ipanek
The Art of sharing

BMW 118i – systemy bezpieczeństwa, które pokochacie

Samochody BMW 118i dostępne w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażone są w szereg rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, które szczególnie przydatne są jesienią i zimą, kiedy kierowca może zostać zaskoczony przez zmieniające się warunki pogodowe. Dziś przedstawimy Państwu kilka z nich, naszym zdaniem najciekawszych, dzięki którym podróż będzie nie tylko bezpieczna, ale również przyjemna.

Technologia ARB

Zacznijmy od przypomnienia, że BMW Serii 1 jest pierwszym w historii marki modelem kompaktowym z przednim napędem. Zagorzali miłośnicy marki z Monachium pewnie kręcą teraz głowami z nieukrywaną odrazą, jednak inżynierowie wiedzieli, co robią. Najważniejsze pytanie, to czy samochód z przednim napędem może prowadzić się tak precyzyjnie jak samochód z napędem klasycznym, czyli na tylną oś i dawać podobną radość z jazdy? Okazuje się, że to nie tylko możliwe, ale też dające mnóstwo frajdy rozwiązanie. Przednionapędowe BMW 118i zachowuje się w zakrętach tak posłusznie, że jazda wąskimi drogami powoduje mimowolne podnoszenie się kącików ust u kierowcy i pasażerów.

Okazuje się bowiem, że technika zastosowana w najnowszym BMW Serii 1, choć debiutuje w klasie kompaktowej niemieckiego producenta, jest rozwijana w innych modelach już od 7 lat! Technologia ARB, bo o nią chodzi, zastosowana została po raz pierwszy w elektrycznym modelu i3s. Wspierana jest przez oferowany w standardzie, korzystający z czujników żyroskopowych, układ BMW Performance Control, który zwiększa zwinność Serii 1 dzięki precyzyjnej ingerencji hamulców na kołach znajdujących się po wewnętrznej stronie zakrętu.

W technologii ARB informacje z czujników trafiają wprost do sterownika silnika, dzięki czemu reakcja na zmianę sytuacji na drodze następuje 3 razy szybciej niż, gdyby informacje odczytywane były w sterowniku systemu kontroli trakcji, czy ABS. Całość zapewnia neutralną charakterystykę prowadzenia i niespotykaną w tej klasie precyzję, redukując praktycznie do zera podsterowność, tak bardzo charakterystyczną dla aut z napędem kół przednich.

Sportowy układ jezdny M

Samochody dostępne w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażone są dodatkowo w sportowy układ jezdny M z zawieszeniem obniżonym o 10 mm w stosunku do seryjnego samochodu, jak również adaptacyjny układ VDC (Variable Damper Control), który odpowiada za zmianę charakterystyki tłumienia amortyzatorów w zależności od jakości nawierzchni, a kierowca ma do wyboru dwie charakterystyki amortyzacji – Comfort i Sport. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość prowadzenia jest zastosowanie w tylnym zawieszeniu rozwiązania wielowahaczowego. W konsekwencji zastosowanej technologii kierowca odczuwa pełną kontrolę nad samochodem, co jest niezwykle ważne, szczególnie podczas jazdy po mokrej lub pokrytej liśćmi nawierzchni.

Skrzynia biegów Steptronic i systemy asystujące

BMW 118i wyposażone jest w nową, ultranowoczesną 7-biegową skrzynię dwusprzęgłową Steptronic, która w inteligentny sposób dostosowuje zmianę biegów do aktualnej trasy i sytuacji na drodze. To nie jedyne nowości w BMW 118i, które znajdują się w ofercie PANEK Rent a Car. Wiele innowacyjnych systemów wspomagających kierowcę w BMW serii 1 pochodzi z wyższych serii producenta samochodów z Bawarii. Do nadzorowania otoczenia samochodu wykorzystywany jest zależnie od systemu obraz z kamery oraz dane z czujników radarowych i ultradźwiękowych. Ich zadaniem jest ostrzeganie kierowcy przed zagrożeniami i minimalizowanie ryzyka wypadków poprzez odpowiednie hamowanie i korekty kierunku jazdy. Wyposażenie standardowe BMW Serii 1 w Europie obejmuje ostrzeganie przed kolizją z poprzedzającym pojazdem i pieszymi z miejską funkcją hamowania ostrzegającą również przed rowerzystami. System aktywnego tempomatu działa w zakresie prędkości od 70 do 210 km/h i wspomagany jest przez asystenta pasa ruchu, który ostrzega przed zjechaniem z pasa oraz w razie potrzeby aktywnie koryguje tor jazdy. Auto może być ponadto wyposażone w aktywny regulator prędkości działający do 160 km/h (w modelach ze skrzynią automatyczną), ciekawą funkcją jest także Stop & Go, która pozwala zatrzymać pojazd bez ingerencji kierowcy (na przykład w korku) i ruszyć, gdy poprzedzające auto ponownie rozpocznie jazdę. BMW 118i wyposażone są także w system asystujący kierowcy przy zmianie pasa ruchu, ostrzegający przed kolizją z tyłu oraz informujący o ruchu poprzecznym, szczególnie przydatnym podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego.

 

Autor: Michał Garbaczuk