ipanek
The Art of sharing

Tajemnice Dolnego Śląska

Wakacje za nami. Lato zaczyna pakować walizki, by przenieść się na półkulę południową, a na jego miejscu powoli zaczyna mościć się jesień. Nadchodząca pora roku może być jednak okazją do organizowania krótszych wypadów w nieodkryte i nieoczywiste rejony Polski, do których najwygodniej dojechać samochodem, najlepiej z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Dziś zapraszamy na wycieczkę w malutki region Dolnego Śląska pełen zamków, pałaców i fantastycznych szlaków pieszych.

Okolice Jeleniej Góry obfitują w niezliczoną ilość atrakcji turystycznych, do których dostać się można jedynie osobistym środkiem transportu, najlepiej samochodem osobowym. Z Warszawy najwygodniej będzie tu dojechać Autostradą A2 do Strykowa, następnie Autostradową obwodnicą Łodzi (A1) i potem drogą ekspresową S8 do Wrocławia. Następne kilometry pokonać należy Autostradą A4, by dotrzeć do 78-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 5 Kostomłoty – Jelenia Góra. Cała trasa liczy 460 kilometrów, a pokonanie jej nie powinno zająć dłużej niż 5 godzin. Z Poznania dojedziecie tu w około 3 godziny, a z Krakowa w niecałe 4.

Stolica Karkonoszy

Miasto Jelenia Góra założone w 1281 roku powstało na miejscu słowiańskiego grodu zbudowanego na polecenie Bolesława III Krzywoustego i nazywane jest często Stolicą Karkonoszy. Dziś świadectw z okresu średniowiecza pozostało co prawda niewiele, ale burzliwa historia regionu odcisnęła tu swoje piętno. Miasto w ciągu stuleci przechodziło z rąk polskich w czeskie, by w 1742 roku zostać siła wcielone w granice państwa pruskiego. Prężnie działająca siedziba kupców bezpowrotnie straciła na znaczeniu, ale ten stan rzeczy paradoksalnie pozwolił na rozkwit okolicznych miejscowości, w których dziś podziwiać można przepiękne renesansowe i barokowe pałace oraz posiadłości ówczesnych możnych właścicieli. W samej Jeleniej Górze podziwiać można Bazylikę Mniejszą pw. Św. Erazma i Pankracego z 1552 roku, będącą jednocześnie najstarszą budowlą sakralną na terenie miasta. Z kolei największą świątynią jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, w której w uroczystościach może jednocześnie uczestniczyć ponad 8000 osób (4020 miejsc siedzących i tyle samo stojących). Poza budynkami sakralnymi warto odwiedzić także mury obronne pochodzące z XIV wieku, Bramę Wojanowską oraz baszty Zamkową i Wojanowską i Grodzką. Nie można zapomnieć także o Pałacu Paulinum i Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego.

Pałac Wojanów

Historia posiadłości sięga XIII wieku, kiedy to w 1281 roku Eberhard von Schildau otrzymał ją jako lenno rycerskie, ale największe inwestycje w jej rozbudowę poczynione zostały przez rodzinę von Zedlitz, do której Wojanów należał od 1603 roku. To wtedy powstał przepiękny renesansowy dwór, który następnie został przekształcony w barokowy pałac. Pod pieczą kolejnych właścicieli obiekt nieustannie był przebudowywany, by ostatecznie przyjąć formę klasycystycznego neogotyku. Dziś mieści się tu luksusowy hotel SPA i centrum konferencyjne, ale pałac udostępniony został również zwiedzającym. Tuż obok znajduje się druga atrakcja regionu – pochodzący z XVII wieku Pałac w Łomnicy, także należący niegdyś do rodziny von Zedlitz.

