ipanek
The Art of sharing

PANEK na weekend – Beskid Śląski

Oddalone od Warszawy zaledwie o 4 godziny jazdy pasmo gór to jedno z najciekawszych miejsc do aktywnego wypoczynku. Mnóstwo tu mniej lub bardziej wymagających szlaków, tras rowerowych oraz widoków zapierających dech. Beskid Śląski zwany również Żywieckim jest doskonałym regionem na powakacyjny, weekendowy wypad z miasta. Warto się tam wybrać bezpiecznym i świetnie wyposażonym SUV-em z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Szczyrk – szlaki turystyczne i rowerowe Eldorado

Szczyrk jest drugim po Zakopanem najchętniej wybieranym kurortem narciarskim w Polsce, zatem znalezienie noclegu nie powinno stanowić żadnego problemu i to zarówno jeśli szukacie przytulnego pokoju, jak i luksusowego apartamentu w hotelu. Szczyrk jest piękny jest nie tylko zimą, a za sprawą dobrze utrzymanych szlaków i tras rowerowych życie tętni tu również latem. Właśnie rowery są tu sportem dominującym i wcale nie chodzi o jazdę po uliczkach w spacerowym tempie, a o ekstremalne zjazdy. Dobrym pomysłem na aktywny wypoczynek będzie marsz na Skrzyczne lub Klimczok, czyli dwa najwyższe wzniesienia otaczające miasto. Miłośnicy spacerów po powierzchniach płaskich także znajdą tu coś dla siebie, bo główna promenada ciągnie się tu kilometrami, a wpadająca do Jeziora Żywieckiego rzeka Żylica, swoim delikatnym szumem wprowadza do krajobrazu kojący, sielankowy klimat.

Wisła – dom rodzinny Adama Małysza

Ta miejscowość wypoczynkowa zasłynęła w ostatnich latach przede wszystkim za sprawą jednego z najsłynniejszych polskich sportowców – Adama Małysza. Skoczek narciarski rozsławił niewielką Wisłę do tego stopnia, że niezależnie od pory roku zjeżdżają tutaj tłumy, a baza hotelowa wciąż się rozwija oferując pobyt w luksusowych kurortach.

Do najważniejszych atrakcji Wisły należy zaliczyć Muzeum Beskidzkie znajdujące się w budynku starej karczmy z 1794 roku, a także Myśliwski Zameczek Habsburgów, w którym obecnie mieści się schronisko PTTK. Warto odwiedzić również Hotel Piast – pierwszy hotel w Wiśle wybudowany w pierwszych latach XX wieku. Ciekawym obiektem, stanowiącym niewątpliwą atrakcję jest z pewnością Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle, mieszczący się niedaleko zapory w Wiśle Czarnej. Modernistyczną konstrukcję zbudowano w miejscu wcześniejszego, spalonego drewnianego pałacyku myśliwskiego Habsburgów, w latach 1929–1930, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Od tego czasu miejsce to pełni rolę rezydencji wypoczynkowej głowy państwa.

Na liście atrakcji nie może zabraknąć miejsc związanych z Adamem Małyszem, dlatego w dobrym tonie jest zajrzeć do muzeum poświęconym naszemu najlepszemu skoczkowi narciarskiemu oraz odwiedzić skocznie narciarskie w centrum Wisły oraz w Wiśle Malince, gdzie na super nowoczesnym obiekcie odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wzdłuż głównego deptaku usytuowano zaś Aleję Gwiazd Sportu upamiętniającą wybitnych polskich sportowców. Swoje tablice mają tu miedzy innymi Piotr Żyła, Przemysław Saleta, Apoloniusz Tajner i oczywiście Adam Małysz.

Koniaków – najpiękniejsze koronki

Położona w Beskidzie Śląskim „Trójwieś”, a więc Koniaków, Jaworzynka i Istebna, słynie z ręcznych wyrobów ludowych. Wytwarza się tu ręcznie artykuły dekoracyjne oraz codziennego użytku, ale bezsprzecznie najpopularniejsze są tu Koronki Koniakowskie. Tradycja koronkarska sięga w tej miejscowości ponad dwustu lat, a potwierdzenie kunsztu mieszkanek Koniakowa znajdziecie w Muzeum Koronki im. Marii Gwarek, które mieści się w jednym z domów mieszkalnych przy głównej

ulicy wsi. Muzeum powstało w roku 1962 i zebrano w nim mnóstwo różnego rodzaju koronek, nie tylko takich, które zdobiły przybytki sakralne, a więc między innymi ołtarze w świątyniach, ale także tych bardziej nietypowych. Od kliku lat największą furorę wśród turystów robi damska bielizna wykonana z najlepszej koniakowskiej koronki.

Żywiec – najstarszy browar

Historia piwowarstwa na Żywiecczyźnie ma ponad 700 lat. W 1327 roku Żywiec miał już prawa miejskie, a w mieście i na zamku działało kilka małych browarów. Na przełomie XIII i XIV wieku do Żywca przybywali rzemieślnicy z Krakowa, Śląska i Czech, wśród nich piwowarzy i bednarze. Tak rozpoczęła się piękna historia beskidzkiego miasta, a obecny browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. Jego szczegółową historię poznacie odwiedzając miejscowe muzeum. Innymi ciekawymi miejscami są Stary Zamek wraz z muzeum i Nowy Zamek, zwany Pałacem Habsburgów, wchodzące w skład zespołu zamkowo-parkowego w Żywcu. Muzeum mieszczące się dziś na Starym Zamku Powstało w już 1936 roku, a od 2005 r. znajduje się w obecnej lokalizacji. Można tu zobaczyć, jak kiedyś wyglądała izba góralska i w co ubierali się dawni mieszczanie. Znaleźć tu można również rękopisy z XVI w. i pięknie malowane na szkle obrazy. Osobliwą atrakcją jest z pewnością sala tortur wraz z opisem działania poszczególnych eksponatów. Warto przespacerować się też po żywieckim Rynku, by podziwiać kolorowe kamienice i ratusz z połowy XIX wieku.

Źródła Wisły, królowej polskich rzek

Odwiedzając Beskid Śląski nie można zapomnieć o jednej z najciekawszych atrakcji przyrodniczych nie tylko całego regionu śląskiego, ale całej Polski. Mowa naturalnie o źródle, a w zasadzie źródłach największej polskiej rzeki – Wisły. Za źródła Wisły uważa się źródło Czarnej Wisełki, zlokalizowane na wysokości ok. 1150 m n.p.m., na południowym stoku Baraniej Góry oraz źródło Białej Wisełki wypływające na północno-zachodnim stoku, na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Potoki te łączą się ze sobą w zbiorniku Wisła-Czarne, z którego wypływa Wisełka, która nazwę Wisła otrzymuje dopiero po połączeniu z potokiem Malinka. W okolice źródeł (same źródła objęte są ścisłym rezerwatem i niedostępne dla turystów) najlepiej dostać się niebieskim szlakiem z Wisły, a dokładniej, dzielnicy Czarne. Samochód z wypożyczalni PANEK Rent a Car zostawicie na jednym z parkingów, a oprócz malowniczego szlaku Barania Góra zachwyci Was przepięknymi widokami na Beskid Śląski.