ipanek
The Art of sharing

Łotwa – lasy, plaże i średniowieczne zamki

Trzecim z opisywanych przez nas Krajów Bałtyckich, po Litwie i Estonii jest Łotwa. To nie przypadek, że piszemy o nim w ostatniej kolejności, ponieważ leżąc dokładnie pomiędzy swoimi sąsiadami w wyjątkowy sposób łączy ich cechy. Kraj najwygodniej jest zwiedzać samochodem osobowym, a szczególnie polecamy nowoczesne i komfortowe auta z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Przepisy ruchu drogowego na Łotwie nie odbiegają od tych w pozostałych dwóch krajach bałtyckich. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 90 km/h, a na autostradach pojedziemy maksymalnie 110 km/h. Warto dodać, że autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne, a w całym kraju obowiązuje jazda na światłach mijania przez całą dobę. Limit alkoholu we krwi jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi aż 0,5 promille. Samochód powinien być również wyposażony w kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów oraz dwa trójkąty ostrzegawcze, które w przypadku awarii powinny zostać ustawione za i przed pojazdem.

Leżąca nad Bałtykiem stolica Łotwy Ryga oddalona jest od Warszawy o niecałe 700 kilometrów, a sama podróż nie powinna zająć dłużej niż 9 godzin. Miasto jest największym w kraju i zamieszkuje w nim 1/3 ludności Łotwy. Pierwsze wzmianki o Rydze zaczęły pojawiać się już w X wieku, jednak miasto zyskało na znaczeniu prawie 300 lat później, gdy wstąpiło do związku miast hanzeatyckich, stając się siedzibą możnych kupców, pochodzących głównie z terenów Niemiec. Miasto początkowo było także siedzibą Zakonu Kawalerów Mieczowych, którzy jednak zostali wyparci przez Krzyżaków, którzy postawili w tym miejscu zamek warowny, będący rezydencją Wielkiego Mistrza. Z tego względu często porównywany był z zamkiem w Malborku. Dziś zamek jest siedzibą prezydenta Łotwy

Dziś Ryga przyciąga turystów swoim nadmorskim położeniem, a świetnym sposobem na jej zwiedzanie jest rejs łódką po rzece Dźwinie. Równie dobrze jest także wybrać się na spacer po starym mieście pełnym kolorowych i bogato zdobionych kamienic. To tu zlokalizowanych jest większość zabytków i miejsc ważnych dla historii miasta. Samo zwiedzanie warto rozpocząć od wysokiego na 42 metry Pomnika Wolności, który wzniesiony został w 1935 na cześć poległych w walkach o niepodległość Łotwy w latach 1918-1920. Pomnik pojawił się w miejscu, w którym wcześniej stał pomnik Cara Piotra Wielkiego. Początkowo Rosjanie chcieli zrównać go z ziemią, jednak opór mieszkańców Rygi sprawił, iż do dziś jest jednym z najważniejszych obiektów w mieście. Szczególnie warty odwiedzenia jest Sobór Narodzenia Pańskiego, będący największą prawosławną budowlą sakralną w Krajach Bałtyckich.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w stolicy Łotwy są Hale Targowe. Ze względu na sprzedawany tu asortyment budynki są chyba najliczniej odwiedzanym miejscem w Rydze. Znajduje się tu bowiem targ owocowo-warzywny i serowy i mięsny, jednak największe wrażenie robi ogromna hala, w której kupić ryby i owoce morza z całego świata! Co ciekawe, kompleks pięciu hal o długości 240 metrów każda, przeniesiony został do Rygi w 1930 roku z Lipawy, gdzie oryginalnie zostały wybudowane jako hangary dla niemieckich sterowców, które podczas I Wojny Światowej miały zostać użyte do nalotów na Petersburg.

Jednak Łotwa nie tylko Ryga. Warto wybrać się do położonej tuż obok (ok. 10 km na południe) Jurmały, która jest łotewskim odpowiednikiem polskiego Sopotu. Bałtycki kurort przyciąga turystów cudownymi szerokimi plażami oraz płytką i ciepłą wodą, a uliczki, przy których stoją drewniane, secesyjne domy tworzą sielski, sanatoryjny klimat.

W drodze powrotnej do Polski warto nieco nadłożyć drogi i odwiedzić leżący na południowym wschodzie kraju Dyneburg (Daugavpils), którego największą atrakcją jest ogromna, zajmująca powierzchnię 150 hektarów twierdza wybudowana w 1810 roku przez Rosjan do obrony kraju przed armią napoleońską. Twierdza powstała w miejscu wcześniejszych polskich fortyfikacji i była ważnym obiektem obronnym Imperium Rosyjskiego i do 1994 roku stacjonowały w niej oddziały Armii Radzieckiej.

Łotwę warto odwiedzić także ze względu na zapierające dech widoki, piaszczyste plaże i bezkresne lasy. W obrębie granic znajduje się około 3000 jezior, które zajmują łącznie 17% powierzchni kraju. Miłośnikom przyrody polecamy wizytę w Parku Narodowym Gauja, w którym podziwiać można fascynujące twory skalne, wysokie klify w okolicach Cesis, a także zwiedzić zamek w Turajdzie, z którego wieży rozpościera się przepiękny widok na dziką okolicę.