ipanek
The Art of sharing

Skoda Scala – mocny gracz w klasie kompakt

Producent z Mlada Boleslav wrzucił Scalę na bardzo głęboką wodę. Samochód zastąpił bardzo lubiany przez Polaków model Rapid, a nie jest sprawą prostą dorównać poprzednikowi, który był bestsellerem i motorem napędowym czeskiego producenta. Model wciąż ma duże szanse na rynkowy sukces, a jak jeździ kompaktowa Skoda, najlepiej sprawdzić wypożyczając ją na okres świąteczny w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.

Czy jednak prawdziwym jest stwierdzenie, że Skoda Scala jest następcą modelu Rapid? Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się przeglądając katalog tego modelu jest takie, że zadaniem Scali jest ostateczne zerwanie Skody z wizerunkiem taniego samochodu dla ludzi, którzy nie interesują się motoryzacją. O ile Rapid był modelem nieskomplikowanym technicznie i tanim w zakupie samochodem, oferującym jednocześnie obszerne wnętrze i ogromny bagażnik, o tyle model Scala oferując użytkownikom bogate wyposażenie i niezłe materiały wykończeniowe wyznaczać ma nowy standard dla bądź co bądź wciąż budżetowej marki w koncernie Volkswagen Group.

Dorosła i nowoczesna

Scala ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie, które poznaliśmy po premierze nowej Octavii. Auto musi niejako przejąć pewien ciężar odpowiedzialności za klasę kompakt po debiucie najnowszej generacji czeskiego hitu. Zadanie jest więc bardzo trudne, ale nie niemożliwe do zrealizowania. To właśnie Scala zapoczątkowała nową linię stylistyczną przedniej części nadwozia, to tu pierwszy raz zastosowano także nową architekturę deski rozdzielczej, której główne cechy przenoszone są do pozostałych modeli. O słuszności tej teorii niech świadczą liczby. Skoda Scala jest dłuższa od Volkswagena Golfa VIII generacji o 78 mm, szersza o 2 mm i wyższa o 8 mm, a jej rozstaw osi jest większy o 17 mm. Różnice widać też w wielkości bagażnika, który w Scali ma objętość aż 467 litrów, podczas gdy w Golfie 381.

Wszystkomająca

Auto wyposażone zostało również w szereg systemów wspomagających kierowcę i odpowiadających za bezpieczeństwo. Na pokładzie samochodów dostępnych w wypożyczalni PANEK Rent a Car znajdziecie Państwo między innymi reflektory LED, aktywny tempomat z systemem utrzymania pasa ruchu, system wspomagania jazdy pod górę, system awaryjnego hamowania i pełną opcję wyposażenia odpowiadającego za komfort pasażerów, czyli skórzaną kierownicę, dwustrefową klimatyzację, podgrzewane fotele przednie oraz lusterka zewnętrzne, a także, co ważne szczególnie zimą, podgrzewane dysze spryskiwaczy. Nie można zapomnieć także o czujnikach i kamerze cofania, przyciemnianych szybach czy systemie audio z AppleCarPlay i Android Auto.

Oszczędna i dynamiczna

Samochody dostępne w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażone zostały nowe jednostki napędowe 1.0 TSI o mocy 110 KM, które znajdziemy także w aktualnych modelach innych marek koncernu z Audi włącznie. Klient wybierać może pomiędzy samochodami z manualną 6-biegową skrzynią biegów lub 7-biegowym, dwusprzęgłowym automatem DSG. Samochody zapewniają podobne osiągi, dlatego wybór pomiędzy wersjami powinien być jedynie kwestią preferencji kierowcy.

Skoda Scala prowadzi się bardzo stabilnie i komfortowo. Choć zawieszenie zdradza swoje niemieckie korzenie i choć pozostaje sprężyste, w żadnym stopniu nie można o nim powiedzieć, że jest twarde. Inżynierom udało się znaleźć idealny kompromis pomiędzy precyzją prowadzenia na krętych drogach, a stabilnością podczas szybkiej jazdy autostradą. Ważnym elementem składowym podczas wyboru samochodu na dłuższą podróż jest zużycie paliwa i także w tym punkcie 3-cylindrowa jednostka pokazuje swoje jasne strony. W trasie da się uzyskać zużycie na poziomie 6 l/100 km, a w mieście komputer nie powinien pokazywać wyników wyższych niż 7,5 l/100 km. To, co wpływa na przyjemność jazdy, to dość wysoki moment obrotowy 200 Nm (w zakresie obrotów 2000 – 3500), który pozwala zachować niezłą dynamikę podczas manewrów wyprzedzania.

Skoda Scala okazuje się świetnym kompanem na dłuższe wyprawy wakacyjne, weekendowe, czy podróże świąteczne. Nowoczesny, pakowny i komfortowy samochód jest także dobrze wyposażony. Koniecznie sprawdźcie Państwo dostępność aut w wypożyczalni PANEK Rent a Car i wybierzcie egzemplarz dla siebie.