ipanek
The Art of sharing

PANEK na wakacje – Litwa, Łotwa i Estonia

Leżące na północny wschód od Polski Kraje Bałtyckie bardzo często pomijane są w wakacyjnych planach Polaków, którzy w tym czasie wolą kierować się w południowe rejony Europy. Okazuje się jednak, że Sąsiadująca z nami Litwa oraz Łotwa i Estonia mają turystom wiele do zaoferowania zarówno pod względem turystycznym, jak i wypoczynkowym. Do wszystkich atrakcji dotrzecie komfortowymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Litwa – kraj ze wspólną historią

Polska i Litwa są historycznie powiązane bardzo silnymi więzami. Kraje budowały wspólną historię już od 1325 roku, kiedy to młody Książe Kazimierz, później znany jako Wielki poślubił księżniczkę Aldonę Annę, córkę Wielkiego Księcia Litewskiego – Giedymina. Wieloletnia Unia Polsko-Litewska związała nasze kraje na dobre, a Epopeja Narodowa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza rozpoczyna się słowami „Litwo, Ojczyzno moja”. To jednak tylko pretekst, by spędzić w tym kraju kilka dni.

Położone na wzgórzach Wilno nazywane jest często „Małym Rzymem”. Wąskie uliczki oraz wiele budowli sakralnych przywodzą na myśl „Wieczne Miasto”. Mnóstwo tu restauracyjek, kameralnych butików i sklepów z bursztynem. W 1994 miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta rozpocząć można od słynnej gotyckiej Ostrej Bramy, wzniesionej w latach 1503 – 1514, będącej częścią dawnych miejskich murów obronnych. Największą jej atrakcją jest cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, do którego pielgrzymują katolicy z całego świata.

Zamek w Trokach to miejsce niezwykłe. Wybudowany na wyspie przez Księcia Witolda jako siedziba litewskich książąt, pełnił w swojej historii między innymi funkcję więzienia. Obecnie turyści odwiedzający zamek w Trokach mogą podziwiać zorganizowaną w jego wnętrzach wystawę muzealną.

Położone na południu Litwy, niedaleko granicy z Polską, Druskieninki są jednym z najstarszych i najpopularniejszych kurortów na Litwie. To całoroczne miasteczko SPA jest idealnym miejscem wypoczynku. Jedną z ciekawszych atrakcji, oprócz spacerów i zabiegów jest śpiewająca fontanna, w której można samemu wybrać piosenkę i ustawić światła.

Kłajpeda, będąca jedynym morskim portem na Litwie, ale jest bardzo związana z Bałtykiem. W samych środku wakacji odbywa się tu Festiwal Morski, a najpiękniejsze zdjęcia robi się na tle żaglowca Meridianas, który zacumował na stałe w centrum miasta. Warto wybrać się na spacer po starówce oraz zajrzeć do leżącej 30 km od Kłajpedy Połągi, nazywanej „Letnią Stolicą Litwy”.

 

Łotwa – Lasy, plaże i średniowieczne zamki

Przepisy ruchu drogowego na Łotwie nie odbiegają od tych w pozostałych dwóch krajach bałtyckich. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 90 km/h, a na autostradach pojedziemy maksymalnie 110 km/h. Warto dodać, że autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne, a w całym kraju obowiązuje jazda na światłach mijania przez całą dobę. Limit alkoholu we krwi jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi aż 0,5 promille.

Leżącą nad Bałtykiem stolicę Łotwy – Rygę zamieszkuje 1/3 ludności kraju. Pierwsze wzmianki o Rydze zaczęły pojawiać się już w X wieku, jednak miasto zyskało na znaczeniu prawie 300 lat później, gdy wstąpiło do związku miast hanzeatyckich. Dzisiejsza stolica Łotwy wiąże też swoją historię z Krzyżakami, którzy postawili tu zamek warowny, będący rezydencją Wielkiego Mistrza. Dziś Ryga przyciąga turystów swoim nadmorskim położeniem, a świetnym sposobem na jej zwiedzanie jest rejs łódką po rzece Dźwinie. Równie dobrze jest także wybrać się na spacer po starym mieście pełnym kolorowych i bogato zdobionych kamienic. To tu zlokalizowanych jest większość zabytków i miejsc ważnych dla historii miasta. Szczególnie warty odwiedzenia jest Sobór Narodzenia Pańskiego, będący największą prawosławną budowlą sakralną w Krajach Bałtyckich.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w stolicy Łotwy jest kompleks pięciu hal targowych o długości 240 metrów każda, przeniesione do Rygi w 1930 roku z Lipawy, gdzie podczas I Wojny Światowej pełniły rolę hangarów dla niemieckich sterowców.

