ipanek
The Art of sharing

Audi A6 – limuzyna na każdą okazję

Produkowane od 1994 roku Audi A6 tak bardzo zakorzeniło się w świadomości polskich kierowców, że stało się synonimem biznesowej limuzyny. Elegancka, niezwykle spokojna linia nadwozia kryje w sobie najnowocześniejszą technikę oraz legendarny napęd na wszystkie koła – quattro. Najnowsze egzemplarze sedanów z Ingolstadt dostępne są już w wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Nie każdy pewnie wie, że za projekt nowego Audi A6 odpowiada projektant z Polski – Parys Cybulski. Tajemnicą sukcesu nowej limuzyny z Ingolstadt są proporcje nadwozia. Długi przód i lekko opadająca ku tyłowi linia dachu dają wrażenie obcowania z autem sportowym, ale sylwetka, choć narysowana niezwykle lekko, nie została pozbawiona powagi i dostojności. Projektant postarał się też, aby w linii nadwozia oddać dziedzictwo marki, czyli obłości błotników charakterystyczne dla Audi quattro, jednocześnie zachowując elegancję limuzyny. Nie jesteśmy chyba odosobnieni w twierdzeniu, że Parys Cybulski wykonał kawał dobrej roboty.

Technologia jutra

Wnętrze to także nowy rozdział w historii firmy i choć od polskiej premiery Audi A6 generacji C8 minęły już 3 lata, zaprojektowana zupełnie od zera deska rozdzielcza nawiązuje do tej znanej z Audi A8. Co więcej, staje się ona charakterystyczna dla całej linii modelowej niemieckiego producenta. Elementami wyróżniającymi są dwa, umieszczone centralnie ekrany, które pełnią funkcję centrum dowodzenia. Konsola centralna pozbawiona jest całkowicie fizycznych przycisków, ale nie znaczy to wcale, że nie poczujemy „więzi” z samochodem. W panelu zastosowano tak zwane przyciski haptyczne. Oznacza to, że aby uruchomić funkcję należy nacisnąć szklaną powierzchnię, a pod palcem poczujemy krótką wibrację, potwierdzającą nasz wybór. Tradycyjnie dla modelu A6, fotele są bajecznie wygodne i zapewniają wyjątkowy komfort podczas podróży. Uwagę zwróciła również kamera cofania, której rozdzielczość przyprawia o zawrót głowy.

Nieskrępowana moc

Egzemplarze Audi A6 40 TDI, dostępne w wypożyczalni PANEK Rent a Car, wyposażone są w turbodoładowane, czterocylindrowe, wysokoprężne jednostki napędowe o pojemności 2 litrów i mocy 204 KM. Maksymalna moc rozwijana jest przy 3750 obrotach na minutę, ale moment obrotowy 400 Nm uzyskiwany jest w zakresie 1750 – 3000 obrotów na minutę. Taka charakterystyka silnika zapewnia świetną dynamikę już przy najniższych obrotach, a największą zaletą jest to, że robi to bardzo łagodnie, niemal niezauważalnie. Jedynie wskazania prędkościomierza potwierdzają błyskawiczne nabieranie prędkości. Według katalogu Audi A6 40 TDI pierwsze 100 km/h osiąga w 8,1 sekundy i jest w stanie rozpędzić się do aż 246 km/h! Tak znakomite parametry zapewnia autu automatyczna skrzynia biegów S-Tronic, która jednocześnie przełącza poszczególne biegi aksamitnie i łagodnie. Swój sportowy charakter odkrywa dopiero w trybie Dynamic, gdzie program sterujący pracą skrzyni symuluje działanie wyczynowej skrzyni sekwencyjnej rodem z samochodów wyścigowych i przełącza poszczególne przełożenia z wyraźnym szarpnięciem. Jeśli jednak korzystamy z trybu Comfort, można odnieść wrażenie, jakbyśmy prowadzili auto z bezstopniową skrzynią CVT.

Fantastycznie w Audi A6 sprawuje się również zawieszenie, które nie dość, że w trybie Comfort świetnie izoluje pasażerów od nawierzchni, to podczas bardziej dynamicznej jazdy daje poczucie pewności na drodze. Należy jednak bacznie obserwować wskazania prędkościomierza, bo samochód niezwykle subtelnie nabiera prędkości i łatwo jest przekroczyć dozwolone limity. Na pokładzie znalazł się także rewelacyjny napęd wszystkich kół quattro, dlatego nawet najdłuższa podróż Audi A6 będzie przyjemna i bezpieczna.

Przewaga dzięki…

Wnętrze kabiny jest doskonale wyciszone, a sielankową atmosferę potęguje muzyka płynąca z głośników zestawu audio. System gra czysto i dynamicznie, a scena muzyczna jest szeroka i bardzo rozbudowana. Auto wyposażone jest naturalnie w szereg najnowszych systemów asystujących i bezpieczeństwa o których napiszemy w kolejnych tygodniach