ipanek
The Art of sharing

Tajemniczy Dolny Śląsk

Dolny Śląsk w dalszym ciągu jest jednym z najmniej odkrytych regionów Polski. Teren kryje mnóstwo tajemnic z czasów II Wojny Światowej, ale nie tylko. Burzliwe dzieje regionu pchały obszar Sudetów w ręce Niemiec, Czech i Polski. Ze względu na górzysty, niedostępny i mocno zalesiony obszar południowych rubieży województwa dolnośląskiego, Hitlerowcy chcieli przenieść tu fabryki i laboratoria tajnej broni masowego rażenia. Broń miała odwrócić losy wojny i zapewnić im zwycięstwo oraz wieczne panowanie nad światem. Dziś o tych czasach przypominają ruiny, niedokończone konstrukcje i legendy miejscowej ludności. Do tych wszystkich atrakcji turystycznych dojedziecie nowoczesnym i bezpiecznym samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Wałbrzych i Zamek Książ

Czy znacie Tajemnicę „Złotego Pociągu”? Ten pancerny skład pełen zrabowanych przez nazistów w Polsce i Związku Radzieckim kosztowności, w listopadzie 1944 roku miał ruszyć z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha. Legenda głosi, że pociąg zamiast dotrzeć do stacji docelowej zniknął gdzieś w Górach Sowich i pozostaje tam do dziś. Dostęp do niego strzegą tajni strażnicy wytypowani do tej roli jeszcze przez hitlerowców.

Jednym z elementów tej historii jest Zamek Książ. Budowla wzniesiona w latach 1288–1292 na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego – Bolka I Surowego. Rozbudowywana i przebudowywana w późniejszych latach także kryje w sobie wiele tajemnic. Zwiedzanie pięknie utrzymanych renesansowych i barokowych pomieszczeń to duża frajda dla całej rodziny. Zarówno starsi, jak i młodsi w ponad 400 salach i pomieszczeniach rozlokowanych na 4 kondygnacjach znajdą tu coś dla siebie. Najbardziej interesującą częścią Zamku Książ są jego podziemia. Zamek miał pełnić funkcję kwatery głównej Adolfa Hitlera, a tunele wydrążone pod zamkiem miały prawdopodobnie zostać połączone z budowanym w Górach Sowich kompleksem „Riese”.

Wałbrzych przez lata był miastem przemysłowym, a główną gałąź stanowiło górnictwo. Na terenie miasta działały 3 kopalnie węgla kamiennego, jednak ostatnia została wyłączona jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. Jedna z kopalń została przekształcona w Centrum Nauki i Sztuki – „Stara Kopalnia”, a miasto rozwija się w kierunku turystyki. W dalszym ciągu działają tu międzynarodowe zakłady przemysłowe. W obrębie miasta znajduje się 7 parków krajobrazowych, a jedną z ciekawszych atrakcji jest Palmiarnia w Lubiechowie.

Tuż obok Wałbrzycha znajduje się Szczawno-Zdrój, uzdrowiskowa miejscowość zatopiona w zieleni przepięknego parku. Cisza, zapach przyrody i cudowne widoki na Góry Stołowe sprzyjają wyciszeniu. Idealnie przenikające się smaki serwowane w miejscowych restauracjach dopełniają całości sielankowego obrazu tego miejsca.

Zagórze Śląskie

Ruszając z Wałbrzycha na południowy wschód docieramy do Zagórza Śląskiego. Jego największą atrakcją jest zbudowana w 1917 roku największa kamienna zapora na rzece Bystrzycy, o wymiarach 230 metrów szerokości i 44 metry wysokości. Największe wrażenie robią dopiero, gdy stanie się u jej podstawy. Zapora pamięta czasy, gdy Dolny Śląsk był częścią państwa niemieckiego. Tuż nad nią, na samym szczycie zalesionego wzgórza wznosi się zamek Grodno. Warownia została wzniesiona prawdopodobnie na polecenie księcia Bolka I, jednak jej rozkwit przypadał na lata 1545-1587, kiedy właścicielem był Maciej von Logau.

Kompleks Riese i Sztolnie Walimskie

Osoby chcące poznać odpowiedź na pytanie, co hitlerowcy robili w Górach Sowich koniecznie powinni odwiedzić najbardziej tajemniczą części tego terenu – kompleks Riese. Podziemne miasto zbudowane na polecenie Adolfa Hitlera kryje w sobie mnóstwo niewiadomych, z których największą jest przeznaczenie tej imponującej konstrukcji. Do dziś nie wiadomo, do czego miały służyć pomieszczenia i korytarze wykute w litej skale przez jeńców wojennych i osadzonych w obozie koncentracyjnym Gross Rosen. Skala przedsięwzięcia każe przypuszczać, że mogła tu powstawać fabryka Wunderwaffe oraz schrony dla najważniejszych nazistów, w tym samego Adolfa Hitlera. Istnieje też hipoteza, że z racji bliskości złóż uranu mogło tu powstawać tajne laboratorium produkujące broń jądrową. Jakie było faktyczne przeznaczenie kompleksu Riese dowiemy się pewnie, gdy odtajnione zostaną plany i dokumenty dotyczące tego miejsca. Koniecznie odwiedzić zatem trzeba Kompleks Włodarz i Sztolnie „Rzeczka” w okolicach Walimia, podziemne miasto Osówka, Kompleks Soboń i Jugowice Górne.

Patelnie Walimskie, Autostrada Sudecka i Droga Stu Zakrętów

Tuż obok Walimia czeka nie lada gratka dla wszystkich miłośników rajdów. Tak zwane „Walimskie Patelnie”, będące częścią trasy Rajdu Świdnickiego, czyli brukowany odcinek drogi 383, są w stanie obudzić Krzysztofa Hołowczyca w każdym kierowcy. Warto przejechać odcinek od Walimia do Pieszyc i potem przez Sokolec wrócić do Walimia, choćby po to, by poczuć klimat dolnośląskiego rajdu.

Jadąc w kierunku Kłodzka trafimy do Zieleńca, który pełni rolę zimowego kurortu narciarskiego Duszników-Zdroju. Latem i jesienią to miejsce pokazuje swoje inne, leniwe i sielankowe oblicze. To tutaj rozpoczyna się słynna „Autostrada Sudecka”. Niesamowita droga o długości 42 km, prowadząca do Bystrzycy Kłodzkiej, jest mistrzostwem świata w kategorii malowniczość. Z jednej strony tajemniczy i złowrogo szumiący las, z drugiej bezkresne przestrzenie ograniczone jedynie zarysowanymi na horyzoncie szczytami i kompletny brak innych samochodów. To jednak nie wszystko, bo całkiem niedaleko z Kudowy-Zdroju w kierunku Radkowa wiedzie „Droga Stu Zakrętów”, która może być wyzwaniem dla kierowców nie tylko zimą. Malowniczość i fascynująca przyroda zachwyciła twórców filmu „Opowieści z Narni: Książe Kaspian”, którzy w „Błędnych Skałach” umieścili plan znanej trylogii.

Dolny Śląsk skrywa jeszcze wiele tajemnic, które z pewnością wystarczyłyby na niejeden taki tekst. Zapraszamy Państwa serdecznie do samodzielnej eksploracji tego fascynującego regionu. Polecamy też nasze znakomite samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car, którymi bezpiecznie dotrzecie Państwo w każdy rejon Polski.