ipanek
The Art of sharing

Majówka samochodem z wypożyczalni PANEK – cz. 2

W poprzednim tygodniu przybliżyliśmy Wam kilka inspirujących miejsc, idealnych na majówkowe wycieczki. Wskazaliśmy ciekawe lokalizacje na Podlasiu, nad morzem, na Warmii, Mazurach, Kujawach i w Wielkopolsce. Dziś przygotowaliśmy inne, warte odwiedzenia miejsca w Polsce, w które dojedziecie nowoczesnymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Tajemnice Dolnego Śląska

By poznać dobrze Dolny Śląsk, trzeba by spędzić tu nie majówkę, a całe wakacje i to pewnie przez kilka lat z rzędu. Południowe rejony województwa do dziś kryją wiele tajemnic, a zwiedzanie poszczególnych atrakcji jest doskonałym pomysłem na spędzeniu czasu dla całej rodziny.

Czy znacie Tajemnicę „Złotego Pociągu”? Ten pancerny skład pełen zrabowanych przez nazistów w Polsce i Związku Radzieckim kosztowności, w listopadzie 1944 roku miał ruszyć z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha. Legenda głosi, że pociąg zamiast dotrzeć do stacji docelowej zniknął gdzieś w Górach Sowich i pozostaje tam do dziś. Jednym z elementów tej historii jest Zamek Książ. Zwiedzanie pięknie utrzymanych renesansowych i barokowych pomieszczeń to duża frajda, bo zarówno starsi, jak i młodsi w ponad 400 salach i pomieszczeniach rozlokowanych na 4 kondygnacjach znajdą tu coś dla siebie. Najbardziej interesującą częścią Zamku Książ są jego podziemia.

Zamek miał pełnić funkcję kwatery głównej Adolfa Hitlera, a tunele wydrążone pod zamkiem miały prawdopodobnie zostać połączone z budowanym w Górach Sowich kompleksem „Riese”. Osoby chcące poznać odpowiedź na pytanie, co hitlerowcy robili w Górach Sowich koniecznie powinni odwiedzić to miejsce. Podziemne miasto zbudowane na polecenie Adolfa Hitlera kryje w sobie mnóstwo niewiadomych, z których największą jest przeznaczenie tej imponującej konstrukcji.

Koniecznie odwiedzić zatem trzeba Kompleks Włodarz i Sztolnie „Rzeczka” w okolicach Walimia, podziemne miasto Osówka, Kompleks Soboń i Jugowice Górne.

Góry, nasze góry

Miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków z pewnością wybiorą w tym roku polskie góry. Nie ważne, czy zdecydujecie się na Sudety na Dolnym Śląsku, czy jedno z malowniczych łańcuchów w paśmie Karpat, nie będziecie zawiedzeni. Zima w tym roku nie bardzo chciała odpuścić. Co zaowocowało sytuacją, w której wysokie partie szczytów wciąż pokryte są śniegiem podczas, gdy w dolinach kwitną krokusy tworzące na halach zjawiskowe, kolorowe dywany. Szczególnym miejscem, w którym podziwiać można ten spektakl jest Dolina Chochołowska ściągająca pod Tatry dziesiątki tysięcy turystów z całej Europy.

Należy jednak pamiętać, że góry to wciąż niebezpieczny teren wymagający od podróżnika zachowania rozwagi i zdrowego rozsądku. Szlaki mogą być śliskie, a wtedy o wypadek nietrudno.

Ruszamy w miasto

Jeśli weźmiecie 4 dni urlopu zyskacie aż 9 dni wolnego, bo Wasza majówka rozpocznie się już 30 kwietnia, a zakończy się dopiero 8 maja. To szansa na poważny wypoczynek. Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z tej opcji, dlatego warto rozważyć tak zwany City Break. Miasta takie jak: Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań lub Toruń oferują całe mnóstwo atrakcji, z których korzystać mogą starsi i młodsi. Zwiedzanie zabytków, wystawy, kino i teatry. Możliwości jest mnóstwo. Należy tylko pamiętać, że aby wszystko udało się tak, jak to sobie zaplanujecie, musicie wybrać najlepszego i sprawdzonego partnera, dlatego samochód na wyjazd wypożyczcie w PANEK Rent a Car.