ipanek
The Art of sharing

Od kilku lat obserwujemy w Polsce nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Gwałtowne burze, ulewy czy grad mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy i wiążą się z koniecznością podejmowania decyzji na drodze przy mocno ograniczonej widoczności. Gdy pogoda nagle się pogorszy musimy być gotowi do zmiany stylu jazdy, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, gdzie kierowcy zwykle rozwijają wysokie prędkości. Na co się przygotować, gdy czeka nas jazda w burzy samochodem z wypożyczalni PANEK?

Uważaj na poślizgi

Jazda w burzy samochodem z wypożyczalni uwzględniać powinna zwiększone ryzyko poślizgu. Należy zwrócić uwagę, że najbardziej śliska nawierzchnia robi się w chwili, gdy deszcz zaczyna padać. Woda deszczowa miesza się z pyłem oraz pozostałościami olejów i smarów znajdującymi się na drodze tworząc cienką warstwę niezwykle śliskiej emulsji. Po pewnym czasie zanieczyszczenia te są spłukiwane. Jednak na drodze może powstać warstwa wody oraz kałuże. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że bieżnik nie będzie nadążać z odprowadzaniem zbyt dużej ilości wody spod opon.

Gdzie przeczekać burzę? – jazda w burzy samochodem z wypożyczalni

Niektórzy kierowcy sądzą, że podczas burzy z piorunami czy gradu mogą schronić się pod wiaduktem, aby przeczekać najgorsze momenty. Jednak zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych może grozić karambolem. Jeśli trudne warunki atmosferyczne rzeczywiście uniemożliwiają nam dalszą jazdę, a znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, bezpieczniej jest skorzystać z Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) czy stacji benzynowej. Starajmy się nie używać do postoju pasa awaryjnego. W ograniczonej widoczności możemy nie zostać zauważenie na przykład przez przejeżdżające auta ciężarowe. Zanim wysiądziemy z samochodu, załóżmy kamizelkę odblaskową, którą warto trzymać w schowku wewnątrz auta, a nie w bagażniku.

Jeżeli poruszamy się po innym rodzaju drogi, możemy zatrzymać się na poboczu. Pamiętajmy jednak, by w czasie burzy czy ulewnego deszczu nie parkować w zagłębieniu terenu, ponieważ może on ulec zalaniu. Najlepiej unikać też postoju w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych. Niebezpieczeństwo stanowi także sąsiedztwo drzew, które podczas silnego wiatru mogą przewrócić się na samochód.

Używaj świateł przy słabej widoczności

Przy naprawdę silnych opadach pomocą mogą być światła przeciwmgłowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby tylnych nie włączać zbyt szybko, a dopiero wtedy, gdy widzimy na odległość nie większą niż 50 m. Gdy tylko przejrzystość powietrza się poprawi, wyłączmy te światła, gdyż mogą one oślepiać pozostałych uczestników ruchu. Bezwzględnie jednak podczas opadów jadąc w burzy samochodem z wypożyczalni należy używać świateł mijania. Upewnijcie się, że są one włączone, ponieważ w wielu nowoczesnych autach światła ustawione w pozycji auto nie zawsze przełączą się z dziennych na mijania.

Ogranicz prędkość, zachowaj odstęp – jazda w burzy samochodem z wypożyczalni

W czasie ekstremalnej pogody dostosowanie prędkości do panujących warunków jest absolutnie kluczowe dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie wystarczy przestrzegać panującego na danym odcinku ograniczenia prędkości. Trzeba uwzględnić wydłużoną drogę hamowania, kiepską widoczność, a także fakt, że kierowcy jadący przed nami mogą z powodu trudnej sytuacji na drodze zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Również z tego powodu jeszcze większe znaczenie niż zwykle ma zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu.