ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży: Chorwacja

Istria, czyli Chorwacja inaczej

Istria jest półwyspem w północno-wschodniej części basenu Morza Adriatyckiego. Oddalona od Warszawy o 1200 kilometrów, jest niezwykle łatwo osiągalna dla turystów z Polski, bo jadąc autostradą można dostać tam w około 12 godzin. Dziś znacząca część półwyspu należy do terytorium Chorwacji, ale jej burzliwa historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, dlatego często nazywana jest małą Italią.

Półwysep Istryjski lub po prostu Istria to miejsce wyjątkowe i niezwykle urokliwe. Spokojne wody Adriatyku niemal muskają wybrzeże, dlatego wiele miejscowości położonych jest tuż nad samym brzegiem, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Łagodny klimat i ciepłe lato sprzyja turystyce, a gościnność mieszkańców zachęca, by zostać tu na dłużej. Istria kusi nieprawdopodobnymi widokami. Półwysep otoczony jest mnóstwem małych wysepek, malowniczo rozsypanych w szmaragdowej wodzie. Tu nawet słońce zachodzi inaczej, powoli, majestatycznie, jakby celebrowało każdą minutę. W tym swoistym spektaklu, ukryte w liściach drzew oliwnych cykady, odgrywają swój hipnotyzujący koncert. Wszędzie kwitną oleandry, a majestatyczne cyprysy dumnie prężą swe gałęzie. Tu praktycznie każda miejscowość jest warta zwiedzenia. Poreć kusi bulwarami i pięknymi, ekskluzywnymi hotelami. Turyści chcący odpocząć od zgiełku z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Kilka kilometrów na południe, znajduje się Vrsar – cudowne, kameralne, rodzinne miasto z wieloma restauracjami, w których serwowane są owoce morza, tradycyjne mięsa i pyszne miejscowe wino. W miasteczku są aż trzy plaże – każda inna, każda wyjątkowa. Stare miasto i górująca nad nim strzelista wieża kościoła pamiętają czasy panowania Wenecjan. U stóp miasta, niemal wtulona w skały marina z drogimi jachtami daje poczucie luksusu.

Nie można być na Istrii i nie odwiedzić Rovinj. Jest większe od Vrsar, bardziej gwarne i rozrywkowe. Nazywane perłą północnego Adriatyku, lśni również w nocy, goszcząc turystów smakowitymi daniami z rodzinnych tawern i restauracji. Tu nie można się nudzić, a miasto zdaje się w ogóle nie zasypiać.

Na samym południu położone jest miasto Pula. To duży ośrodek przemysłowy z portem handlowymi i stocznią. Swoim charakterem nie odbiega od większości portowych miast basenu Morza Śródziemnego. Jest tu, gwarno, a tysiące turystów przemierzają wąskie uliczki starego miasta w poszukiwaniu najlepszych ujęć. Pula odziedziczyła bowiem po Cesarstwie Rzymskim majestatyczne Koloseum, które swoimi walorami niewiele ustępuje temu rzymskiemu.

Południowa część wybrzeża półwyspu to z kolei ostre klify i miasteczka zbudowane niemal w pionie. Nie brakuje im jednak uroku i zaledwie kilkanaście kilometrów od Rijeki trafiamy do miejscowości Opatija i Lovran, które przenoszą odwiedzających prosto na włoską i francuską Riwierę. Wysokie cyprysy i rozłożyste palmy daktylowe, drzewa pionowe i nagrzane słońcem mury, tworzą niezapomniany koktajl wrażeń.

Na Istrię najlepiej dojechać samochodem. Z Warszawy dojazd zajmie około 12 godzin, a uprzywilejowani będą z pewnością turyści, z południa Polski, którzy są w stanie zaoszczędzić nawet 4 do 5 godzin. PANEK Rent a Car jako jedna z nielicznych wypożyczalni samochodów w kraju, jeśli w tej chwili nie jedyna daje klientom możliwość podróży do Chorwacji. Po wykupieniu specjalnego pakietu otwiera się więc przed Państwem piękno śródziemnomorskiej przyrody i antycznej architektury, które dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki. W systemie rezerwacyjnym PANEK Rent a Car znajdziecie Państwo nowoczesne samochody, gotowe by ruszyć w fascynującą podróż. Tylko w maju flota samochodów dostępnych w naszej wypożyczalni powiększyła się o najnowsze Skody Octavia, Seaty Leon, a do parku wjeżdżają właśnie kolejne fascynujące nowości. Serdecznie zapraszamy do

Zapoznania się z ofertą wynajmu samochodu w naszej wypożyczalni i zarezerwowania jednego dla siebie.