ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży – Budapeszt

Budapeszt – Perła Dunaju

Budapeszt jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto od lat przyciąga tłumy turystów z całego świata, którzy w ciągu dnia zachwycają się mnogością tutejszych zabytków, a wieczorami znikają w modnych klubach. Stolica Węgier jest doskonałym miejscem na weekendowy wyjazd, choć by poznać większość tajemnic miasta należałoby spędzić tu przynajmniej tydzień.

Budapeszt z pewnością jest doskonałą opcją na weekend dla osób mieszkających na południu Polski. Z Katowic do stolicy Węgier dostać się można już w około 5 godzin, a z Krakowa lub Rzeszowa w niewiele ponad 6. Planując drogę z innych miast należy naturalnie doliczyć czas potrzebny na przejazd pomiędzy tymi miastami, jednak w każdym przypadku da się jednak dojechać na Węgry w ciągu jednego dnia. Jako środek transportu polecamy naturalnie samochód z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Znajdziecie u nas Państwo nowoczesne i bezpieczne auta, dzięki którym już sama droga będzie przyjemnym przeżyciem. Jeżeli planujemy poruszać się drogami płatnymi i autostradami, należy pamiętać o wykupieniu winiet. Koszt winiety 10-dniowej na Słowacji to 10 EUR, na Węgrzech 13,24 EUR, a w Czechach 310 CZK. Systemy poboru opłat we wszystkich tych krajach są w pełni elektroniczne, a system sprawdza ważność opłat na podstawie numerów rejestracyjnych pojazdów. Jako ciekawostkę podamy, że jeśli na Węgrzech znaleźlibyśmy się na drodze płatnej bez wykupionej e-winiety, mamy 60 minut na jej zakup przez stronę www, aplikację lub w punkcie sprzedaży, na przykład na stacji benzynowej. Po tym czasie nie będzie możliwe wsteczne naliczenie opłaty, a system wystawi stosowny mandat.

Dwa miasta jedna historia

Stolica Węgier ma bardzo wiele do zaoferowania zarówno jeśli chodzi o obiekty do zwiedzania jak i atrakcje, dzięki którym można spędzić w mieście niezapomniane chwile. Dzisiejszy Budapeszt historycznie podzielony był rzeką Dunaj na dwa oddzielne miasta Peszt i Budę, które przez lata rozwijały się samodzielnie. Dopiero w 1849 roku słynny Most Łańcuchowy na Dunaju połączył obie metropolie, a miasta zjednoczyły się ostatecznie w 1873 roku. Burzliwa historia miasta pozostawiła po sobie wiele śladów. Za panowania Turków powstały tu słynne łaźnie i Baseny Termalne, ale informacje o celtyckiej osadzie na brzegu Dunaju pochodzą jeszcze z I wieku naszej ery. Najwięcej zabytków pochodzi jednak z czasów Austro-Węgier i panowania rodziny Habsburgów. Do najważniejszych pozycji na liście zwiedzania należy zaliczyć Górę Gellerta znajdującą się po stronie Budy. To na jej szczycie wybudowano Cytadelę, której zadaniem było zastraszenie ludności buntującej się przeciwko zjednoczeniu. Stąd rozpościera się również przepiękna panorama Budapesztu, dlatego odwiedzić to miejsce trzeba nie tylko w dzień, ale warto zajrzeć tu także po zachodzie słońca.

Niecałe 3 kilometry dalej wzdłuż rzeki znajduje się Wzgórze Zamkowe, na którym wybudowano Zamek Królewski. W centralnym punkcie dziedzińca podziwiać można pomnik Eugeniusza Sabaudzkiego na koniu. Tuż obok, na placu św. Trójcy traficie na Basztę Rybacką, będącą jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Budapesztu i punktem widokowym na miasto. Jeśli znajdziecie jeszcze chwilę, warto odwiedzić też słynny Labirintus – podziemia zaaranżowane na jaskinię wampirów.

Po drugiej stronie Dunaju, w Peszcie, koniecznie odwiedzić trzeba okazały budynek Parlamentu, a także wybrać się na spacer ulicą Andrassyego. Ta 2,5-kilometrowa aleja jest jedną z najpiękniejszych ulic w Europie, przy której zlokalizowano między innymi Węgierską Operę Państwową, Muzeum Terroru oraz dziesiątki przepięknych kamienic będących dziś siedzibą ambasad i instytucji państwowych.

Co warto zjeść w Budapeszcie?

Oczywistym daniem, które należy zjeść w stolicy Węgier jest Gulasz. Tego dania nie trzeba nikomu przedstawiać, choć oryginalne węgierskie danie jest o wiele bardziej paprykowe od tego, które serwowane jest nad Wisłą. Na szczęście w wielu restauracjach ostra pasta paprykowa podawana jest oddzielnie, by każdy miał szansę dojść do swojej granicy wytrzymałości. Drugim charakterystycznym daniem jest zupa gulaszowa, czyli Bogracz, ale nie należy zapomnieć także o słynnej węgierskiej zupie rybnej Halaszle. Każdy szef kuchni ma swój tajny przepis, którego strzeże jak największego skarbu, dlatego macie małe szanse na powtórzenie smaku w innej restauracji. Zdecydowanym hitem kulinarnym jest także Langosz – rodzaj street foodu składającego się z placka drożdżowego, smażonego w głębokim tłuszczu i wielu dodatków. Warto spróbować również Kaphato, będącego w rzeczywistości dużym pierogiem wypełnionym farszem. Miłośnikom słodkości z pewnością przypadną do gustu słynne kołacze, Tort Dobosza, czy Raj Rachel Flodnija – tradycyjne żydowskie ciasto przekładane makiem. W poszukiwaniu kulinarnych uciech swoje kroki skierować należy z pewnością do Gozsdu Udvar, będące jednocześnie budapesztańskim zagłębiem imprezowym. Specjały kuchni węgierskiej czkają także w knajpkach zlokalizowanych na terenie Hali Targowej.

Budapesztu nie da się zwiedzić w jeden weekend, ani nawet w tydzień. Miasto ma w sobie mnóstwo uroku, a historia miesza się tu z nowoczesnością. Kto poczuje klimat tej kulturowej mieszanki, z pewnością wróci tu nie raz. Nasze wygodne samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car czekają na Państwa gotowe i zatankowane. Nic, tylko ruszyć po wielką węgierską przygodę!

Zarezerwuj już teraz na www.ipanek.pl