Łotwa nie tylko Ryga. Warto wybrać się do położonej tuż obok (ok. 10 km na południe) Jurmały, która jest łotewskim odpowiednikiem polskiego Sopotu. Bałtycki kurort przyciąga turystów cudownymi szerokimi plażami oraz płytką i ciepłą wodą, a uliczki, przy których stoją drewniane, secesyjne domy tworzą sielski, sanatoryjny klimat. Z kolei największą atrakcją leżącego na południowym wschodzie kraju Dyneburga (Daugavpils), jest zajmująca powierzchnię 150 hektarów twierdza wybudowana w 1810 roku przez Rosjan do obrony kraju przed armią napoleońską.

Na terenie Łotwy znajduje się około 3000 jezior, które zajmują łącznie 17% powierzchni kraju. Miłośnikom przyrody polecamy wizytę w Parku Narodowym Gauja, wysokie klify w okolicach Cesis, a także zwiedzanie zamku w Turajdzie.

 

Estonia – przedsionek Skandynawii

Podróżując przez Estonię można odnieść wrażenie, że to niekończący się las i jeziora, a miasta i mniejsze miejscowości ulokowano na niewielkich polanach. To wrażenie może być nico mylące, ponieważ Estonia jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych cyfrowo krajów w Europie i praktycznie cała administracja kraju oraz główne usługi przeniesione zostały do sieci. Estonia ma również bardzo długą linię brzegową ciągnącą się od Zatoki Ryskiej do Zatoki Fińskiej, a nadmorski krajobraz urozmaicają ponad 1500 wysp i wysepek.

Przepisy ruchu drogowego są iście skandynawskie: w terenie zabudowanym poruszać się można z prędkością 50 km/h, a poza terenem zabudowanym, na drogach ekspresowych i autostradach obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Jedynie w okresie letnim na niektórych odcinkach autostrad można poruszać się z prędkością 110 km/h. Przez całą dobę obowiązuje jazda z włączonymi światłami, zabronione jest także prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – limit 0,0 promille.

Pierwszą większą aglomeracją, na jaką trafimy po przekroczeniu łotewsko-estońskiej granicy Jest Tartu. To drugie, co do wielkości miasto w Estonii pod względem ludności, o którym mówi się, że jest stolicą młodości i pozytywnej energii. Znajduje się tu wiele uczelni wyższych, dlatego przeważającą częścią mieszkańców są ludzie młodzi. Tartu położone jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a do głównych atrakcji zaliczyć trzeba piękny ratusz, okazały gmach tutejszego uniwersytetu i ruiny gotyckiej katedry. Warto zwiedzić Estońskie Muzeum Narodowe, Estońskie Muzeum Literatury, a także uwielbiane przez dzieci i młodzież Centrum Nauki AHHAA.

Kolejnym miastem, wartym odwiedzenia jest położona na północno-wschodnim krańcu Estonii Narwa. Miasto podzielone jest na część estońską i rosyjską i wygląda jak żywcem wyjęte z minionego ustroju. W architekturze przeważa tak zwana „Wielka Płyta”, jednak wśród tego szarego krajobrazu natknąć się można na historyczne perełki, jak Zamek Hermana, będący niegdyś najdalej na wschód wysuniętą krzyżacką warownią.

Kierując się z Narwy na Zachód drogą nr 1, dotrzemy do stolicy Estonii – Tallina, malowniczo położonego w południowej części Zatoki Fińskiej. Najważniejszą atrakcją w Tallinie jest wznosząca się nad wzgórzem Toompea gotycka Katedra Najświętszej Maryi Panny, a także XIII-wieczny kościół Św. Mikołaja oraz zmieniony w prawosławną cerkiew kościół Św. Michała. Warte zwiedzenia są również gotycki ratusz oraz Pałac Kadriog, wzniesiony na polecenie rosyjskiego Cara Piotra I Wielkiego. Wyjątkowe pałacowe ogrody były z kolei prezentem Cara dla jego drugiej żony Katarzyny.

Pętlę wokół Estonii należy koniecznie zakończyć w Parnawie – zasłużenie nazywanej „Letnią Stolicą Estonii”. Miasto założone zostało w 1214 roku i przez wiele lat było najdalej wysuniętym na Północ polskim miastem wojewódzkim. Podczas „Potopu” dostało się we władanie Szwecji, a później do roku 1918 pozostawało pod panowaniem rosyjskim, a po 1945 roku radzieckim.

 

Litwę, Łotwę i Estonię warto zwiedzać oczywiście latem, kiedy to, szczególnie w północnych rejonach temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza. My polecamy wybrać się do Krajów Bałtyckich pod koniec sierpnia lub we wrześniu, kiedy miasta pustoszeją po wakacjach i zwiedzanie staje się przyjemniejsze, a najlepiej jest wybrać się tam bezpiecznym i komfortowym samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.