ipanek
The Art of sharing

Ważne – zmiany w przepisach ruchu drogowego

UWAGA! Od 1 czerwca 2021 zmiany w przepisach ruchu drogowego

Pierwszy dzień czerwca 2021 to nie tylko Dzień Dziecka. W tym dniu znacząco zmieniają się przepisy dotyczące przepisów ruchu drogowego, a dokładniej pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Zmiany dotyczą też limitów prędkości, jak również karana mandatem będzie tak zwana „jazda na zderzaku”. W PANEK CarSharing bardzo zależy nam na Waszym bezpieczeństwie, dlatego wyjaśniamy na czym polecać będą zmiany w przepisach.

Pieszy z pierwszeństwem na przejściach

Do tej pory, według przepisów, pierwszeństwo miał pieszy, który już znajdował się na pasach. Od 1 czerwca pierwszeństwo zyskują także piesi, którzy dopiero zbliżają się do przejścia, dlatego kierowcy będą musieli zachować jeszcze większą czujność w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Kierowcy będą mieć teraz bezwzględny obowiązek przepuszczenia pieszego, dlatego zalecamy zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej uwagi. Wyjątek stanowi przejście przez torowisko. W tym przypadku to nie pieszy, a tramwaj zachowuje pierwszeństwo i warto o tym pamiętać.

Ta poważna zmiana w przepisach nie oznacza jednak, że pieszy w tej sytuacji będzie miał jedynie przywileje. Osoba korzystająca z przejścia dla pieszych nie może używać w tym czasie telefonu komórkowego lub smartfona, a także innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozproszyć jego uwagę. Pieszy musi także zdjąć słuchawki, jeśli w danej chwili słucha na przykład muzyki.

Mandat za „jazdę na zderzaku”

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym wprowadza także zachowanie bezpiecznej odległości za poprzedzającym pojazdem. Jazda na tak zwanym zderzaku będzie teraz karana mandatem. Jaki odstęp należy zatem zachować na autostradach i drogach ekspresowych? Ustawodawca określił jego wartość na połowę prędkości wyrażoną w km/h, czyli jeśli poruszamy się z prędkością 100 km/h, to powinniśmy zachować odstęp w wysokości 50 metrów. Dystans zmniejszyć możemy oczywiście podczas manewru wyprzedzania.

Wolniej w nocy

Trzecią zmianą, bardzo ważną z punktu widzenia kierujących w obszarze zabudowanym, czyli także większości użytkowników samochodów na minuty w PANEK CarSharing, jest zniesienie podwyższonego limitu prędkości w godzinach od 23:00 do 5:00. Do tej pory na terenie zabudowanym, w godzinach nocnych, obowiązywał limit prędkości 60 km/h. Od 1 czerwca 2021 będziemy mogli poruszać się w obszarze zabudowanym z maksymalną prędkością 50 km/h przez całą dobę, chyba że znaki dopuszczają inną prędkość.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a każdy z nas w jednej chwili jest kierowcą, a w drugiej pieszym, dlatego apelujemy o rozwagę i życzymy przyjemności podczas jazdy samochodami PANEK CarSharing.