ipanek
The Art of sharing

PANEK na weekend – Województwo Świętokrzyskie

Myśląc o górach zwykle, mamy przed oczami strzeliste szczyty Tatr, pełne malowniczych polanek Karkonosze i wciąż dziewicze Bieszczady. Okazuje się jednak, że ledwie 200 kilometrów od Warszawy i 100 kilometrów od Krakowa znajduje się region, który czaruje turystów swoim niepowtarzalnym klimatem lasów liściastych, łagodnych wzniesień, kilometrami tras pieszych i rowerowych. Miłośnicy historii i legend znajdą tu średniowieczne zamki, a jeśli będziecie mieli szczęście, to traficie na zlot czarownic. Województwo Świętokrzyskie najlepiej zwiedzać nowoczesnym i bezpiecznym samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat poddawane erozji przez przez wiatr, wodę i śnieg. Góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m., dlatego region jest doskonałym miejscem na długie piesze spacery i rowerowe wyprawy.

Kielce – w sercu Gór Świętokrzyskich

Kielce to miasto położone w południowej części Polski jest stolicą województwa świętokrzyskiego. Malownicze położenie w sercu Gór Świętokrzyskich sprawia, że jest ciekawą opcją na weekendowy wypad. Miasto stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe, a liczne zabytkowe kościoły stanowią o ważnym miejscu Kielc na mapie dziedzictwa architektonicznego w Polsce. Będąc w Kielcach warto odwiedzić Dawny Pałac Biskupów Krakowskich znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym, będący dziś siedzibą Muzeum Narodowego. Tuż obok stoi Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w 1971 roku obchodziła
swoje 800. urodziny. Do zwiedzania udostępniono podziemie i skarbiec. Po kilkuminutowym spacerze traficie do Institute of Design. To miejsce będzie gratką dla miłośników sztuki nowoczesnej i użytkowej. Zdecydowanie ważnym punktem na trasie jest kielecki rynek. Wielokrotnie burzony i przebudowywany wciąż kryje tajemnice sprzed lat. Warto zrobić sobie także spacer po ulicy Sienkiewicza. Deptak pełny jest kameralnych restauracji i kafejek z których podziwiać można architekturę zabytkowych kamienic.

Jaskinia Raj – najpiękniejsza w Polsce

Nazywana jest najpiękniejszą jaskinią w Polsce, jest także jedną z największych. Ze względu na swoje wyjątkowe walory dostęp do niej jest mocno ograniczony. Zwiedzanie odbywa się w grupach 15-osobowych, dlatego warto wcześniej wykupić bilet na zwiedzanie z przewodnikiem. W jaskini panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza oraz wilgotność 95%, należy więc przed wejściem ciepło się ubrać. Widok form skalnych i nacieków rekompensuje jednak wszelkie niedogodności, a wizyta w Jaskini Raj na długo pozostanie w pamięci. W kompleksie udostępniono także ciekawą wystawę o ludziach pierwotnych – Neandertalczykach.

Zamek Chęciny – historia Polski w jednym miejscu

Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. jako jedna z warownych budowli Króla Władysława Łokietka. Po jego śmierci Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc z niego jedną z najpotężniejszych twierdzy na ziemiach polskich. W swojej historii wielokrotnie zmieniał swoją przynależność, a prace renowacyjne wykonane po II Wojnie Światowej pozwoliły zabezpieczyć zamek w formie trwałej ruiny. Dziś jest niewątpliwą atrakcją regionu świętokrzyskiego i atrakcją dla dużych i małych.

Busko Zdrój – sanatorium u stóp Gór Świętokrzyskich

W herbie tej miejscowości, nie przez przypadek znajduje się słońce. Okazuje się bowiem, że Busko-Zdrój ma ponad 300 ciepłych dni w roku i uznawane jest za najbardziej nasłonecznione polskie uzdrowisko. Znajdziemy tu również lecznicze wody solankowe, wspierające urodę, witalność i odporność organizmu. Specyficzna lokalizacja miasta pozwala turystom obserwować zarówno w oddali widoczne Góry Świętokrzyskie, jak i rozległą dolinę rzeki Nidy będącej sercem całego regionu.

Na uwagę zasługuje Park Zdrojowy składający się z trzech części: ogrodu łazienkowego, Alei Mickiewicza oraz skweru na Placu Zwycięstwa. Centralnym miejscem ogrodu zdrojowego są przepiękne Łazienki zaprojektowane przez włoskiego architekta Henryka Marconiego. Są najstarszym budynkiem sanatoryjnym w uzdrowisku, a w środku znajduje się przepiękna sala koncertowa na 170 miejsc.

Łysa Góra – czarownice i relikwie świętego krzyża

Drugi, co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich, zwany jest również Świętym Krzyżem. Ma wysokość 594 m n.p.m. i w przeszłości był przedmiotem wielu legend i wierzeń, a okoliczni mieszkańcy niechętnie zapędzali się w jego okolice. Legenda głosi, że na samym szczycie spotykały się czarownice, które odprawiały tam swoje czary i urządzały nocne zabawy. Ile w tym prawdy? Sprawdźcie sami, choć dziś w miejscu, gdzie odbywał się sabat (zlot czarownic) znajdziecie jedynie wieżę telekomunikacyjną. Za to widoki piękne. Ze szczytu obserwować można tak zwane gołoborze, czyli rumowiska skalne, a także pozostałości po gęstych borach jodłowo-bukowych, można także odwiedzić opactwo benedyktyńskie, założone w 1006 roku przez Bolesława I Chrobrego i mieszczące się w nim Muzeum Parku Narodowego. W klasztorze przechowywane są także relikwie z drzewa świętego krzyża.