ipanek
The Art of sharing

Majówka samochodem z wypożyczalni PANEK – cz. 1

Polska to piękny i niezwykle zróżnicowany pod względem geograficznym kraj. O każdej porze roku prezentuje inne obrazy. Na północy kusi jedynymi na świecie widokami wód Morza Bałtyckiego głaskającego biało-złote plaże i wysokie klify. Na południu zapiera dech obrazami ośnieżonych jeszcze szczytów Karpat i Sudetów spływających na ukwiecone krokusami łąki i hale. Ale to nie wszystko, pomiędzy morzem i górami rozpościera się wielobarwny dywan przepięknych wzorów rysowanych przez krainy geograficzne, poprzecinane rzekami, jeziorami i lasami. Długi weekend najlepiej spędzić w Polsce, a najbardziej udana będzie majówka samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Podlasie wciąż nieznane – majówka samochodem z wypożyczalni

Odkrywanie Podlasia najlepiej rozpocząć od wizyty w Janowie Podlaskim. To tu znajduje się słynna stadnina, do której podczas imprezy Pride of Poland ściągają co roku najbogatsi ludzie świata, chcący kupić konie krwi arabskiej. Jadąc na północ wzdłuż brzegu rzeki Bug, napotkamy sielankowe malownicze wsie, obfitujące w tradycyjne drewniane domy. Jeśli ktoś szuka ciszy i ucieczki od cywilizacji, to podlaskie miejscowości są do tego wręcz stworzone. Polecamy szczególnie okolice wsi Stary Bubel oraz Instalację Artystyczną Landart. Z kolei Hajnówka jest podlaską stolicą. Stąd niedaleko do Zalewu Siemianówka, w którym malowniczo odbijają się zachody słońca.

Zwiedzając Podlasie koniecznie odwiedzić trzeba Kruszyniany, malutką miejscowość zamieszkiwaną przez polskich Tatarów. Główną atrakcją turystyczną jest z pewnością drewniany Meczet. Warto zatrzymać się także w jednej z tutejszych gastronomii i spróbować oryginalnych Czebureków, Jantyków i Pielmieni. Z kolei W Krynkach, zamieszkałych dawniej przez ludność żydowską zwiedzić można między innymi Synagogę Kaukaską. Drogą na zachód dojedziemy do Supraśla, gdzie zwiedzić można prawosławną cerkiew oraz Muzeum Ikon. Supraśl to także świetne miejsce na spacer urokliwymi uliczkami i bulwarami nad rzeką. W okolicy Białegostoku warto zajrzeć również do Wasilkowa i Świętej Wody, będącej katolickim miejscem pielgrzymek.

Morze atrakcyjne o każdej porze – majówka samochodem z wypożyczalni

Polskie wybrzeże to ponad 500 kilometrów atrakcji, a każdy kilometr wart jest tego, by postawić na nim stopę. Wiosna to pora roku, gdzie widoki potrafią się zmieniać nawet kilka razy dziennie, a woda fascynuje nawet, gdy zbierają się nad nią ciemne, burzowe chmury. Najbardziej oblegane miejsca nad Bałtykiem to Półwysep Helski, który wraz w Władysławowem pełni rolę letniej imprezowej stolicy Polski. Choć woda w morzu jest jeszcze zimna, to już podczas majówki widać amatorów kitesufingu i windsurfingu.

Półwysep Helski, to jednak tylko początek. Swoimi urokami kusi nas przecież Mierzeja Wiślana, Słynna Łeba z jedynymi na świecie wydmami i Słowińskim Parkiem Narodowym, czy imprezowe Mielno i Unieście. Szukającym spokoju warto polecić Piaski, Jantar, Dębki, Pobierowo i urokliwe Ustronie Morskie, z kolei amatorów luksusowych resortów zapraszamy do Sopotu, Kołobrzegu, Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Warmia, Mazury i Bociany

Przełom kwietnia i maja to okres, w którym wracają do Polski ptaki. Szczególnym gatunkiem jest Bocian Biały, którego radosny klekot oznacza zawsze, wiosna zadomowiła się już na dobre. Wiele miejscowości chwali się mianem polskiej stolicy bocianów, ale to właśnie na Mazurach jest ich najwięcej. Żeby obserwować życie tych dostojnych ptaków koniecznie trzeba podróżować samochodem, a wiadomo, że najlepsze znajdziecie w wypożyczalni PANEK Rent a Car. Statystyki

mówią, że zagęszczenie bocianów na Warmii i Mazurach to nawet 71 par na 100 km2! Największe skupiska znajdziecie na terenie Natura 2000 Ostoja Warmińska. Absolutnym hitem jest wieś Żywkowo, w której mieszka 19 osób. Co roku przylatuje około 40 bocianów, a po wykluciu młodych jest ich tu ponad 100! Drugą, licznie zasiedloną przez bociany miejscowością, jest Lwowiec w gm. Sępopol. We wsi znajduje się kościół gotycki z XIV w., którego dach szczególnie upodobały sobie biało-czarne ptaki z czerwonymi dziobami.

Wielkopolska i Kujawy – kolebka państwa polskiego

Pamiętacie nasz cykl podróżniczy o Szlaku Piastowskim? Majówka to dobry moment, by poznać choć część tego największego szlaku turystycznego w Polsce. Szczególnie polecamy Biskupin, Gniezno i Ostrów Lednicki, bo wszystkie znaki mówią, że to właśnie tu się wszystko zaczęło.

Biskupina nie trzeba nikomu przedstawiać. To najstarsze na ziemiach polskich stanowisko archeologiczne zawierające niemal nienaruszone eksponaty pochodzące sprzed 2700 lat. Starożytna osada położona była na wyspie, do której prowadził drewniany most o długości 120 metrów. Sama osada otoczona była wałem o długości 460 metrów oraz drewnianym falochronem, który pełnił także rolę obronną. Szacuje się, że w drewnianych domach mogło mieszkać nawet 700 – 1000 osób.

Z kolei pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Gniezna pochodzą sprzed 8, a nawet 10 tysięcy lat, a pierwszy gród wzniesiono na Wzgórzu Lecha w 941 roku naszej ery. Gniezno szybko rozbudował Mieszko I sprawiając, iż stał się głównym grodem państwa Polan. Po 966 roku pierwszy władca Polski kazał zbudować w grodzie kościół w którym pochował swoją żonę – Dobrawę oraz kamienny zamek z kaplicą. W 1000 roku w Gnieźnie odbył się zjazd, w którym uczestniczyli syn Mieszka I – Bolesław I Chrobry oraz cesarz Niemiec Otton III. Utworzono wtedy arcybiskupstwo i metropolię gnieźnieńską, a tutejszą świątynię wyniesiono do rangi katedry.

Największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica to prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. Wyspa, 16 września 1994 roku wpisana na listę pomników historii jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski.

Już w przyszłym tygodniu dalsza część naszego majówkowego przewodnika!