ipanek
The Art of sharing

Na narty do Austrii

Austria jest ulubionym kierunkiem narciarskim Polaków. Właściciele zimowych resortów doskonale to wiedzą i co sezon przygotowują się na przyjazd gości znad Wisły. Cyklicznie organizowane są nawet polskie tygodnie, jak choćby ten w tyrolskim Zillertal Arena. W wielu miejscach obsługa mówi po Polsku, więc można się czuć swobodnie i bezpiecznie. Do najlepszych kurortów narciarskich w Austrii dojedziecie bezpiecznymi i komfortowymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Opony zimowe w Austrii

Należy pamiętać, że w Austrii obowiązują nieco inne przepisy ruchu drogowego niż w Polsce. Pierwszym i najważniejszym jest obowiązek jazdy na oponach zimowych w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Za opony zimowe uznawane są także całoroczne z oznaczeniem M+S i znaczkiem trzech szczytów ze śnieżynką. Warto dopytać konsultanta PANEK Rent a Car o wyposażenie pojazdu przed wyborem konkretnego auta. Na wielu górskich drogach obowiązuje nakaz jazdy w łańcuchach, dlatego warto też sprawdzić rozmiar ogumienia samochodu, którym chcemy się wybrać w podróż.

Limity prędkości w Austrii

W Austrii obowiązuję też inne limity prędkości. W mieście maksymalna prędkość to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 100 km/h i na autostradach 130 km/h. Należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń, bowiem policja bezwzględnie egzekwuje mandaty. Warto zwrócić też uwagę na ograniczenia IGL widoczne głównie na autostradach na obwodnicach miast. To bezwzględne ograniczenie prędkości związane ze środowiskiem naturalnym, mające na celu ograniczenie emisji spalin oraz hałasu. Warto ustawić wtedy tempomat na zadaną prędkość i grzecznie przejechać dany odcinek.

Opłaty za autostrady w Austrii

W Austrii autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Obecnie system przestawia się na elektroniczne winiety, ale wciąż jeszcze, w wielu punktach i na stacjach benzynowych dostępne są tradycyjne winiety w formie naklejek na szybę. Warto jednak przed wyjazdem kupić elektroniczną winietę, w jednej z kilku opcji: 10-dniowa (najlepsza opcja na tygodniowy wyjazd, cena 9,90 EUR), 2-miesięczna (najlepsza na sezon zimowy, jeśli będziemy korzystać częściej z uroków austriackiej natury, cena 29 EUR) i roczna (cena 96,40 EUR). Zakupu najlepiej dokonać na oficjalnej stronie operatora – https://shop.asfinag.at/pl/ lub u jednego z pośredników. Należy też pamiętać również, że część tuneli jest płatna oddzielnie, zapłacimy też za przejazd przełęczą Brenner z Austrii do Włoch. Elektroniczna winieta obowiązuje także na terenie Czechach i Słowacji.

Największe ośrodki narciarskie regionu Ski Amade

Ski Amade to największy region narciarski w Austrii i drugi co do wielkości w Europie. Leży on najbliżej polskiej granicy i także z tego względu jest niezwykle chętnie wybieraną destynacją. Region oferuje zróżnicowaną ofertę narciarską od tras, na których ścigają się zawodnicy Pucharu Świata po łatwe trasy, które powinny przypaść do gustu rodzinom z dziećmi. Nie ważne, czy przyjedziecie tu sami, z dziećmi, czy grupą przyjaciół, nie będziecie się tu nudzić. Wybierając się w region Ski Amade można się spodziewać pięknych alpejskich widoków, nastrojowych miasteczek i praktycznie nieograniczonej oferty dla narciarzy. Najciekawsze kurorty to:

· Schladming-Dachstein – największy i najbardziej zróżnicowany pod względem trudności tras. Narciarze korzystać mogą tu z 84 nowoczesnych kolejek i wyciągów, dających łącznie 230 kilometrów perfekcyjnie przygotowanych tras narciarskich.

· Salzburger Sportwelt wraz z 760 kilometrami tras zjazdowych odkrywa przed turystami prawdziwe piękno austriackich Alp. W skład regionu wchodzą miejscowości Flachau, Wagrain, St. Johann, Radstadt, Altenmarkt-Zauchensee i Filzmoos. To właśnie we Flachau legenda narciarstwa Hermann Maier stworzył własny tor narciarski.

· Gastein – idealny dla osób pragnących, oprócz szusowania po stokach, zażyć odrobiny luksusu. Trzy miejscowości Bad Gastein, Bad Hofgastein i Dorfgastein słyną ze swojej wyjątkowej oferty wypoczynkowej i sanatoryjnej. Tu aktywność przeplata się z relaksem i wypoczynkiem, jak nigdzie indziej. Specyfika doliny Gastein objawia się przede wszystkim w wyjątkowej przyrodzie, w tym w zapierającej dech w piersiach panoramie Wysokich Taurów, znanych na całym świecie źródłach termalnych czy też różnorodnych obliczach samych dolin.

· Hochkonig – Rozległe, szerokie i doskonale przygotowane stoki sprawiają, że ten region przyciąga narciarzy i snowboardzistów jak magnes. Hochkonig to zdecydowanie jeden z najlepszych w Europie ośrodków dla freeriderów. Pozornie dziewicze tereny zapewniają puszysty, lśniący i głęboki śnieg, będący marzeniem każdego, kto choć raz spróbował jazdy poza wyznaczoną trasą. Łącznie przygotowano tu 120 km tras zjazdowych i 33 nowoczesne wyciągi.

· Grossarltal – Zimą dolina zamienia się w raj dla narciarzy i dysponuje własną areną narciarską Grossarltal-Dorfgastein. Jednak aktywni miłośnicy sportów zimowych mogą wybrać się również na wycieczkę zakładając rakiety śnieżne lub narty turystyczne, a następnie zjechać do miejscowości trasą wiodącą wzdłuż pastwisk i imponujących szczytów. Region oferuje gościom też takie atrakcje jak: oświetlone tory saneczkowe, kuligi z zaprzęgiem konnym, trasy narciarstwa biegowego i wspinaczki lodowe.

Nic tylko rezerwować auto w wypożyczalni PANEK i ruszyć na spotkanie z austriacką przyrodą.