Cieplice Śląskie – Zdrój

Z Uzdrowiskiem Cieplice wiąże się ciekawa legenda. W 1281 roku Książe Śląski Bolesław Wysoki podczas polowania trafił strzałą jelenia, który raniony wskoczył do ciepłej wody, a jego rany natychmiast się zagoiły. Za sprawą cudownej wody zwierzę zyskało też odporność na kolejne strzały, a w miejscu zdarzenia wybudowano sanatorium (najstarsze w Polsce). Warto spędzić tu kilka godzin

spacerując alejkami przepięknego Parku Zdrojowego odwiedzając między innymi drewnianą muszlę koncertową, Pawilon Edward z XIX wieku oraz Teatr Zdrojowy. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Cieplic jest wzniesiony w latach 1784 – 1809 Pałac Schaffgotschów – okazała, 3-kondygnacyjna budowla o długości ponad 80 metrów, w której dziś mieści się filia Politechniki Wrocławskiej. Po zwiedzaniu uzdrowiska warto udać się na odpoczynek i relaks do cieplickich term. Obiekt zbudowano w 2014 roku i za sprawą mieszczącego się tu aquaparku jest najchętniej i najliczniej odwiedzanym punktem miasta, nie tylko przez rodziny.

Siedlęcin

Wieża Książęca w Siedlęcinie zbudowana została na polecenie księcia Henryka I jaworskiego w latach 1313-1315 i do dziś pozostaje jedną z największych budowli tego typu w Europie Środkowej. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, a Wielkiej Sali na II piętrze podziwiać można jedyne na świecie średniowieczne malowidła, przedstawiające legendę o Sir Lancelocie z Jeziora – legendarnym Rycerzu Okrągłego Stołu. Drugą atrakcją Siedlęcina jest Perła Zachodu – schronisko położone nad brzegiem Jeziora Modre. Pierwszy budynek wzniesiono tu w 1927 roku, jednak dziś oglądać można zabudowania zbudowane nieco później, bo w 1950 roku. Perłę Zachodu położono malowniczo na zboczu urwiska tuż nad brzegiem jeziora, a z kamiennej wieży widokowej podziwiać można panoramę okolicy.

Zamek Chojnik

Niewątpliwą atrakcją okolic Jeleniej Góry jest średniowieczny Zamek Chojnik, a w zasadzie zachowane ruiny warowni z połowy XIV wieku. Ze średniowiecznym zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, o której rękę starało się wielu rycerzy z bliskiej i dalekiej okolicy. Księżniczka zgodziła się poślubić śmiałka, który konno i w pełnej zbroi objedzie mury zamku dookoła. Wielu kandydatów zginęło spadając w przepaść podczas swojej próby, jednak znalazł się jeden, któremu dała się ta sztuka. Stanął on jednak przed księżniczką oznajmiając, iż nie poślubi jej, ponieważ przez jej niemądry pomysł zginęło wielu dzielnych rycerzy. Księżniczka Kunegunda w rozpaczy sama rzuciła się z murów zamku ginąc w przepaści.

Karpacz i Śnieżka

Tej miejscowości nie trzeba nikomu przedstawiać. Karpacz jest drugą po Zakopanem zimową stolicą Polski. Miejscowość jest jednak równie chętnie odwiedzana zimą co latem, a wszystko za sprawą swojego specyficznego położenia na dość stromym zboczu. Miasto ciągnie się w górę przez kilka kilometrów i jeśli ktoś wycieczki górskie ograniczał do tej pory do wizyty na zakopiańskich Krupówkach i targu pod Gubałówką, może się nieźle zdziwić. Karpacz jest za to doskonałą bazą wypadową dla pieszych wycieczek. Stąd też, w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła Wang, przeniesionego do miasta z południowej Norwegii, rusza szlak na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Warto podkreślić, że góra o wysokości 1602 m n.p.m. jest jednocześnie najwyższym szczytem Czech. Na górę prowadzi niezbyt wymagający szlak, a dojście na samą górę zajmuje około 3 godziny. Dla mniej ambitnych turystów lub tych cierpiących na różne schorzenia istnieje możliwość dostania się na Śnieżkę kolejką gondolową z czeskiego Pec pod Snezkou.

Park Miniatur w Kowarach

Nie sposób w jednym tekście opisać wszystkich atrakcji regionu. Nasze propozycje mają na clu zachęcić Państwa do podróży w Karkonosze, ale jeśli już będziecie Państwo na miejscu, warto zajrzeć do Parku Miniatur w Kowarach, w którym znajdziecie kilkadziesiąt misternie wykonanych modeli budowli znajdujących się na Dolnym Śląsku. Ta wycieczka może być inspiracją do zaplanowania

kolejnych podróży po nie do końca odkrytym regionie południowo-zachodniej Polski, którą najlepiej zwiedzać nowoczesnym i bezpiecznym autem z wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.