ipanek
The Art of sharing

Na narty – Słowacja samochodem z wypożyczalni PANEK

Słowacja jest chętnie wybieranym kierunkiem przez polskich turystów, a szczególnie atrakcyjna jest zimą. Narciarze z Polski tłumnie przybywają do tatrzańskich kurortów, by zakosztować białego szaleństwa. Do wszystkich najłatwiej dotrzeć wygodnymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Na Słowacji obowiązują podobne zasady ruchu drogowego jak w Polsce. Główną różnicą jest maksymalna prędkość na autostradzie, wynosząca 130 km/h (140 km/h w Polsce) oraz obowiązek jazdy na oponach zimowych w okresie od 15 listopada do 31 marca. Ale spokojnie, za „zimowe” uważane są także opony całoroczne, występujące w wielu modelach z wypożyczalni samochodów PANEK, posiadające oznaczenie M+S oraz symbol śnieżynki otoczony trzema szczytami. To tak zwany symbol alpejski oznaczający homologację spełniającą wymogi dla opony zimowej.

Należy pamiętać, że autostrady i drogi ekspresowe na Słowacji są płatne. Obowiązuje tu winieta elektroniczna, którą należy kupić przez stronę operatora https://eznamka.sk/pl/ lub u pośredników. 10-dniowa winieta kosztuje 12 EUR, ale do większości kurortów narciarskich w słowackich Tatrach można dojechać drogami bezpłatnymi.

Większość tras narciarskich na Słowacji jest położona na południowych stokach, co sprawia, że mają one lepszą ekspozycję na słońce, są bardziej zróżnicowane pod względem trudności, ale przede wszystkim są o wiele dłuższe niż w te dostępne w Polsce. Dziś przedstawiamy te najciekawsze naszym zdaniem.

Tatrzańska Łomnica

Jeśli ktoś chce się poczuć jak Alpach, ale nie ma ochoty jechać na narty ponad 1000 km, powinien wybrać się do Tatrzańskiej Łomnicy. Ośrodek oferuje doskonale przygotowane trasy o łącznej długości ponad 12 km. Na narciarzy czeka tu 7 nowoczesnych kolejek linowych, z których jedna wywozi turystów na wysokość 2634 m n.p.m. Doświadczeni narciarze będą mogli zjechać czarną trasą „Lomnicke Sedlo” o długości 1300 m, a najdłuższa trasa zjazdowa ma długość aż 6,5 km. Początkujący oraz mniej doświadczeni narciarze i snowboardowcy znajdą dla siebie trasy w dolnej i środkowej części resortu, przy stacji transferowej łomnickiej kolei.

Jasna Chopok

Wraz z tegorocznym sezonem zadebiutowała tu najnowocześniejsza kolej linowa, o przepustowości ponad 2500 osób na godzinę, która wynosi narciarzy z poziomu dolnej stacji na szczyt Chopoka w niecałe 11 minut. Warto jednak rozpatrzyć ten ośrodek nie tylko ze względu na rewelacyjne warunki narciarskie. Na sezon 2022/2023 region Jasna przygotował bowiem specjalną ofertę, obejmującą bezpłatne wejście do basenów termalnych dla wszystkich, którzy korzystają z miejscowej bazy noclegowej. Ośrodek oferuje aż 17 kolejek i ponad 50 km doskonale przygotowanych stoków o różnym stopniu trudności. Zadowoleni będą zarówno wytrawni narciarze, jak i ci, którzy dopiero stawiają na stoku swoje pierwsze kroki. Większość to trasy niebieskie i czerwone, ale Chopok to także 5 tras czarnych.

Rużomberok – Malino Brdo

SKIPARK Ružomberok położony jest na zboczu Wielkiej Fatry dosłownie 2 km od miejscowości Hrabovo, skąd narciarze wywożeni są kolejką linową na szczyt Malino Brdo. Na górze działa 8 wyciągów, a dostępnych jest kilkanaście tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Przeważają trasy niebieskie i czerwone, z czego najdłuższa na prawie 4 km długości. Przygotowano tu również dwie trasy czarne. Ciekawostką jest naturalna trasa saneczkowa, o długości prawie 2 kilometrów! Po zmaganiach na stoku warto zaczerpnąć relaksu w oddalonym o 12 km uzdrowisku Besenova, które oferuje jedne z największych w regionie basenów termalnych.

Strbske Pleso

Štrbské Pleso jest najwyżej położoną tatrzańską osadą i jednocześnie atrakcyjnym ośrodkiem narciarskim. Narciarze znajdą tu 9 kilometrów łatwych i umiarkowanych tras zjazdowych, które szczególnie polubią rodziny z dziećmi. Działa tu 8 kolejek linowych i wyciągów. Stbske Pleso spełni także oczekiwania narciarzy biegowych, dla których przygotowano ponad 26 kilometrów tras obfitujących we wspaniałe widoki. Miejscowość oferuje też najbardziej luksusową bazę noclegową ze wszystkich słowackich kurortów.