ipanek
The Art of sharing

BMW 118i dołączyły do oferty PANEK Rent a Car

Samochody BMW od zawsze kojarzą się ze sportowym charakterem i radością z jazdy. Choć niemiecka marka w przypadku nowej Serii 1 postanowiła obalić część swoich ideałów i zdecydowała się na napęd przednich kół, to jednocześnie otworzyła nowy rozdział swojej historii o nazwie „Przestronność”. Najnowsze hatchbacki BMW 118i właśnie wjechały do wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Genów nie oszukasz

Sylwetka nowej „Jedynki” znacznie zmieniła się w porównaniu do poprzedniczki. Auto oczywiście pozostało hatchbackiem, ale ostre rysy nadwozia i wyraźne przetłoczenia linii bocznej nadają jej wyrazistego charakteru. Stylistycznie BMW 118i nawiązuje mocno do najnowszej serii 3, zachowała jednak swój mały, skromny „nosek”. BMW przestraszyło ostatnio fanów marki ogromnymi grillami w odświeżonej serii 7 i 4, a tu miła niespodzianka – jest ładnie i klasycznie… po bawarsku. Nisko poprowadzona linia dachu łagodnie opadająca ku tyłowi jest jednocześnie spokojna i dynamiczna. Tylnych świateł nie da się pomylić z żadną inną marką, a sportowe geny potwierdza wydatny spojler tylnej klapy.

Wnętrze zgodnie z wieloletnią filozofią bawarskiej marki jest niczym uszyte na miarę. Kokpit jest zwrócony w stronę kierowcy, a wszystkie pokrętła i przełączniki w zasięgu ręki. Fotele przednie mają sportowy charakter, ale zachowały ogromną dawkę komfortu. Nie da się tu usiąść jak w klubowym fotelu, ale przecież „Jedynka” ma być miejskim hatchbackiem i bliżej mu do torowego drapieżcy, niż kanapowego pieska. Kilkugodzinna podróż autostradą nie spowoduje bólu pleców, a mała, mięsista kierownica daje dobre oparcie dla dłoni.

Z tyłu zmieszczą się dwie dorosłe osoby, ale dobrze by było, żeby nie byli siatkarzami. Przestrzeni jest tu również dokładnie tyle ile potrzeba i ani centymetra więcej. Oparcie ma idealny kąt dla pleców, a dodatkowo wyprofilowane jest w taki sposób, żeby pasażerowie czuli się pewnie na zakrętach. Bagażnik o pojemności 380 litrów wydaje się nad wyraz obszerny, a dodatkowo ma idealnie równe kształty, co pozytywnie wpływa na możliwości przewozowe. Oparcia foteli są dzielone i składane, dzięki czemu można pokusić się o przewiezienie dłuższych przedmiotów lub sprzętu sportowego.

3 cylindry na dopingu

Pod maską bawarskiego malucha znalazł się półtoralitrowy, 3-cylindrowy, doładowany motor benzynowy, który połączony został z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów Steptronic. Napęd przenoszony jest na koła przednie i w tym miejscu należy wspomnieć, że to początek zupełnie nowej historii dla producenta, który słynie z klasycznego tylnego napędu. Jednostka napędowa rozwija moc 136 KM, a moment obrotowy 220 Nm osiągany jest już przy 1500 obrotach na minutę.

Już po ruszeniu z miejsca silnik zachowuje się jak młody Russel Terrier, który cały czas chce się bawić. Jednostka napędowa bardzo chętnie nabiera obrotów i okazuje się, że całkiem sprawnie rozpędza miejskie BMW. Pierwsze 100 km/h pojawia się na liczniku po 8,9 sekundy, a prędkość maksymalna 213 km/h zdaje się być więcej niż wystarczającą. Poza tym auto okazuje się niezwykle oszczędne w trasie. Podczas spokojnej, co nie jest równoznaczne z wolną, jazdy komputer bez zbytniego proszenia pokaże zużycie paliwa na poziomie 5 l/100 km i to jest bardzo dobra informacja dla wszystkich klientów wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car. BMW znane jest z produkcji samochodów o sportowym charakterze, które zawieszone są raczej sztywno. I tu kolejne zaskoczenie, bo amortyzatory tłumią nierówności po prostu wzorowo. Od strony kół nie słychać

żadnych niepokojących dźwięków, jak również żadne drgania nie przenoszą się na kierownicę. Samochód pozostaje zwarty, sprężysty i łatwy w prowadzeniu. Słowa uznania, należą się także hamulcom, które skutecznie wyhamowują muskularne ciałko Bawarczyka i w ogóle się nie męczą.

BMW 118i, choć w wielu elementach zdaje się przeczyć swoim klasycznym sportowym genom okazuje się niezwykle poręcznym i łatwym w prowadzeniu samochodem i choć w silniku „brakuje” przynajmniej jednego cylindra, a przedni napęd wydaje się profanacją, to duża ilość miejsca w kabinie, duży bagażnik i świetne właściwości jezdne rekompensują „zdradę bawarskich ideałów”. Serdecznie zapraszamy do wyboru nowego BMW 118i w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car. Pięknie skonfigurowane i dobrze wyposażone modele już polecają się w oddziałach na terenie całego kraju.