ipanek
The Art of sharing

Na narty najlepiej na Podhale

Na południu Polski szczęśliwie sypnęło śniegiem i większość stoków jest już dostępna dla narciarzy. To świetna wiadomość dla rodziców i ich dzieci, bo przecież trwają ferie zimowe. W góry najlepiej jest pojechać samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car, a najbardziej popularnym kierunkiem jest oczywiście Podhale. Dziś przygotowaliśmy przegląd zimowych resortów w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej.

Na Podhale najłatwiej dojechać samochodem, a podróż z Warszawy trasą ekspresową S7 i drogą krajową nr 7. Dużym ułatwieniem dla podróżnych jest niedawno otwarty dla ruchu tunel w okolicach Rabki Zdrój, który skrócił czas jazdy nawet o godzinę. Najbardziej zatłoczonym odcinkiem na trasie jest wciąż sam dojazd do Nowego Targu i dalej do Zakopanego, gdzie trwa budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej. Widać stąd już góry, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i korzystać z udogodnień samochodów z wypożyczalni PANEK, takich jak: dobry sprzęt audio czy podgrzewane fotele.

Zakopane – zimowa stolica Polski

To miasto wyjątkowe w swoim klimacie, w którym wszystko przesiąknięte jest góralską kulturą. Władze miasta dbają o spójność architektoniczną i nawet największe hotele zachowują unikalny, zakopiański styl. Mnóstwo tu regionalnych karczm i restauracji, w których pobyt gościom umila góralska muzyka grana na żywo. a pobyt turystom umila góralska muzyka grana na żywo. Miłośnikom białego szaleństwa szczególnie przypadnie do gustu Polana Szymoszkowa, stok narciarski z bajecznym widokiem na wysokie Tatry i majestatyczny Giewont będący symbolem miasta. Chcącym poczuć klimaty alpejskie polecamy trasy na Kasprowym Wierchu. W obrębie miasta działa jeszcze kilka innych stoków o różnym stopniu trudności. Maluchy, stawiający pierwsze kroki na nartach bezpiecznie poczują się pod Nosalem, zaś wytrawnym narciarzom polecamy Harendę.

Kościelisko – bliskość stoków i atrakcji

Sąsiadujące z Zakopanem Kościelisko jest jednym z najszybciej rozwijających się kurortów na Podhalu, oferującym niezwykle atrakcyjną bazę noclegową. To stąd najlepiej widać Góry a niska zabudowa gwarantuje wspaniałe widoki. W samym Kościelisku nie pojeździmy na nartach, ale blisko stąd do stoków w Zakopanem i Witowie. Blisko stąd także do innych atrakcji, jak Termy Chochołowskie i szlaki piesze w dolinach, a karczmy są przygotowane na najbardziej wybredne podniebienia. Jest tu też nieco luźniej i ciszej niż w zatłoczonym całą dobę Zakopanem.

Bukowina Tatrzańska i Gliczarów.

Miejscowości położone ponad Zakopanem dają szansę na podziwianie pięknych widoków i to zarówno na Tatry, jak i Pieniny. Baza noclegowa jest niezwykle bogata, a atrakcje najwyższej jakości, od gastronomii po baseny termalne. W miejscowościach działają mniejsze stoki narciarskie, z których najczęściej korzystają rodziny oraz zorganizowane grupy, ale zarówno Bukowina, jak i wyżej położony Gliczarów stanowią dobry punkt dla stoków w Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze i Jurgowie. Największe wrażenie robi nowoczesny kompleks Rusiń-SKI, który może być alternatywą dla większych i zatłoczonych resortów. Najwyżej w regionie położony Gliczarów, to z kolei najpiękniejszy widok na całe pasmo Tatr Wysokich i najczystsze powietrze. Kto wybiera się do Gliczarowa samochodem z wypożyczalni PANEK powinien wybrać model z napędem na wszystkie koła. Ze względu na strome podjazdy, warto zaopatrzyć się w łańcuch śniegowe i mieć na uwadze, że część dróg może być zamknięta.

Białka Tatrzańska – raj dla narciarzy

W ciągu kilku lat Białka Tatrzańska zmieniła się z cichej sypialni w tętniący życiem nowoczesny kurort, w którym turyści znajdą wszystkie możliwe atrakcje. Jest tu mnóstwo ciekawych restauracji i luksusowych apartamentów, a oferta narciarska może z powodzeniem konkurować ze znanymi zagranicznymi markami. Kompleks narciarski Kotelnica Białczańska, to aż 7 połączonych ze sobą stoków o różnym stopniu trudności, z których każdy ma własną infrastrukturę parkingową i gastronomiczną. Przy głównym parkingu znajdują się największe w regionie baseny termalne Bania. Pragnącym pojeździć na nartach w nieco luźniejszej atmosferze polecamy stoki w Jurgowie i Czarnej Górze. W ramach odpoczynku od nart warto wybrać się autem z wypożyczalni PANEK nad Jezioro Czorsztyńskie i do Zamku Niedzica skąd rozpościera się widok na przepiękne Pieniny.

Poronin, Szaflary, Suche, Ząb

Te trzy miejscowości zawsze stanowiły zaplecze dla większych i bardziej atrakcyjnych Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej, ale tu także rozwija się ciekawa oferta noclegowa i sportowa. Poronin ma swoją markę od lat i oferuje zarówno stoki narciarskie jak i ciekawe restauracje, ale na największe uznanie zasługuje baza noclegowa, która wciąż opiera się szalonym wzrostom cen obserwowanym w Zakopanem i Kościelisku. Dosłownie kilka kroków od Poronina znajdują się stoki Harenda oraz Suche. Po godzinach spędzonych na stoku warto odpocząć w basenach termalnych w Szaflarach.