ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży: Salzburg

Salzburg – miasto ogrodów i muzyki

Salzburg jest drugim po Wiedniu najbardziej znanym austriackim miastem, pełnym zabytków i urokliwych zakątków. Miasto, w którym urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart jest także doskonałą bazą wypadową dla miłośników górskich wycieczek. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta znajdziecie kilka wysokogórskich lodowców.

Jak tam dotrzeć?

Do Salzburga najlepiej dostać się samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car, kierując się na południe przez Czechy i dalej przez Austrię mijając Wiedeń i Linz. Miasto oddalone jest od Warszawy o 960 kilometrów, jednak dobrze rozwinięta sieć dróg w Czechach i Austrii pozwala dotrzeć do niego w około 10 godzin bez zbytniego pośpiechu. Wspominaliśmy już przy okazji tekstu o Pradze, że od Stycznia 2021 w Republice Czeskiej tradycyjne, naklejane na szybę, winiety zostały zastąpione elektronicznymi. Warto o tym pamiętać planując podróż, żeby uniknąć zaskoczenia. Dla samochodów osobowych o masie dopuszczalnej do 3,5 tony 10-dniowa winieta kosztuje 310 CZK, a 30-dniowa 440 CZK. Co ciekawe, samochody elektryczne oraz hybrydy Plug-in i auta zasilane wodorem zwolnione są z opłaty. Jednak należy pamiętać o wypełnieniu wniosku na stronie www.edalnice.cz. Austriacy z kolei niezmiennie od lat hołdują tradycyjnym winietom, które można kupić na wszystkich stacjach benzynowych. Jednak najlepiej zrobić to tuż po przekroczeniu granicy lub jeszcze w Polsce u któregoś z pośredników, bo nowa autostrada A5 rozpoczyna się dosłownie za przejściem granicznym Mikulov-Drasenhofen. 10-dniowa winieta kosztuje 9,40 EUR.

Warto dodać, że z dniem 1 lipca 2021 Austria zniosła obowiązek kwarantanny dla turystów z krajów bezpiecznych (w tym Polski). Jednak wymagany jest Certyfikat Covidowy potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie lub wykonany Test PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub Antygenowy (nie starszy niż 48 godzin). Test musi zostać wykonany w laboratorium, a jego negatywny wynik przetłumaczony na język angielski lub niemiecki. Własnoręcznie wykonany test nie będzie honorowany przez austriackie służby.

Zwracamy również uwagę, że Austria nie jest krajem dla miłośników szybkiej jazdy autostradami. W kraju obowiązują ograniczenia prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym (zdarzają się ograniczenia do 30 km/h). 100 km/h poza terenem zabudowanym i 130 km/h na autostradach. Zalecamy jednak wzmożoną czujność szczególnie na odcinku autostrady A1 za rozjazdem Linz, ponieważ obowiązują tu czasowe ograniczenia związane z ochroną środowiska, tzw. IG-L (Immissionsschutzgesetz-Luft). Prędkość ograniczana jest wtedy do 100 km/h i niech nikomu nie przychodzi do głowy lekceważyć tych ograniczeń. Policja austriacka bardzo surowo karze za wykroczenia przeciw lokalnym mieszkańcom.

Miasto ogrodów

Sam Salzburg, położony jest na wysokości 424 m n.p.m. i rozciąga się na obu brzegach rzeki Salzach. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Kulturowego Dziedzictwa UNESCO. Jego niepowtarzalny klimat przenosi turystów w drugą połowę XVIII, kiedy to po uliczkach starego miasta biegał młody Wolfgang Amadeusz Mozart. Słynny żółty dom, w którym urodził się kompozytor, mieszczący się przy ulicy Getreidegasse 9 jest jedną z najważniejszych tutejszych atrakcji turystycznych. Do kanonów podróżniczych należą także Pałac Mirabell z cudownymi ogrodami i wspaniałym widokiem na XI-wieczny zamek HohenSalzburg. Ogrody zostały założone przez Księcia Arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla córki Salzburskiego kupca Salome Alt. Dziś w pałacu mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a zapierające dech plenery służą nowożeńcom podczas ślubnych sesji.

Będąc w klimacie ogrodów nie można zapomnieć o parku otaczającym pałac Hellbrun będący dawną siedzibą salzburskich arcybiskupów. Obiekt wybudowany w stylu północnowłoskich, alpejskich posiadłości skrywa wiele fontann i wodnych niespodzianek. Działa tu teatr mechaniczny, organy wodne, a z jelenich rogów tryskają strumienie. Jego twórcą był słynny Santino Solari, będący jednocześnie architektem i budowniczym tutejszej katedry.

Miłośnikom zwiedzania pod dachem, oprócz Domu Mozarta polecamy szczególnie DomQuartier. Zespół obiektów o łącznej powierzchni ponad 15 tysięcy m2, w których skupiono ponad 2000 eksponatów. Salzburg, w którym przez wiele lat władzę świecką sprawowali duchowni, „dorobił się” pokaźnej kolekcji dzieł sztuki. Udostępniane są dziś zwiedzającym, a Salzburska Katedra, Rezydencja Arcybiskupów oraz Opactwo Św. Piotra połączone zostały w 2014 roku w jedno unikalne muzeum.

Salzburg jest miastem bardzo przyjaznym rodzinom i szczególnie komfortowo zwiedza się go na rowerach i z małymi dziećmi. Praktycznie nie ma tu barier architektonicznych, a trasę dla najmłodszych poprowadzono tak, by można było zwiedzić najważniejsze punkty w niecałe półtorej godziny.

Stolica Kraju Salzburskiego stanowi także dogodną bazę wypadową dla miłośników wysokich gór, a ośnieżone szczyty stają się niezwykłym tłem dla majestatycznych, barokowych budowli miejskich. Jedynie godzina dzieli Salzburg od słynnych narciarskich kurortów Zell am See, Schladming, Dachstein, czy Bischofshofen. Szczególnie warte odwiedzenia jest leżące po stronie niemieckiej miasteczko Berchtesgaden, będące jednocześnie stolicą malowniczej, alpejskiej krainy. Po górskiej wędrówce warto zażyć kąpieli w basenach termalnych, spróbować grillowanego pstrąga lub ochłodzić się w kopalni soli. To właśnie w okolicach Berchtesgaden, na zboczu góry Obersalzberg Hitler wybudował swoją kwaterę główną Berghof oraz twierdzę Orle Gniazdo na górze Kehlstein.

Salzburskie specjały

Nie można wyjechać z Salzburga nie kosztując najsłynniejszych Mozartkugeln – wykwintnych pralin wyrabianych ręcznie w manufakturze Cafe Furst przez praprawnuka ich wynalazcy. Miłośnikom słodyczy do gustu przypadnie również Salzburger Nockerl – suflet symbolizujący 3 miejskie góry podawany z kwaskowatym sosem malinowym. Na kulinarnej trasie z pewnością natkniecie się na jedną z czterech kultowych kawiarni. O jednej z nich (Cafe Furst) już wiecie, ale jeśli macie więcej czasu warto zajrzeć do Cafe Tomaselli, będącej jednocześnie najstarszą kawiarnią w Austrii (1703 r.). Albo do Cafe Niemetz, gdzie serwują obłędny Apfelstrudel i Cafe Bazar, w której bywała sama Marlene Dietrich. Dań obiadowych pozwolimy Wam tym razem poszukać samemu, ale jesteśmy pewni, że szybko znajdziecie w Salzburgu niezłego sznycla i inne austriackie specjalności.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl