ipanek
The Art of sharing

Kierunek podróży: Wiedeń

Wiedeń – Kultura, Historia i Sznycel

Jest takie miasto, do którego z Warszawy dostaniecie się samochodem w około 7 godzin, a z południowych regionów Polski nawet w 4. Wiedeń, bo o nim mowa, jest miastem niezwykłym pod wieloma względami. Zapach imperialnej historii Austrii czuć tu już od pierwszego wdechu, a zabytki wyłaniające się zza każdego zakrętu zachwycają i przytłaczają jednocześnie swoim majestatem. Wiedeń, jak mało które europejskie miasto potrafi wchłonąć turystę i sprawić, że będzie wracał tu wielokrotnie, by odkrywać wciąż nowe atrakcje.

Historia Europy w pigułce

Jednym z najstarszych zabytków Wiednia jest utrzymany w stylu romańskim Kościół Św. Ruprechta. Jego budowę rozpoczęto w XI wieku, a obecny kształt otrzymał pod koniec wieku XIII. Miasto pełne jest zabytków sakralnych z różnych epok. Najbardziej znanym jest z pewnością gotycka Katedra Św. Szczepana, ale koniecznie odwiedzić trzeba kościół Św. Karola Boromeusza, który jest jednocześnie jednym z najważniejszych barokowych zabytków w Europie. Wzniesiono go w pierwszej połowie XVIII wieku na cześć Biskupa Mediolanu z czasów epidemii Dżumy w 1576 roku.

Najsłynniejsze zabytki związane są z rodziną Habsburgów, od Rudolfa I (XII wiek) po Karola I, który władał Austrią do 1918. To za ich czasów powstały: Pałac Hofburg, dzisiejsza siedziba prezydenta Austrii oraz Muzeum mieszczące się w Apartamentach Cesarza Franciszka Józefa i Cesarzowej Elżbiety, a także Pałac Schönbrunn wraz z zapierającymi dech ogrodami, który za czasów Marii Teresy zyskał francuski styl. Największe skupisko monumentalnych i wytwornych jednocześnie budowli skupionych jest wokół Ringstrasse, powstałej po zburzeniu murów otaczających Stare Miasto i przyłączeniu do Wiednia okolicznych miejscowości. Budynek Opery, Parlament, utrzymany w stylu neogotyckim Ratusz, czy położony nieco dalej Belweder to obowiązkowe punkty na mapie turystycznej stolicy Austrii.

Wiedeń ma jednak wiele innych atrakcji, związanych z jego najnowszą historią. Otóż Adolf Hitler, przygotowując się do wojny, kazał wybudować 3 ogromne wieże z artylerią przeciwlotniczą, które tworząc trójkąt miały chronić miasto przed bombardowaniem. Dziś są swoistą pamiątką minionych lat, a w jednej z nich, w centrum dzielnicy Mariahilf urządzono Akwarium – Haus des Meers.

Na wakacyjnej liście nie powinno zabraknąć również parku rozrywki Prater, czy wizyty na Górze Kahlenberg, gdzie stoi pomnik Jana III Sobieskiego. Polecamy również wycieczki wzdłuż Dunaju oraz przepiękne trasy wśród winnic regionu Dolnej Austrii.

Co warto zjeść będąc w Wiedniu? Królem dań z pewnością jest Sznycel, koniecznie z cielęciny (Kalb), podawany na sałacie z sałatką ziemniaczaną. Kolejnym specjałem jest Tafelspitz, czyli długo gotowana wołowina podawana z ziemniakami i sosem chrzanowym. Warto także spróbować kanapek u Trześniewskiego, oraz szerokiej oferty street foodów z pysznymi kiełbaskami na czele. Wiedeń jest jednak równie znany z fantastycznych deserów i potraw podawanych na słodko. Apfel Strudel, Tort Zachera, czy obłędne Kaiserschmarrn (rodzaj lekkiego omletu podawanego z kwaśną konfiturą morelową) to coś, co po prostu trzeba spróbować, ale nie możecie opuścić Wiednia bez zjedzenia prażonych na słodko orzechów i migdałów. Starówka cała nimi pachnie.

Trochę o przepisach drogowych

Do Wiednia dojechać można samochodem na dwa sposoby. Pierwszy to trasa wiodąca przez Słowację drogą D1, drugi i jednocześnie najbardziej popularny to przejazd Autostradą A1 do granicy w Gorzyczkach i dalej drogą nr 1 przez Czechy do Mikulov, a następnie nowiutką autostradą A5 do Wiednia. Zarówno w Czechach, jak i W Austrii poruszanie się autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatne, dlatego jeszcze przed wyjazdem, albo zaraz po przekroczeniu granicy należy kupić na stacji benzynowej stosowne winiety. Ważne, by nakleić je zgodnie z instrukcją, ponieważ policja zarówno w Republice Czeskiej, jak i w Austrii lubi się do tego przyczepić.

Maksymalne dozwolone prędkości na Autostradach w Czechach i Austrii to 130 km/h. W Austrii prędkość często ograniczana jest dodatkowo z przyczyn środowiskowych. Na drogach krajowych, poza obszarem zabudowanym, dozwolona prędkość to 100 km/h (90 km/h w Czechach), a w miastach obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Istnieją również strefy z ograniczeniem do 30 km/h. Waluta obowiązująca w Czechach to Korona Czeska, a W Austrii płacić będziemy w Euro.

Uwaga na fotoradary

W Wiedniu koniecznie zwrócić trzeba uwagę na fotoradary. W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do dobrze widocznych, pomalowanych na jaskrawy, żółty kolor skrzynek, wiszących wysoko nad jezdnią. Austriacy mają na kierowców nieco inny sposób. Fotoradary schowane są w szarych, niemal niewidocznych skrzynkach, przypominających przydomowe transformatory elektryczne, które do tego robią zdjęcia z tyłu pojazdu. Nie takiego zdjęcia z wakacji oczekujemy, dlatego warto być czujnym i poruszać się zgodnie z przepisami.

Parkingi i Miejsca postojowe

Parkingi i miejsca postojowe są płatne praktycznie w całym Wiedniu. W tak zwanych strefach krótkiego parkowania (Kurzparkzone) parkować można maksymalnie 2 lub 3 godziny (w zależności od dzielnicy), a karty parkingowe można kupić w kioskach, sklepach tytoniowych i na stacjach benzynowych. Należy unikać wyznaczonych miejsc dla mieszkańców, gdzie nawet krótki postój może skutkować mandatem. Jeśli nastawiacie się na intensywne zwiedzanie, warto rozważyć pozostawienie samochodu na parkingu hotelowym lub park&ride (3,60 Euro/dzień) i skorzystać z doskonale rozwiniętej sieci transportu miejskiego.

 

Zarezerwuj samochód już dziś na www.ipanek.pl