ipanek
The Art of sharing

Kaszuby – skarby natury cz.1

Kaszuby to niezwykle ciekawy region na Północy Polski, który swoją różnorodnością potrafi zachwycić wszystkich miłośników przyrody. Miejscowa legenda mówi, że po stworzeniu świata Bóg wysypał tutaj z worka wszystkie okruchy i tak powstały Kaszuby pełne malowniczych jezior, przepięknych lasów i wzgórz. Mieszkańcy Kaszub posługują się także własnym językiem, który wpisany został na oficjalną listę języków regionalnych. Wycieczkę po Kaszubach można rozpocząć w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni, bowiem z każdego miasta bez problemu dotrzemy do Kartuz, które są pierwszą miejscowością na naszej trasie.

Kartuzy – stolica Kaszub

To miasto będące stolicą Kaszub leży nad dwoma jeziorami: Klasztornym Dużym i Klasztornym Małym, wokół których wytyczono ścieżki dla spacerowiczów. Kaszub, z piękną kolegiatą i jeziorem klasztornym, wokół którego można pospacerować. W Kartuzach działał jeden z najsurowszych zakonów, a świadectwem dawnych dziejów jest kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Najcenniejszym zabytkiem tego miejsca jest ołtarz główny w formie tryptyku z 1444 roku. Będąc w Kartuzach należy koniecznie odwiedzić Muzeum Kaszubskie, gdzie podczas zwiedzania przewodnik opowie o historii i opowie o zwyczajach rdzennej ludności. Dzięki temu łatwiej będzie zwiedzać pozostałe miejsca na naszej trasie. Można też zajrzeć do jednego z warsztatów i sprawdzić się w sztuce garncarskiej.

Wieżyca – najwyższy szczyt na Kaszubach

Wieżyca o wysokości 328,6 m n.p.m. nazywana jest Kaszubską Górą i choć formalnie nią nie jest, to warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałych widoków i leśnych spacerów. Niemal dziewiczy las bukowy należy do największych atrakcji regionu. Na samym szczycie Wieżycy stoi wysoka na 35 metrów wieża widokowa, z której rozpościera się cudowny widok na całą okolicę.

Kościerzyna – muzeum kolejnictwa

Warto zatrzymać się tu na spacer po urokliwym rynku, który zdobią kolorowe kamienice. W centralnej części znajduje się fontanna, która jest nie tylko atrakcją dla dzieci, ale też daje ochłodę w gorące letnie dni. Największą atrakcją Kościerzyny jest jednak Muzeum Kolejnictwa, posiadające największą ekspozycję parowozów i pojazdów szynowych w tej części Polski.

Wdzydze Kiszewskie – skansen i malownicze jeziora

To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kaszubach. Pobliskie jeziora tworzą tu tak zwane Kaszubskie Morze. Najważniejszą miejscowością na tym terenie są Wdzydze Kiszewskie i warto ją odwiedzić choćby po to, żeby zrobić sobie zdjęcie z jej nazwą. To jednak nie wszystko, bowiem na terenie stanicy PTTK stanęła 30-metrowa wieża widokowa, z której szczytu podziewiać można zapierające dech widoki. Obowiązkowym punktem programu powinna być także wizyta w Kaszubskim Parku Etnograficznym. W skansenie poznacie dokładnie jak dawno temu żyli Kaszubi, czym się zajmowali i jakiego byli wzrostu. Wdzydzki skansen powstał w 1906 roku i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Znajdują się tu, dwory, chałupy, szkoła, kuźnia, karczma, wiatraki, kościoły oraz budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze.

Bytów – krzyżacki zamek na granicy Kaszub

Miasto leży na południowo-wschodnim krańcu Kaszub i przyciąga turystów XIV-wiecznym zamkiem krzyżackim. Budowla zachowała swoją gotycką formę, a ślady średniowiecza obecne są tu po dziś dzień. Po przegonieniu Krzyżaków Bytowem władali książęta pomorscy, po których pozostał w mieście rynek i gotycka wieża, będąca ostatnim elementem dawnego kościoła Św. Katarzyny.