ipanek
The Art of sharing
zima w górach

Jak przewozić narty?

|
W większości krajów UE nie ma zakazu przewożenia sprzętu narciarskiego we wnętrzu pojazdu. Policjanci w krajach takich, jak Austria, Niemcy i Włochy bardzo wnikliwie sprawdzają jednak poprawność mocowania i zabezpieczenia przed jego przemieszczaniem.

Okres zimowy to czas, w którym decydujemy się wykorzystać urlopy z zeszłego roku. Wiele osób spędzi je w górach, na stokach narciarskich. Jednak przewożenie sprzętu rodzi często komplikacje, bo narty, deski, buty i kaski nie zawsze zmieszczą się do bagażnika nawet, jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu. Nie każdy wie, jak prawidłowo przewozić zimowy ekwipunek, dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, w którym powiemy, o czym należy pamiętać. 

Na zimowe urlopy najczęściej podróżujemy samochodem. Głównie dlatego, że odległości dzielące nas od kurortów narciarskich nie są duże, a ilość bagaży, które musimy ze sobą zabrać jest o wiele większa niż ta, potrzebna do wypoczynku na plaży. Naszą fantazję ogranicza więc tylko objętość bagażnika. W tym miejscu pojemne samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car z dużymi bagażnikami polecają się na zimowe wypady w góry. Aby podróż przebiegła bezpiecznie, przed wyruszeniem w podróż należy nie tylko zaplanować trasę, ale też odpowiednio spakować auto i wyposażyć je w odpowiednie akcesoria. 

Wynajem samochodu a przewożenie nart wewnątrz

W większości krajów UE nie ma zakazu przewożenia sprzętu narciarskiego we wnętrzu pojazdu. Policjanci w krajach takich, jak Austria, Niemcy i Włochy bardzo wnikliwie sprawdzają jednak poprawność mocowania i zabezpieczenia przed jego przemieszczaniem. Zatem ładunek musimy dobrze zabezpieczyć i pewnie zamocowany. Nie może się on przesuwać, a tym bardziej przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Aby to dobrze zrobić warto wyposażyć się w dedykowane pokrowce do sprzętu. Firmy motoryzacyjne proponują szereg akcesoriów, dzięki którym narty można przymocować do pasów bezpieczeństwa. Coraz więcej producentów aut oferuje także specjalne rękawy między oparciami tylnych foteli, pozwalające zapakować długie przedmioty bez konieczności ich składania. Dedykowany pokrowiec pozwoli nam wtedy bezpiecznie zadokować narty i deski.

A może lepiej na dachu?

Jednak w sytuacji, gdy mamy za dużo rzeczy i nie jesteśmy w stanie spakować się do bagażnika wynajętego samochodu, z pomocą przychodzą dodatkowe rozwiązania. Podstawowym jest bagażnik dachowy, który jest bazą do dalszej rozbudowy. Potocznie zwany belkami, pozwala na maksymalne obciążenie dachu ciężarem 80-100 kg. Tu także rozwiązań jest kilka. Producenci posiadają wśród swoich akcesoriów modele dedykowane konkretnym autom i okazuje się, że wcale nie trzeba decydować się na wynajem samochodu kombi, czy vana, aby móc z niego skorzystać. Belki zainstalować można także na dachu sportowego coupe.

Na rynku znajdziecie też belki z wymiennymi uchwytami kotwiczącymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wykorzystać belki do różnych samochodów. Do belek przymocować możemy dodatkowe uchwyty, które w zależności od naszych potrzeb mogą mieścić nawet 6 par nart. Mniej wymagający skorzystać mogą ze specjalnych akcesoriów mocowanych wprost do dachu za pomocą magnesów. Są one praktyczne, ale nie zastosujemy ich w autach ze szklanym dachem. Dodatkowym kryterium jest prędkość z jaką możemy przewozić sprzęt. Nikt nie chciałby zaryzykować oderwania się uchwytu na autostradzie i zniszczenia samochodu z wypożyczalni.

Przy zachowaniu zdrowego rozsądku, jedynym minusem stosowania bagażników dachowych jest wzrost zużycia paliwa. Zastanówcie się więc, czy jadąc jedynie na weekend, nie taniej będzie wypożyczyć nart i kijków na miejscu.

Najwygodniej w boksie?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest box dachowy. Do dziś nie wiemy jednak, skąd wzięło się określenie "Trumna". Chodziło zapewne o jego kształt, a może o może o „Święty spokój”. Box jest bowiem zbawieniem dla kierowców, posiadających samochody o mniejszych bagażnikach lub przewożących komplet pasażerów. Będzie zatem wybawieniem dla klientów, którzy chcą wynająć w wypożyczalni w Warszawie lub Gdańsku samochód kompaktowy.

Duży box może mieć pojemność ponad 500 litrów i powinien pomieścić wszystkie narty, buty, choć generalnie spakujecie do niego wszystko , co chcecie. Jego zaletą jest centralne zamknięcie na zamek, dzięki czemu wasze bagaże będą bezpieczne. Na rynku znajdziecie modele otwierane na jedną stronę, bądź na obie. Sprawdźcie więc przed zakupem lub wypożyczeniem, z której strony będziecie chcieli się do niego dostać, żeby nie było niespodzianki. Kolejną zaletą jest odizolowanie mokrego sprzętu od wnętrza pojazdu. Ważne jest jednak, by dodatkowo przymocować deski we wnętrzu boksu za pomocą specjalnych opasek, będących wyposażeniem każdego bagażnika dachowego.

Rynek oferuje mnogość opcji i modeli w każdej kategorii przedstawianych tu produktów. Warto przed wyjazdem poznać je, by ułatwić sobie podróż, a przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb. Przecież najważniejsze jest to, żebyśmy bezpiecznie dotarli na urlop i w pełni korzystali z dobrodziejstw sportów zimowych.