ipanek
The Art of sharing

PANEK na wakacje – niemiecki Bałtyk cz.1 „Ciche zakątki”

Bałtyckie plaże, w okresie letnim kojarzą się nam wszystkim z niekończącym się festiwalem parawanów, zapachem smażonej ryb i gofrów oraz tłumem na nadmorskich promenadach. Okazuje się, że tuż za naszą zachodnią granicą wybrzeże Morza Bałtyckiego diametralnie zmienia swoje oblicze ukazując swój dziewiczy, praktycznie dziki charakter. Jeśli chcecie wypocząć na miękkim jak mąka piasku z dala od gwaru, zapraszamy na wycieczkę do północnych Niemiec, oczywiście samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Heringsdorf – najdłuższe molo

Tuż za granicą polsko-niemiecką bałtyckie plaże zmieniają się nie do poznania. Kolorowe parawany ustępują miejsca stylowym wiklinowym koszom, a i miejsca na piasku jest jakby więcej. Najlepiej widać to w miejscowości Heringsdorf, która bezpośrednio graniczy z naszym Świnoujściem. Miasteczko przypomina nieco architekturą polski Sopot, a największą atrakcją jest tu niewątpliwie najdłuższe w Niemczech molo o długości 508 m. To dzisiejsze, otwarte w 1995 roku, mieści liczne butiki, restauracje, a nawet hotel, a w sezonie cumują do niego statki wycieczkowe. Należy jednak pamiętać, że drewniane molo w Heringsdorfie istniało już w 1891 roku i było wtedy najdłuższym na Bałtyku (500 m).

Inną ciekawą atrakcją jest ścieżka w koronach drzew. To pomost ze ścieżką dydaktyczną, zakończony wieżą o wysokości 33 m postawioną na 45-metrowym wzniesieniu. Całość ma wysokość 75 m n. p.m. a z górnego tarasu roztacza się niepowtarzalny widok na trzy Uzdrowiska Cesarskie: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin.

Greifswald – rejs rzeką Ryck

Miejscowość urzeka swoją historyczną starówką, gotyckimi kościołami i hanzeatyckimi kamieniczkami. Oprócz spaceru można podziwiać je także z pokładu statku MS Stubnitz, który zaprasza na rejs po rzece Ryck, podczas którego przepłyniecie pod ręcznie podnoszonym, drewnianym mostem zwodzonym. Warto zajrzeć do ruin Klasztoru Eldena, dawnego klasztoru Cystersów, który stał się sławny dzięki obrazom Caspara Davida Friedricha. Odwiedzając Greifswald z dziećmi można także skorzystać z oferty miejscowego parku wodnego ze zjeżdżalniami oraz niewielkiego, ale stworzonego z myślą o potrzebach jego mieszkańców, ogrodu zoologicznego. To także miejsce, by wybrać się w podróż kulinarną w jednej z klimatycznych restauracji i spróbować miejscowych specjałów przyrządzonych ze świeżych ryb bałtyckich.

Peenemünde – muzeum rakiet V1 i V2

Miasto znane jest przede wszystkim z ogromnej fabryki rakiet balistycznych V1 i V2, która mieściła się tu w czasie II Wojny Światowej. To właśnie w Peenemünde wystrzelona została pierwsza w historii rakieta, która przekroczyła próg przestrzeni kosmicznej. Dziś na terenie dawnego budynku elektrowni i terenach przyległych znajduje się Muzeum Historyczno-Techniczne, w którym oprócz dokumentów, filmów, zdjęć i oryginalnych eksponatów ukazujących historię powstania pierwszej rakiety zobaczyć możemy wiernie odtworzoną i pomalowaną na zwór oryginału rakietę V2. Część ekspozycji poświęcona została czasom powojennym – okresowi zimnej wojny oraz podboju kosmosu i pierwszym lotom w kosmos. Na terenie kompleksu muzealnego znajduje się także muzeum łodzi

podwodnych, w którym jedną z największych atrakcji jest możliwość zwiedzania pochodzącego z lat sześćdziesiątych XX wieku radzieckiego okrętu podwodnego klasy 651, znanego jako Juliett.

Kolejną atrakcją, możliwą jednak do oglądania jedynie z oddali jest Prora, która miała być sztandarowym ośrodkiem wypoczynkowym dla niemieckich robotników. Składa się z ośmiu monstrualnych betonowych bloków, z których każdy liczył sześć pięter. Wszystkie mogły pomieścić 20 tysięcy letników w 10 tysiącach dwuosobowych pokoi. Liczący łącznie 4,5 km długości budynek jest do dziś najdłuższym na świecie! Po wojnie do ośrodka wprowadzili się Sowieci, a sanatorium zostało zamienione na koszary Armii Czerwonej, a od 1994 roku opuszczony ośrodek niszczeje.

Stalsund – miasto na liście UNESCO

To jedno z najbardziej urokliwych miast położonych na bałtyckim wybrzeżu Niemiec. Miasto, choć niewielkie, to zapewnia rozrywkę na jednodniowy bądź weekendowy wyjazd. Jedną z najważniejszych atrakcji Stralsundu jest oceanarium, znajdujące się w nowoczesnym i przestronnym budynku, który został zaprojektowany w taki sposób, aby jeszcze bardziej ułatwić zwiedzanie. W środku znajduje się 45 akwariów, a największe z nich ma pojemność 2,6 milionów litrów. Dla uzupełnienia wiedzy warto zajrzeć do Muzeum Morskiego.

Z kolei Stare Miasto od 2002 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta część miasta wyróżnia się wieloma zabytkowymi budynkami, które zostały starannie odrestaurowane, wśród nich ponad 500 zabytków – domów kupców, kościołów bądź urokliwych uliczek. Największe wrażenie robi ratusz z ażurową ścianą oraz Kościół Św. Mikołaja z zegarem astronomicznym, który jest uważany za najstarszy w Europie.