ipanek
The Art of sharing

Mercedes CLA w wypożyczalni PANEK Rent a Car

Mercedes CLA powstał po to, by spełnić oczekiwania młodych kierowców, którzy nie chcą poruszać się klasycznym hatchbackiem lub sedanem. Szybko okazało się, że modne kształty modelu zwróciły uwagę kobiet i auto stało się ulubieńcem płci pięknej. Świetnie wyposażone egzemplarze Mercedesów CLA zamawiać można w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.

Mercedes CLA ma trafiać przede wszystkim w gusta młodych klientów, dla których jazda sedanem, czy kombi, to jakby dodać sobie plus 15 lat do metryki urodzenia. Auto ma świetnie radzić sobie w mieście, być zwinne i poręczne, a w weekend być w stanie przewieźć bagaże, czy sprzęt sportowy.

Trzeba przyznać, że czterodrzwiowe nadwozie w stylu coupe wygląda bardzo atrakcyjnie i lekko, ale nie można odmówić mu elegancji. Karoseria ma świetne proporcje, a samo auto wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. Sportowym smaczkiem są szyby w drzwiach pozbawione ramek.

Mercedesowskie Deja vu

Wnętrze jest wierną kopią tego, co spotkamy w Mercedesach Klasa A, Klasa B, Klasa C czy GLC, a nawet monstrualnej Klasie G. Nuda? Niekoniecznie, bowiem filozofia marki mówi, iż klient chce jeździć Mercedesem, a jego wielkość ma drugorzędne znaczenie. Podstawą komunikacji z autem jest System MBUX, bazujący na sztucznej inteligencji, a hasło „Hej Mercedes” jest kluczem do świata rozszerzonej rzeczywistości. Kolorystyka wnętrza jest nieco konserwatywna, ale tylko do zachodu słońca. Po zmroku Mercedes rozświetla się niezliczoną ilością kolorów, które dowolnie ustawiać można w rozbudowanym menu. Z resztą oświetlenie ambientowe w samochodach ze Stuttgartu to temat na oddzielny artykuł.

Fotelom nie można niczego zarzucić, szczególnie w dziedzinie komfortu, a z tyłu najwygodniej będzie dwóm dorosłym pasażerom, którym nie powinno zabraknąć miejsca zarówno na wysokości głowy, jak i kolan, choć należy zwrócić uwagę, że dach mocno opada ku tyłowi, przez co zajmowanie miejsca na tylnej kanapie może wymagać nieco gimnastyki. Zaskakująco duży i ustawny jest za to bagażnik. 460 litrów na papierze nie wygląda spektakularnie, ale bez problemu spakujemy się na dłuższy wyjazd, a i zakupy z marketu zmieszczą się spokojnie.

Oszczędnie pod maską

Mercedes CLA z wypożyczalni PANEK wyposażony jest w nowoczesny, turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 163 KM i momencie obrotowym 250 Nm, dostępnym już od 1620 obrotów na minutę. Motor współpracuje z 8-biegową skrzynią automatyczną i jest w stanie rozpędzić auto do 100 km/h w 8,6 sekundy. Kabina pasażerska jest dobrze wyciszona i do uszu pasażerów nie dociera zbyt wiele szumów opływającego powietrza. Prawdopodobną zasługą jest tu fantastyczny współczynnik oporu powietrza, który dla Mercedesa CLA wynosi zaledwie Cx = 0,22. Tak niski opór przekłada się na doskonałe wyniki zużycia paliwa. Tym Mercedesem da się pojechać naprawdę oszczędnie.

Inżynierom odpowiedzialnym za pracę zawieszenia przyświecał jeden cel: przekazać pasażerom maksimum komfortu bez rezygnacji ze sportowych odczuć na drodze, i tu także się udało. Auto prowadzi się neutralnie, a zawieszenie jest sprężyste. Z kolei na autostradzie Mercedes CLA z wypożyczalni PANEK płynie dostojnie niczym barka po holenderskich kanałach. Polecamy gorąco, warto to sprawdzić przy najbliższej okazji…