zadowolą starszych i młodszych. Można tu kupić m.in. świąteczne dekoracje, wyroby artystyczne, kosmetyki, pierniki, miody oraz alkohole. Swoje ulubione stoiska znajdą z pewnością także łakomczuchy, bowiem oferta gastronomiczna jest niezwykle szeroka i różnorodna. Największą popularnością cieszą się zawsze potrawy z grilla, czekoladowe kebaby, gofry z czekoladą, owoce oraz grzane wino, bez którego żaden jarmark bożnarodzeniowy nie mógłby się obejść. We Wrocławiu można spotkać też wystawców z różnych krajów, czasem tych egzotycznych.

Gdańsk – Targ Węglowy, 19.11 – 24.12.2021

Ten jarmark ma już swoją renomę i w 2019 roku został uznany w plebiscycie „European Best Christmas Markets” za trzeci najlepszy jarmark w Europie! W tym roku tradycyjnie już świąteczne stragany staną na Targu Węglowym i w ulicach Tkackiej i Bogusławskiego. Na jarmarku w Gdańsku możemy spróbować wielu regionalnych produktów powstałych zgodnie z rodzinnymi recepturami, a także zobaczyć piękne figury świetlne i pojeździć na karuzeli weneckiej.

W tym roku na odwiedzających czekać będzie 28-metrowa, najwyższa w Polsce choinka, 8-metrowy Anielski Młyn, ponad 11-metrowa Karuzela Gdańska, bajkowe iluminacje, wielobarwne, świąteczne stoiska z regionalnymi smakołykami, dekoracjami i wyrobami lokalnych artystów, tematyczne zakątki (Mikołajkowy, Łosiowy i Radosny), także „Całuśna Altana” dla zakochanych i strefa gastronomiczna Food Court z potrawami z różnych zakątków. Atrakcją dla najmłodszych, choć pewnie nie tylko będzie mówiący ludzkim głosem łoś Lucek. Żądni ekstremalnych wrażeń będą mogli zaszaleć na gdańskiej karuzeli, górce lodowej czy też na torze saneczkarskim. Oprócz tego warto zwiedzić centrum miasta i Park Oliwski pięknie ozdobione świątecznymi iluminacjami, a także zobaczyć z Gdańsk z perspektywy lotu ptaka na kole widokowym Amber Sky.

Poznań – Plac Wolności, Rynek Łazarski i Park Kasprowicza Arena, 20.11-19.12.2021

Betlejem Poznańskie to impreza, która zmienia Plac Wolności, Łazarski Rynek i Park Kasprowicza w świąteczną krainę niczym z bajki. Podobnie jak gdański jarmark, również ten odbywający się w stolicy Wielkopolski został wyróżniony w plebiscycie European Best Cristmas Markets. Odwiedzających kusić będą smakołyki i tradycyjne potrawy świąteczne, z których zapewne część wyląduje na świątecznych stołach. Na dużych i małych czeka także wiele atrakcji, jak: Christmas Silent Disco, czyli impreza w słuchawkach, a także Zimowe Fire Show. Rodziny zainteresują się z pewnością świątecznymi warsztatami z tworzenia ozdób choinkowych i pieczenia pierników, a na najmłodszych czekać będzie Balonowa Wróżka oraz Elf. Będzie też spotkanie ze Świętym Mikołajem. Tradycją poznańskiego jarmarku jest również Poznań Ice Festival, czyli pokaz rzeźbienia w lodzie przez artystów z różnych stron świata. W tym roku lodowe cuda powstaną w dniach 10-12.12.2021

Kraków – Rynek Główny, 26.11-26.12.2021

Na krakowskich stoiskach można się zaopatrzyć m.in. w ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, drewniane i ceramiczne wyroby czy też biżuterię i pamiątki, ale prawdziwą atrakcją są przysmaki kulinarne z całej Małopolski. Spróbować zatem można prażonych oscypków z żurawiną i wyśmienitych potraw z grilla, a także znanych choćby z jarmarków wiedeńskich prażonych orzechów, pieczonych kasztanów oraz świątecznych ciasteczek i pierniczków. Na zmarzluchów czekać będzie tradycyjny grzaniec galicyjski, który z pewnością rozgrzeje w tym roku niejedno serce. Zwiedzający będą mogli w tym roku podziwiać również Korowód Kolędniczy, Obrzęd dziadów Polskich. Nie zabraknie także okazji do wspólnego kolędowania.

Toruń – Rynek Staromiejski, 27.11-21.12.2021

Czy może być miejsce, które bardziej kojarzy się ze świętami niż polska stolica piernika? W najbliższe 3 tygodnie toruńska starówka zamieni się w magiczne miejsce, pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. Oprócz smakowania świątecznych pyszności, w tym roku będzie można wziąć udział w wielkiej paradzie prowadzonej uliczkami starego miasta przez samego Świętego Mikołaja. Ponadto będzie można wziąć udział w wielu tematycznych warsztatach, odwiedzić Snow Park i posłuchać „Baśniowych Opowiastek”. Swoistą atrakcją będzie z pewnością Bieg Mikołajów, gdzie każdy z uczestników musi być odziany w czerwony strój.

Warszawa – Rynek Starego Miasta, 26.11.2021-6.11.2022

Warszawski Jarmark ceniony jest przede wszystkim za swój niepowtarzalny, pachnący piernikiem i czekoladą klimat. Uliczki Starego Miasta przyozdobione lampkami tworzą specyficzny świąteczny klimat, a ogromna choinka na Placu Zamkowym co roku jest obowiązkowym punktem odwiedzin i tłem rodzinnych zdjęć. Jak co roku na świątecznych straganach znaleźć będzie można kulinarne przysmaki z różnych stron kraju i świata, a także rękodzieło, ceramikę i piękne ozdoby świąteczne. Stare miasto to jednak nie jedyne miejsce, które należy odwiedzić przed świętami. Po drugiej stronie Wisły działać będzie bowiem oficjalny jarmark miejski przy Stadionie Narodowym, który kusi nie tylko słodkościami i kolorowymi ozdobami. To tu, jak co roku, w ramach akcji Zimowy Narodowy będzie można zjechać pontonem z ogromnej górki i pojeździć na łyżwach na największym w Polsce lodowisku.

Białystok – Rynek pod Ratuszem, 04-22.12.2021

Rynek bożonarodzeniowy w Białymstoku ma wieloletnią tradycję i jest okazją do poznania różnorodnej kultury Podlasia. Na straganach rozstawionych w specjalnych drewnianych domkach znajdziecie rękodzieło i specjały kuchni polskiej, tatarskiej i litewskiej. Nie można stąd wyjść nie kupując tradycyjnego kwasu, chleba, kindziuka i oczywiście sękacza, które przywożone są do Białegostoku nawet z Suwałk. Po zakupach koniecznie zrobić sobie trzeba zdjęcie z choinką i zrobić spacer do Pałacu Branickich, gdzie na gości czekają cudowne świetlne instalacje.

Jak widać po naszych przykładach możliwości spędzenia czasu w świątecznym klimacie jest mnóstwo, a każdy jarmark oferuje inne atrakcje. Do wszystkich dotrzecie komfortowymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car, ale pamiętajcie również, że w 150 miastach w całej Polsce czekają na Was samochody w usłudze PANEK CarSharing, które wypożyczyć można w atrakcyjnych pakietach za pomocą aplikacji w smartfonie.

 

Autor: Michał Garbaczuk