ipanek
The Art of sharing

Audi A6 – technika

Hasło przewodnie Audi, które od lat jest także filozofią marki brzmią: „forsprung durch technik”, czyli „przewaga dzięki technice”. Nie wchodząc w szczegóły chodzi o to, by kierowca i pasażerowie wsiadając do samochodu poczuli się jak otuleni szalem utkanym z najnowszych systemów asystujących i cyfrowych rozwiązań informatycznych. Co kryje w sobie najnowsze Audi A6, które dostępne jest w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car? O tym przeczytacie Państwo poniżej.

Przewaga dzięki wnętrzu

To jak odbieramy samochód w dużej mierze zależy od tego jak czujemy się jego kokpicie. Wnętrze nowego A6 utrzymane jest w stylistyce „czarnego panelu”, a taki zimny wygląd wyraża techniczny i cyfrowy charakter nowej limuzyny z Ingolstadt. Konsola środkowa w nowym Audi A6 zorientowana jest ku kierowcy, w lewo zwrócony jest także górny wyświetlacz MMI touch response. Idealnie czarny ekran wyłączonego wyświetlacza niemal niezauważalnie zlewa się z aluminiową ramką. Wyświetlacz włącza się w momencie otwarcia drzwi, niejako zgłaszając natychmiastową gotowość do pracy.

System obsługi dotykowej MMI touch response nowego Audi A6, choć już 4 lata po premierze, wciąż wyznacza nowe standardy pod względem intuicyjnej obsługi i personalizacji. W pełni cyfrowy system obsługi pozwala na umieszczanie głównych funkcji pojazdu w wybranym miejscu monitora. Wystarczy jedynie przytrzymać i przesunąć wybraną ikonę – podobnie jak się to czyni na ekranach smartfonów, a skróty i przyciski „ulubione” są idealną bazą dla konfiguracji indywidualnych, komfortowych preferencji. System ponadto pozwala na zapisanie ustawień dla aż siedmiu kierowców, a spersonalizować można tu do 400 parametrów. Dzięki logicznej i płaskiej strukturze menu, system umożliwia szybki dostęp do wszystkich funkcji pojazdu. Nie można też zapomnieć o możliwości wydawania poleceń głosowych, co nie tylko uprzyjemnia podróż, ale skutecznie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Przewaga dzięki napędowi

Nowe Audi A6, w porównaniu do poprzednika znacznie zyskało na sportowym charakterze, zwłaszcza dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zawieszenia. Mocno sportowy charakter układu kierowniczego, w generacji C8 stał się jeszcze bardziej bezpośredni, a jego progresywne działanie pozwala na pewną kontrolę przy każdej prędkości. Nowe Audi A6 jest bardzo zwrotne w mieście, zwinne na drogach poza terenem zabudowanym i komfortowe na autostradach. Tę zwinność i zwrotność Audi w dużej mierze zawdzięcza dynamicznemu układowi czterech kół skrętnych. W zależności od prędkości pojazdu, przełożenie układu kierowniczego wynosi od 9,5:1 do 16,5:1. To efekt pracy przekładni falowej na osi przedniej. Na osi tylnej, napęd wrzecionowy skręca koła maksymalnie o pięć stopni. Przy niższych prędkościach koła tylne skręcają w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu kół przednich, co jeszcze bardziej zwiększa zwrotność Audi A6, a jednocześnie zmniejsza promień skrętu nawet o 1,1 m. Przy wysokich prędkościach koła tylne ustawiają się w tym samym kierunku, co koła przednie, co poprawia stabilność podczas jazdy na wprost i podczas zmiany pasa ruchu.

Przewaga dzięki systemom

W nowym Audi A6 dostępnych jest nawet 39 systemów wsparcia kierowcy. Samochód jest więc idealnym wyborem dla osób często jeżdżących samochodem oraz klientów flotowych. Systemy wsparcia kierowcy z udoskonalonymi mechanizmami kontroli zapewniają najwyższy komfort i dodatkowo odciążają kierowcę. Wśród systemów znajdziemy między innymi adaptacyjny asystent jazdy – adaptive cruise assist, który oprócz tempomatu z automatyczną regulacją odległości między

poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control i predyktywnego asystenta wydajności, oferuje również asystenta jazdy przez miejsca, w których prowadzone są roboty drogowe, wspierając tym samym prowadzenie pojazdu na zwężeniu drogi.

Adaptacyjny asystent jazdy obejmuje także asystenta jazdy w korkach i aktywnego asystenta toru jazdy Audi active lane assist pomagające utrzymać tor jazdy delikatnie ingerując w pracę układu kierowniczego, gdy zachodzi taka potrzeba. O większe bezpieczeństwo dba również system, który w nagłych wypadkach zatrzymuje pojazd i wykonuje telefon alarmowy. Te i inne funkcje są zebrane w trzy pakiety: pakiet systemów wspomagających parkowanie, pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim i pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim. Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim obejmuje m.in. nowego asystenta skrzyżowań.

W Audi A6 znajdziemy standardowo montowany system Audi pre sense front, który pomaga zapobiegać kolizjom z innymi pojazdami, pieszymi i rowerzystami. Jednym z ważniejszych systemów jest także adaptacyjny asystent jazdy, którego idealnym rozszerzeniem jest asystent wydajności jazdy. Asystent predyktywnie zwalnia i przyspiesza auto, wykorzystując do tego dane pozyskiwane z sieci Car-to-X, czujników, nawigacji i znaków drogowych. Warto dodać, że nawigacja oprócz dokładnej sieci dróg zawiera też informacje o różnicach wysokości terenu. Wszystko po to, by jak najwydajniej wykorzystywać możliwości silnika i układu napędowego niemieckiej limuzyny. Czy już wiecie dokąd zabierzecie Państwo nasze Audi A6 z wypożyczalni PANEK Rent a Car?