ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży: Wilno

Polska i Litwa są historycznie powiązane bardzo silnymi więzami. Kraje budowały wspólną historię już od 1325 roku. Młody Książę Kazimierz, później znany jako Wielki poślubił księżniczkę Aldonę Annę, córkę Wielkiego Księcia Litewskiego – Giedymina. Wieloletnia Unia Polsko-Litewska związała nasze kraje na dobre, a Epopeja Narodowa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza rozpoczyna się słowami „Litwo, Ojczyzno moja”. To jednak tylko pretekst, by spędzić weekend w Wilnie, bo miasto ma turystom wiele do zaoferowania. Wilno jest także siedzibą litewskiego biura wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.

Stolicą Litwy jest Wilno leżące w południowej części kraju, 165 km od granicy z Polską w Ogrodnikach. Ponieważ miasto oddalone jest od Warszawy zaledwie o 480 kilometrów, najlepszym wyborem transportu staje się samochód. Szczególnie polecamy nowoczesne i bezpieczne modele z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Ze stolicy Polski dostać się tu można w około 6 godzin trasą S8 do Białegostoku i dalej drogą nr 8 w kierunku granicy. Drogi na Litwie są bezpłatne dla samochodów osobowych do 3,5 tony w tym autostrady. Tych niestety w kraju nie ma zbyt wielu. Pierwszą jest 300-kilometrowa A1 biegnąca z Wilna do Kłajpedy, druga to blisko 130-kilometrowa A2 biegnąca od Wilna w kierunku północnym. Planując podróż na Litwę należy zwrócić uwagę, iż pozostałe drogi oznaczone wielką literą A i numerem są traktami jednopasmowymi, jednak dobrej jakości.

Zaskoczeniem dla Polaków i mieszkańców Europy Zachodniej może być fakt, że drogi gruntowe wcale nie są na Litwie rzadkością i obowiązuje na nich ograniczenie do 70 km/h. Ponadto, na drogach spotkać można progi zwalniające mające na celu utrzymanie w ryzach kierowców lubiących prędkość. Podróżując po Litwie należy też wzbudzić czujność, ponieważ Litwini z pewną dozą nonszalancji podchodzą do przepisów ruchu drogowego i potrafią zawracać w miejscach niedozwolonych lub wykonać manewr, którego się nie spodziewacie. W miastach wciąż obowiązują zielone strzałki do skrętu w prawo, przy czym są one umieszczone na stałe, dlatego z zachowaniem szczególnej ostrożności i stosując się na przykład do znaku STOP możemy wykonać manewr włączenia się do ruchu bez konieczności oczekiwania na sygnalizację świetlną.

Zwiedzanie miasta

Położone na wzgórzach Wilno nazywane jest często „Małym Rzymem”. Wąskie uliczki oraz wiele budowli sakralnych przywodzą na myśl „Wieczne Miasto”. Mnóstwo tu restauracyjek, kameralnych butików i sklepów z bursztynem. W 1994 miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta rozpocząć można od słynnej gotyckiej Ostrej Bramy, wzniesionej w latach 1503 – 1514, będącej częścią dawnych miejskich murów obronnych. Największą jej atrakcją jest cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, do którego pielgrzymują katolicy z całego świata.

Kolejną budowlą sakralną, wartą zwiedzenia jest kościół Św. Anny, ufundowany przez króla Kazimierza Jagiellończyka, będący dziś jednym z najpiękniejszych zabytków Wilna. Legenda głosi, że kościół wybudowano przy użyciu 33 rodzajów cegieł, a następnie pomalowano na kolor czerwony. Budowla podobno tak zachwyciła Napoleona Bonaparte, że ten chciał przenieść kościół do Paryża. Nie można zapomnieć również o Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława, będącej najważniejszym obiektem chrześcijańskim na Litwie. Jak i Monasterze Św. Ducha, prawosławnej cerkwi, w której znajdują się relikwie trzech męczenników: Antoniego, Jana i Eustachego, którzy stracili życie po tym, jak przyjęli chrzest.

Z pewnością wart zobaczenia jest Uniwersytet Wileński, założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. To jeden z najstarszych uniwersytetów w rejonie Europy Wschodniej i drugi po krakowskim w naszej części kontynentu.

Podczas zwiedzania miasta z pewnością nie można pominąć muzeum Adama Mickiewicza znajdującego się w miejscu, gdzie mieszkał poeta. Jak również Zaułka Literatów, miejsca upamiętniającego twórczość artystów związanych z Litwą. Miłośnikom historii przypadnie do gustu Góra Giedymina z ruinami zachodniej baszty dawnej siedziby Wielkiego Księcia Litewskiego, Dolny Zamek będący siedzibą litewskich książąt i królów oraz urokliwa i kolorowa dzielnica żydowska.

Uczta kulinarna

Litewska kuchnia obfituje w potrawy przygotowywane na bazie mąki i mięsa. Kulinarnym hitem są Cepeliny, duże, podłużne kluski przypominające nieco polskie pyzy, wypełnione farszem mięsnym lub rybnym. Kolejną pozycją, która powinna pojawić się na stole jest Babka Ziemniaczana z cebulą i skwarkami. Podawana ze śmietaną lub zsiadłym mlekiem. Ale nie można wyjechać z Wilna nie próbując Blinów, czyli grubych placków ziemniaczanych podawanych z nadzieniem z grzybów i mięsa.

Kolejnym rozdziałem na kulinarnej liście jest Chłodnik Litewski, przyrządzany z buraków, ogórków, jajek, kopru i kwaśnej śmietany. Jak i wywodzące się z tradycji tatarskiej Kibiny (rodzaj pierożków z kruchego ciasta).

Swoją legendą obrosły także wszelkie przekąski spożywane w barach podawanych do alkoholu. Najbardziej znany jest oczywiście Kindziuk, czyli aromatyczna, podsuszana kiełbasa. Jednak największym zaskoczeniem mogą być świńskie uszy przygotowywane na wiele rodzajów, które podobno najlepiej smakują z litewskim piwem. Ponieważ kuchnia litewska nie należy do najbardziej fit, dobrym pomysłem będzie skosztowanie tutejszych nalewek, wspomagających trawienie.

W tym miejscu należy się przypomnienie, że na Litwie dopuszczalne jest stężenie alkoholu we krwi w wysokości 0,4 promila.  Kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata obowiązuje absolutny zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu nawet najmniejszej porcji alkoholu.

Naturalnym jest, że Wilno jako stolica kraju przyciąga największą liczbę turystów. Jednak Litwa ma do zaoferowania o wiele więcej, dlatego wynajmując samochód w PANEK Rent a Car warto rozważyć dłuższą wycieczkę do naszych wschodnich sąsiadów. Przy okazji zwiedzić Kowno, Kłajpedę, Zamek w Trokach, Kibiny, czy odpocząć w sielankowej scenerii Jeziora Dusia będącego częścią rezerwatu przyrody Meteliai.

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl