ipanek
The Art of sharing

Szlak Latarni Morskich

Jesień to czas, w którym nadmorskie kurorty nieco pustoszeją, a odpoczywający nad Bałtykiem turyści mają dla siebie więcej przestrzeni. Nietrudno wtedy znaleźć na plaży miejsce, w którym można poczuć się, jakby było się jedyną osobą w całej okolicy. Jesień to także czas, w którym nadmorskie widoki, za sprawą kolorowych liści zyskują niepowtarzalny pastelowy look.

Morze Bałtyckie to jednak nie tylko biały piasek, wydmy i smażona ryba. Październik jest doskonałym miesiącem, by spróbować innych atrakcji. Jedną z nich jest Szlak Polskich Latarni Morskich, ciągnący się przez całą długość polskiego wybrzeża Bałtyku od Świnoujścia do Krynicy Morskiej. Cały szlak ma ponad 600 kilometrów i podzielony jest na dwa odcinki: pomorski i zachodniopomorski, do kolejnych latarni najlepiej dojechać nowoczesnymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Latarni na szlaku jest 17 – każda inna, każda wyjątkowa, ale zawsze malowniczo położona na wysokiej, zalesionej wydmie lub przy wejściu do portu. Większość obiektów ma ponad 100 lat i związanych jest z nimi wiele historii. Warto skorzystać z opieki przewodnika (nie we wszystkich latarniach), który zawsze barwnie przedstawia dzieje danej atrakcji. Na najwytrwalszych poszukiwaczy przygód czeka brązowa Turystyczna Odznaka Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA”. Żeby ją zdobyć, należy w ciągu 2 lat odwiedzić minimum 5 dowolnych latarni na polskim wybrzeżu. Do zakupionego wcześniej specjalnego paszportu wkleić tak zwane Wizy potwierdzające wizytę w danej lokalizacji. Aby zdobyć srebrną odznakę należy odwiedzić kolejne 8 latarni, a by otrzymać odznakę złotą, trzeba odwiedzić 3 dowolne latarnie poza granicami Polski.

Poniżej przedstawiamy te najbardziej charakterystyczne, rozpoczynając od zachodu:

Latarnia Morska w Świnoujściu jest najwyższą latarnią w Polsce i jednocześnie jedną z najwyższych na świecie. Została otwarta w 1854 roku, a jej wysokość to aż 65 metrów. W przylegającym budynku znajduje się muzeum latarni i ratownictwa morskiego.

Latarnia Morska Kikut znajdująca się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jedną z najniższych konstrukcji tego typu na polskim wybrzeżu (jej wysokość to 18 m), jednak jej położenie na 75-metrowym klifie sprawia, że uznawana jest za najwyższą latarnię morską w naszym kraju. Obiekt nie jest niestety dostępny dla turystów, ale i tak z wysokiego klifu podziwiać można zapierające dech widoki.

Latarnia Morska w Kołobrzegu mierzy 26 metrów i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do portu. Rozpościera się z niej przepiękny widok na morze i park zdrojowy. Ze względu na swoje położenie tuż obok promenady, kołobrzeska latarnia działająca od 1899 roku jest bohaterką wielu pocztówek i wakacyjnych zdjęć. W jej wnętrzu mieści się muzeum i kawiarnia.

Latarnia Morska w Czołpinie jest oddalona od morskiego brzegu o 1000 m, jednak za sprawą położenia na ponad 50-metrowej wydmie jej światło świeci na wysokości aż 75-metrów. Latarnia znajduje się w samym środku Słowińskiego Parku Narodowego. Z jej tarasu widokowego rozpościera się przepiękny widok na morze, okoliczne wydmy i jeziora. Budowla była także gwiazdą filmów „Zakochani” oraz „Kloss – Podwójna Stawka”

Latarnia Morska w Rozewiu otwarta w 1822 roku wznosząca się ponad klif na 33 m jest najpopularniejszą latarnią morską w Polsce. Usytuowana jest na najbardziej wysuniętym na północ przylądku naszego kraju. W latach 20-tych ubiegłego wieku mieszkał tu podobno pisarz Stefan Żeromski. Oprócz zwiedzania wieży turyści mają możliwość obejrzenia wystawy miniatur wszystkich latarni morskich zlokalizowanych na polskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Latarnia Morska Hel stoi na samym końcu Półwyspu Helskiego, co stanowi jej niewątpliwą wartość turystyczną. Z tarasu widokowego umieszczonego na wysokości 39 metrów podziwiać można widok na półwysep, Zatokę Gdańską i Trójmiasto. Szczególnie malowniczo wyglądają tu zachody słońca. Pogłoski o latarniach morskich na helu pochodzą już ze średniowiecza, kiedy to olbrzymie ogniska rozpalane na cyplu prowadziły żeglarzy i rybaków do domu.

Szlak polskich latarni morskich kończy się w Krynicy Morskiej. Po drodze z Helu odwiedzić można jeszcze latarnię w Jastarni, zabytkową latarnię w Sopocie oraz w Gdańsku Nowym Porcie, która jest kopią obiektu w Ohio w USA. Podróżowanie wzdłuż polskiego wybrzeża jest świetnym pomysłem dla rodzin z dziećmi, ale także romantycznych wypadów we dwoje. Do wszystkich tych miejsc dotrzecie wygodnymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.