ipanek
The Art of sharing

Audi Q3 Sportback w wypożyczalni PANEK

Atrakcyjny kompaktowy SUV Audi Q3 idealnie wypełnia miejsce pomiędzy miejskim Q2 i rodzinnym Q5. Jest tak uniwersalny, że z powodzeniem łączy cechy jednego i drugiego zapewniając zwrotność w mieście i wygodę w dłuższej trasie. Najnowsze egzemplarze modelu Q3 można już rezerwować w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.

Nowy gatunek – Audi Q3 Sportback w wypożyczalni PANEK

Dziś już mało kto oczekuje od SUV-a wyjątkowej dzielności w terenie. Wszędzie tam, gdzie kiedyś leśna droga poprzecinana była korzeniami drzew, dziś spotkamy wyasfaltowaną ścieżkę, a tam, gdzie parking był mieszaniną piasku i gliny dziś spotkamy równiutki plac wyłożony kostką. Coraz mniej jest też miejsc, w których możemy zjechać z utwardzonej nawierzchni, a gruntowe drogi zostały już tylko w parkach krajobrazowych, do których i tak nie ma dostępu. SUV ewoluował więc w kierunku rodzinnego samochodu i skutecznie wypiera z rynku klasyczne kombi. Producenci poszli jednak krok dalej i skoro SUV to Sport Utility Vehicle, to dlaczego nie skupić się bardziej na słowie Sport? Tak powstała nowa nisza aut, które nazywamy SUV Coupe, czyli sportowa odmiana Sportowo Użytkowego Pojazdu.

Audi Q3 Sportback idealnie pasuje do tego opisu. Muskularne nadwozie lekko opada ku tyłowi, a linia dachu gładko przechodzi w klapę bagażnika. Pod wydatnymi błotnikami, które symbolizują słynny napęd quattro kryją się 18-calowe koła. Karoseria z wieloma stylistycznymi dodatkami wygląda wyjątkowo atrakcyjnie, sprawia wrażenie zwartej i wyjątkowo kompaktowej, choć nie można powiedzieć, że nowe Audi Q3 jest samochodem małym. Z długością 4500 mm i rozstawem osi 2680 mm może zostać zaliczone do klasy rodzinnych SUV-ów. Podobnie bagażnik o pojemności 530 litrów jest największy w klasie.

Sportowo, luksusowo

Wnętrze Audi Q3 Sportback z wypożyczalni PANEK ma zdecydowanie sportowy charakter, choć nie brakuje mu elegancji. Naszym zdaniem przypadnie do gustu młodym kierowcom. Uwagę zwraca mała, spłaszczona u dołu kierownica pokryta perforowaną skórą oraz stylizowane na wyścigowe kubełkowe przednie fotele, które są elektrycznie regulowane we wszystkich płaszczyznach, a także mają regulację długości siedziska. Kabina zalana jest ekskluzywną czernią, ale w rasowym samochodzie sportowym nic nie powinno rozpraszać kierowcy. Ciemny wystrój przecinają ostre linie deski rozdzielczej i boczków.

Nie ma zupełnie obaw co do praktyczności Audi Q3 Sportback z wypożyczalni PANEK. Na przednich fotelach miejsca jest porównywalnie do Q5, z kolei do tyłu wsiada się wygodnie i nie ma obawy o uderzenie głową o dach. Oparcie kanapy jest dzielone w stosunku 40:20:40 i można regulować jej pochylenie. Środkową, węższą część można położyć na płasko i przewieźć narty lub deskę surfingową. Ogromny, jak na te klasę jest bagażnik. Jego głębokość to 93 cm, a szerokość równe 100 cm. Podłogę można sprytnie obniżyć i wtedy zmieszczą się tu walizki o wysokości 48 cm. Po przemnożeniu wartości wychodzi, że pojemność bagażnika to 446 dm3. Audi podając w katalogu wartość 530 dm3 nieco podkoloryzowało ten wynik, podając wartość razem z wnęką na koło zapasowe, ale i tak nie jest źle. Powierzchnia jest płaska, a boki równe, dlatego nie będzie żadnego problemu ze spakowaniem wakacyjnych bagaży.

Oszczędnie pod maską – Audi Q3 Sportback w wypożyczalni PANEK

Najmniej sportowo prezentuje się silnik, jednak dane na papierze nie odzwierciedlają subiektywnej dynamiki Audi Q3 Sportback z wypożyczalni PANEK. Znany benzynowy motor o pojemności 1,5 litra, mocy 150 KM i oznaczeniu 35 TFSI bardzo chętnie zabiera się do pracy i w połączeniu z dwusprzęgłową, 7-biegową skrzynią DSG zapewnia całkiem przyzwoite osiągi. Sprint do 100 km/h zajmuje nieco ponad 9 sekund, a prędkość maksymalna to 201 km/h. Motor potrafi też być całkiem oszczędny w trasie, co jest nie bez znaczenia przy dzisiejszych cenach paliwa.

Najlepsze wrażenie robi zawieszenie. Jest przyjemnie sprężyste i doskonale trzyma samochód w zakrętach. Szybka jazda wąską kręta drogą to czysta przyjemność, a Audi Q3 Sportback prowadzi się jak po sznurku. Auto okazuje się także bardzo poręczne w mieście. Jest zwrotne, a progresywny układ kierowniczy bardzo ułatwia manewrowanie na parkingu. Auto zaskakująco szybko nabiera prędkości i wydaje się po prostu lekki. Moment obrotowy 250 Nm dostępny jest już od 1500 obrotów na minutę, a to ma ogromny wpływ na dynamikę. Idealnie zestopniowano również skrzynię biegów, która w trybie Comfort zmienia biegi niezauważalnie. Kabina jest też dobrze wyciszona, dzięki czemu długa podróż Audi Q3 Sportback z wypożyczalni PANEK staje się czystą przyjemnością.