ipanek
The Art of sharing

Brno to trzecie po Pradze i Ostrawie miasto Czech, w którym swoje biuro ma wypożyczalnia samochodów PANEK Rent a Car. Punkt znajduje się w hali głównej portu lotniczego Brno-Turany i stanowi świetną bazę do podróży po Południowych Morawach – jednym z najciekawszych regionów turystycznych Europy.

 

Brno – Stolica Moraw Południowych

Miasto jest stolicą regionu, a jego historia sięga czasów prehistorycznych. Brno rozkwitało dwukrotnie: pierwszy raz w późnym średniowieczu i drugi raz w połowie XIX wieku, wraz z rewolucją przemysłową. W 1839 roku doprowadzono tu z Wiednia linię kolejową, a następnie sieć telegraficzną. W 1846 roku miasto oświetlały latarnie gazowe, a w 1900 roku na ulice ruszył elektryczny tramwaj. To tutaj w 1992 roku zapadła decyzja o podziale Czechosłowacji.

Jednym z najważniejszych zabytków Brna jest Twierdza Spilberk wznosząca się ponad miastem na wzgórzu o wysokości 290 m. n.p.m. Przez cały okres swojego istnienia dzielnie broniła miasta i poddała się dopiero pod naporem wojsk napoleońskich w XIX wieku. Dziś znajduje się tu muzeum.

Warto zajrzeć także do średniowiecznej katedry św. Piotra i Pawła oraz ossuarium przy kościele św. Jakuba i krypty w klasztorze Kapucynów, gdzie znajdują się zmumifikowane zwłoki mnichów i dobroczyńców zakonu. Nie można sobie również odmówić spaceru po Starym Mieście, którego wyjątkowość zaznacza trójkątny rynek otoczony ciekawymi, bogato zdobionymi kamienicami. Najsłynniejszą z nich jest „Dom pod Czterema Gburami”, podtrzymywaną przez posągi czterech Atlantów. Podobnie jak słynna włoska Pisa, również Brno ma swoją krzywą wieżę, a w zasadzie wieżyczkę, znajdującą się nad wejściem do zabytkowego Ratusza z 1240 roku i podobnie jak Kraków ma swojego Smoka. Spacerując po Brnie natknąć się można na barokowe posągi i fontanny, a obowiązkowym punktem na trasie są Ogrody Denisa – najpiękniejszy park w mieście.

 

Zapadlisko Macocha i Morawski Kras

Nieco na północ od Brna znajduje się warta obejrzenia atrakcja przyrodnicza. To przepaść zwana Zapadliskiem Macocha, o głębokości ok. 130 metrów na dnie której wytworzyło się malutkie, szmaragdowe jeziorko. W tym miejscu można też zwiedzać malownicze jaskinie, a większość trasy pokonuje się łodziami.

 

Breclav – Dawna siedziba rodu Lichtensteinów

To niewielkie miasteczko nosi imię czeskiego księcia Brzetysława. W średniowieczu istniał tu ważny gród, gród a do dziś przetrwało tu kilka interesujących zabytków. Najciekawszym jest pałac Liechstensteinów, który swój obecny wygląd zawdzięcza fantazji właścicieli zamieszkujących to miejsce w XIX wieku.

 

Lednice-Valtice – dwa pałace i ogród

Dziedzictwo rodu Liechtensteinów obejmuje obszar kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, na których znalazło się miejsce dla dwóch pałaców, ogrodów i stawów. Gotyckie zamki zostały przebudowane w późniejszych epokach na styl klasycystyczny i barokowy. Rezydencja w Valticach prezentuje właśnie styl barokowy, a ta w Lednicach rzadki, neogotycki angielski. Warto spędzić tu nieco czasu spacerując i podziwiając przepiękny park zwany też „Ogrodem Europy”.

 

Mikulov – Zamek, kaplice i wino

To niewielkie miasteczko oddalone od Brna o 50 km, leżące na granicy czesko-austriackiej znają wszyscy jadący samochodem na południe Europy. Warto się tu zatrzymać na dłużej, bo Mikulov jest jednym z najbardziej urokliwych miast w południowych Morawach i to nie tylko ze względu na kompleks zamkowy. Tuż obok wznosi się Święty Pagórek, a po drodze na szczyt spotkacie cztery kaplice. Droga na szczyt jest dość stroma, ale widoki są warte wysiłku. Miasto znane jest z wybornego wina i bezkresnych winnic porastających okoliczne wzgórza.