ipanek
The Art of sharing

BMW 530i xDrive w wypożyczalni PANEK

Gdyby zadać pytanie: Jaki jest najlepszy samochód dla menadżera, to większość jednym tchem wymieni Mercedesa Klasy E, Audi A6, Skodę Superb i BMW serii 5. Ten ostatni dołączył właśnie do floty wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car. BMW 530i z napędem wszystkich kół xDrive, dostępne jest w wynajmie długoterminowym oraz w opcji na kilka dni.

Popularna „piątka” o kodzie fabrycznym G30 w 2020 roku przeszła facelifting i wraz z nim otrzymała odświeżoną jednostkę napędową, będącą miękką hybrydą z permanentnym systemem Start/Stop. Wszystko po to, by ograniczyć zużycie paliwa i zredukować emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Tradycja zobowiązuje

BMW 530i xDrive to naprawdę duże auto. Nadwozie mierzy 4936 mm, a rozstaw osi 2975 mm. Wymiary zewnętrzne robią wrażenie, ale karoseria zachowała swój niepowtarzalny, dynamiczny charakter. Linia karoserii jest lekka i przyjemnie sportowa. Długa maska i krótki tył nie pozostawiają złudzeń, że mamy do czynienia z najprawdziwszym BMW. Seria 5 jest jednak przede wszystkim biznesową limuzyną, której dostojność nie pozwala na obwieszenie się wieloma ozdobnikami. „Piątka” jest więc elegancka i nienachlana.

Klasyka z Monachium

Otwierając drzwi kierowcy nie powinniście czuć się zawiedzeni. Supernowoczesna deska rozdzielcza z górującym nad nią ekranem centralnym jest zarówno klasycznie elegancka, jak i sportowa. Minimum przycisków i sterowanie funkcjami za pośrednictwem panelu iDrive to już można powiedzieć klasyka gatunku. Lista wyposażenia jest kompletna, a na pokładzie znalazły się takie elementy jak automatyczna klimatyzacja, podgrzewane fotele obszyte Alcantarą, nawigacja satelitarna, pakiet stylistyczny M i sportowe zawieszenie. Wisienką na torcie są jubileuszowe emblematy z okazji 50-lecia serii M. Autem wygodnie pojadą 4 dorosłe osoby, a bagażnik ma pojemność aż 530 dm3.

Sport z nutą komfortu

BMW słynie z precyzji układu kierowniczego, sportowych nastawów zawieszenia i radości z prowadzenia. Model 530i xDrive z wypożyczalni PANEK wyposażono dodatkowo w zawieszenie sportowe, sportowe fotele przednie, skórzaną kierownicę oraz pakiet aerodynamiczny – wszystko sygnowane stylizowaną literą „M” – nadwornym tunerem BMW.

Pod maską BMW 530i xDrive z wypożyczalni PANEK próżno dziś szukać sześciu cylindrów. Po uniesieniu dużej pokrywy da się policzyć jedynie do czterech. BMW ma jednak swój sposób, by dynamicznie ruszyć z miejsca. 2-litrowy silnik benzynowy osiąga moc 252 KM i potrafi rozpędzić limuzynę do 100 km/h w 6,3 sekundy, a prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Podczas jednostajnej jazdy autostradą, kierowca może liczyć na pomoc ze strony licznych systemów wspomagających. BMW wyposażone jest standardowo w kamerę stereoskopową, która w połączeniu z czujnikami radarowymi i ultradźwiękowymi nadzoruje otoczenie pojazdu. Nowością w BMW 530i xDrive jest, asystent wymijania i ostrzegania przed pojazdami nadjeżdżającymi z boku, oraz asystent zmiany pasa ruchu i asystent toru jazdy. Ten ostatni nadzoruje pasy ruchu oraz sytuację obok pojazdu i poprzez stosowne korekty aktywnie pomaga kierowcy uniknąć kolizji. Rozszerzone funkcje aktywnego tempomatu (Active Cruise Control) i asystenta kierowania oraz toru jazdy obejmują także przejmowanie ograniczeń prędkości oferowane przez układ Intelligent Speed Assist, przy czym kierowca może wprowadzić korektę ustawień w zakresie 15 km/h. Samochód może na

życzenie kierowcy przejąć dodawanie gazu, hamowanie oraz kierowanie i wszystko to do prędkości 210 km/h.

Nowe BMW 530i xDrive z wypożyczalni PANEK dzięki swoim walorom jezdnym pozostaje autem, które chętnie prowadzimy sami, ale z pewnością znajdą się i tacy, którzy zachęceni totalnie rozpasanym wnętrzem będą chcieli być wożeni, a to już terytorium flagowej limuzyny z Monachium, czyli Serii 7.