ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży: Praga

Praga – Most Karola, Knedliki i piwo

Na liście miast, do których dojechać można samochodem wynajętym w PANEK Rent a Car nie może zabraknąć Pragi. To miasto przyciąga turystów jak magnes, a jego bliskość i dobre połączenie z wieloma miastami w Polsce sprawia, że można spędzić w nim 3 weekendowe dni.

Najpierw przygotowania

Znaczna rozbudowa nowoczesnych dróg w Polsce sprawiła, że podróż z Warszawy do Pragi zajmuje nieco ponad 6 godzin, ale już z Wrocławia dojedziemy spokojnie w około 3,5 godziny. Drogi szybkiego ruchu i Autostrady w Czechach są płatne. 1 stycznia 2021 Czechy wprowadziły nowy system poboru opłat. Dotychczasowe winiety naklejane na przednią szybę zastąpiono elektronicznym systemem, który skanuje tablice rejestracyjne samochodu. Przed wjazdem do Czech trzeba zatem wykupić elektroniczną winietę (np. na oficjalnej stronie www.edalnice.cz), a potwierdzenie w formie wydruku pliku PDF warto mieć ze sobą w razie kontroli. 10-dniowa winieta kosztuje 310 CZK (ok 54 zł). Należy także zwrócić uwagę na specyficzne przepisy dotyczące dodatkowego wyposażenia samochodu, jak choćby zapasowe żarówki, bezpieczniki, czy kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, które koniecznie znajdować się muszą w kabinie pojazdu. Zwracamy także uwagę na bardzo skrupulatne kontrole czeskiej policji. Mandat można tu dostać za przekroczenie prędkości już o 4 km/h.

Pora na zwiedzanie

Jeśli pomyślnie przebrniemy przez procedury, pozostaje nam już tylko cieszyć się drogą i tym, co czekać na nas będzie w stolicy Republiki Czeskiej. Szybko okaże się jednak, że weekend to zbyt krótko na zwiedzenie wszystkich atrakcji miasta, dlatego polecamy na początek zobaczyć te najważniejsze.

Najważniejszym miejscem na mapie turystycznej Pragi jest z pewnością Zamek na Hradczanach, który jest jednocześnie największą budowlą tego typu na świecie. Od 1918 roku rezyduje tu Prezydent Republiki Czeskiej, a w skład obiektu wchodzi zamek, podgrodzie, mury obronne, słynna Złota Uliczka i Katedra Św. Wita. Aby uniknąć tłumów, należy być tu wcześnie rano. Tylko tuż po wschodzie słońca będziecie mogli poczuć magię tego miejsca i piękno otaczającej architektury.

Druga na liście, znajdująca się tuż obok Starego Miasta jest Dzielnica Żydowska, która nie została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Powód jest prosty: Hitler zamierzał stworzyć tu Muzeum Wymarłej Rasy, a do tego potrzebne mu były eksponaty. Dzielnica do dziś pozostała w praktycznie niezmienionej formie, a spacerując po tych samych uliczkach, którymi wędrował Franz Kafka, natkniecie się między innymi na najstarszą synagogę w Europie.

Rynek Starego Miasta i Ratusz to kolejne na liście ważne miejsca Pragi. Polecamy wdrapanie się na wieżę Ratusza, skąd podziwiać można przepiękną panoramę miasta i czerwone dachy zabytkowych kamienic. Co godzinę, astronomiczny zegar Orloj odgrywa swój spektakl. Konstrukcja z początków XV wieku traktowana jest przez Czechów jako największy skarb. Legenda głosi, że twórca zegara – Mistrz Hanusz, po tym jak skończył swoje dzieło, został oślepiony, by już nigdy nie skonstruował niczego lepszego i piękniejszego. Na samym rynku znajdziecie wiele gotyckich kamienic, a najważniejszą budowlą wybudowaną w tym stylu jest z pewnością Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem z charakterystycznymi bliźniaczymi wieżami.

Nie można zapomnieć o słynnym Moście Karola, przez wielu uznawanych za najważniejszy zabytek Pragi i symbol miasta. Budowla wybudowana została w XIV wieku i strzeżona jest przez kilkanaście gotyckich figur świętych. Ogromny tłum turystów pragnie zrobić tu sobie zdjęcie, a gwar nie cichnie praktycznie przez całą dobę. Wychodząc z mostu przez Staromiejską Wieżę docieramy do głównego szlaku turystycznego, jakim jest ulica Kralova otulona XVI-wiecznymi kamienicami. Oprócz Kościoła

Św. Salwatora i Bramy Prochowej znajdziecie tu setki restauracji i kafejek piwiarni. To tu nocleg można znaleźć w jednym z klimatycznych hosteli.

Grunt to dobry posiłek

Po wyczerpującym spacerze należy się dobrze posilić, by mieć siły na dalsze zwiedzanie miasta. O tym, że na każdym rogu spróbować można piwa nie trzeba chyba wspominać. Miłośnicy złotego trunku będą kojarzyć Pragę z rajem. Jednak nie samym piwem człowiek żyje, dlatego warto skosztować kilku miejscowych specjałów. Pierwszym z nich jest Kulajda, znana również jako Zupa Czeska. To lekko kwaśna potrawa na bazie tłuczonych ziemniaków i śmietany z grzybami i koperkiem. Kolejnym daniem jest Gulasz, przywieziony do Pragi z Węgier. Podawany często z Knedlikami zyskał zupełnie inny charakter niż jego madziarski oryginał. Klasyką gatunku jest za to Vepro Knedlo zelo, najbardziej charakterystyczne danie czeskiej kuchni. Knedliki, mięso, kiszony kalafior i buraki potraktowane dużą dawką kminku zasługują na towarzystwo obfitego kufla piwa, podobnie jak Svickova – delikatna wołowa polędwica zatopiona w śmietanowo warzywnym sosie podawana, a jakże by inaczej, z Knedlikami. Nie zapomnijcie o Smażenym Syrze, Bramborakach i golonce. Teraz już wiecie, dlaczego w Pradze jest tyle browarów i knajpek z piwem.

Na koniec bardzo ważna uwaga dotycząca prowadzenia pojazdów. Choć w Czechach piwo jest dobrem narodowym, to przepisy ruchu drogowego są bardzo precyzyjne w kwestii prowadzenia samochodu po spożyciu napojów wyskokowych. Jazda pod wpływem traktowana jest jako przestępstwo, a dopuszczalny limit stężenia alkoholu wynosi „0”‰  zarówno we krwi jak i w wydychanym powietrzu. Za naruszenie przepisów grożą bardzo wysokie kary, nawet do 50000 CZK. Jeśli więc będziecie mieć ochotę na kufel zimnego Pilsa, oddajcie kluczyki, albo zostawcie samochód na parkingu.

Praga nie przez przypadek jest jedną z pięciu najchętniej odwiedzanych stolic Europy. Zauroczeni bogactwem architektury i specyficznym klimatem miasta i smaczną kuchnią z pewnością będziecie wracać tu nie raz.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl