ipanek
The Art of sharing

Kaszuby cz.2 – nadmorskie atrakcje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Kaszuby to nie tylko cudownie zróżnicowany pod względem geograficznym region położony na zachód od Trójmiasta. Wpadamy na to dopiero, kiedy jadąc na wakacje nad morzem mijamy miejscowości, których nazwy zapisane są w dwóch językach – polskim i kaszubskim. W dzisiejszym odcinku przedstawimy warte odwiedzenia miejscowości opływane wodami Morza Bałtyckiego Zatoki Puckiej i Gdańskiej. Do wszystkich dojedziecie bezpiecznym i komfortowym samochodem z wypożyczalni PANEK

Łeba – nie tylko słońce i zabawa samochodem z wypożyczalni PANEK

To wyjątkowe wakacyjne miasto zachęca do siebie turystów atrakcjami, które odwiedzać można przez cały rok. W sezonie letnim jest tu gwarno i tłoczno, ale szerokie, złote plaże i specyficzne położenie powodują, że Łeba jest jednym z niewielu miejsc, gdzie wiatr wiejący od morza wraz z bryzą przynosi jeszcze cząsteczki jodu. Dodajmy do tego świetną ofertę noclegową i całkiem niezłą gastronomiczną i mamy przepis na kurort.

Jednak samo miasto jest jedynie wstępem do unikalnych atrakcji, które znajdują się zaraz za granicami miasta. Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić są wydmy. Najwyższa z nich – Góra Łącka ma wysokość 42 m, a z jej szczytu podziwiać można wspaniałe widoki na Morze oraz Jezioro Łebsko to niewielka, dostępna dla turystów, część unikalnego na skalę światową Słowińskiego Parku Narodowego. Z drugiej strony jeziora leży wieś Kluki, którą upodobały sobie bociany. Legenda głosi, że figurka bociana zakupiona w miejscowym Muzeum Wsi Słowińskiej przynosi szczęście i płodność. Wiadomo, jak to jest z legendami, ale warto odwiedzić to miejsce choćby po to, by zjeść przepyszną pajdę wiejskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Kolejną atrakcją regionu jest latarnia morska Stilo. Dojedziecie do niej w kilkanaście minut samochodem z wypożyczalni PANEK. Wybudowana na stromej skarpie wieża ma wysokość 33,4 m i podaje światło na wysokość 75 m n.p.m. Już sama w sobie jest atrakcją, a jeśli dodamy do tego spacer po sosnowym lesie, to atrakcja dla całej rodziny gwarantowana.

W południowej części Łeby znajduje się jeden z najbardziej spektakularnych w Polsce parków ruchomych dinozaurów. Można tu bez problemu spędzić kilka godzin, a figury kilkudziesięciu prehistorycznych gatunków robią niesamowite wrażenie.

Rozewie – światło na samej północy Polski

Latarnia Morska w Rozewiu została otwarta w 1822 roku. Budowla wznosi się ponad klif na 33 m jest najpopularniejszą latarnią morską w Polsce. Usytułowana jest na najbardziej wysuniętym na północ przylądku naszego kraju, a w latach 20-tych ubiegłego wieku mieszkał tu podobno pisarz Stefan Żeromski. Oprócz zwiedzania wieży turyści mają możliwość obejrzenia wystawy miniatur wszystkich latarni morskich zlokalizowanych na polskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Kilka kilometrów na wschód znajduje się jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kurortów – Władysławowo, będące bramą do Półwyspu Helskiego, z kolei jadąc na zachód znajdziemy się w Jastrzębiej Górze i Karwii znanych z prawdopodobnie najpiękniejszych plaż na całym polskim wybrzeżu.