ipanek
The Art of sharing

PANEK w Czechach – Północne Czechy

Region północnych Czech graniczy bezpośrednio z Polską i jest dobrze skomunikowany z największymi miastami. Łatwo tu dojechać zarówno z aglomeracji śląskiej, Wrocławia, ale także dzięki sieci dróg ekspresowych i autostrad z Warszawy czy Poznania. Od 3 września 2022 Czechy można także zwiedzać samochodem wynajętym w biurze na lotnisku w Pradze, skąd w niecałe 2 godziny dostaniemy się w dowolne miejsce na ma mapie naszego południowego sąsiada.

Czeska Szwajcaria

Ta malownicza kraina leży przy granicy z Niemcami, gdzie ma swój ciąg dalszy zmieniając nazwę na Szwajcarię Saksońską. Według badań historyków i geologów przed milionami lat znajdowało się tu morze, które pozostawiło po sobie wyjątkowe widoki. Co ciekawe, niemal górski krajobraz ze stromymi ścianami z piaskowca, labiryntami skalnymi i kamiennymi bramami może być nieco mylący, ponieważ Czeska Szwajcaria to najniżej położony obszar w całych Czechach. Symbolem regionu jest Brama Pravcicka – największy most skalny w Europie. Jego wysokość to 16 m, a szerokość niemal 27 m.

Adrspach – Skalne miasto – PANEK w Czechach

Okolice miejscowości Adrspach tuż przy granicy czesko-polskiej to miejsce absolutnie niezwykłe. Patrząc na strzeliste kolumny, „oparte” o siebie olbrzymie głazy i zapierający dech wodospad nie mieści się w głowie, że to wszystko wymyśliła matka natura! To chyba jedyne na świecie takie miejsce jest jednak bardzo oblegane przez turystów, więc żeby móc w spokoju podziwiać skalnych kochanków, przecisnąć się ukrytym przejściem (o szerokości zaledwie 50 cm) do krystalicznie czystego jeziorka, należy wcześniej wykupić przez internet bilety wstępu do parku i na parking.

Elektrownia Dlouhe Strane

Elektrownia szczytowo-pompowa Dlouhe Strane znajduje się na liście tak zwanych „Siedmiu Cudów Republiki Czeskiej” i jest oszałamiającą konstrukcją inżynieryjną, największą taką w Czechach i trzecią co do wielkości na świecie! Znajduje się w Parku Krajobrazowym Jesioniki i jest jednym z najchętniej odwiedzanych atrakcji w całym kraju. Powodem tej atrakcyjności z pewnością jest niezwykły widok z poziomu górnego zbiornika na otaczające szczyty oraz pasma Beskidów, Gór Orlickich, a nawet Karkonoszy. To doskonałe miejsce, by zaparkować na kilka godzin samochód z wypożyczalni PANEK w Czechach, odetchnąć od zgiełku miasta i rozkoszować się pięknem przyrody.

Fortyfikacje Kraliky – PANEK w Czechach

Ten najsilniej ufortyfikowany teren dawnej Czechosłowacji i jeden z najbardziej umocnionych terenów granicznych w Europie będzie nie lada gratką dla miłośników historii współczesnej i militariów. W latach 1935-1938 na niewielkim obszarze zbudowano 56 ciężkich schronów i ponad 200 obiektów połączonych kompletnym systemem podziemnym. Wszystkie powstały w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych i miały być zaporą przeciw czołgom i piechocie. Dziś część obiektów można zwiedzać.

Zamki i Pałace

Na pierwszy ogień idzie Nachod – wspaniała rezydencja książęca i majestatyczny kompleks fortyfikacyjny znajdujący się dosłownie na granicy czesko-polskiej. Pod koniec XVI wieku gotycki zamek, wzorem wielu innych, został przebudowany na renesansowy pałac, który dziś zachwyca swoimi wyjątkowymi zbiorami.

Drugi na liście pałac Opocno jest z kolei jednym z największych i najcenniejszych pałaców renesansowych w Czechach. Znajduje się tu galeria zawierająca wspaniałą kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego, a także unikalna zbrojownia i bogaty zbiór biblioteczny. Kompleks pałacowy otacza park w stylu angielskim z niewielkimi romantycznymi budynkami.

Pałac Litomysl urzeka wspaniałą, wyszukaną elewacją, wieżyczkami, arkadami i romantycznym ogrodem. Ten kompleks nie leży co prawda w środkowo-wschodnich Czechach, ale należy o nim wspomnieć, ponieważ jest dziełem wybitnego włoskiego architekta – Giovanniego Battisty Aostalli. Elewacja pałacu pokryta jest ozdobami wykonanymi w technice „sagraffito”, a na dziedzińcu możemy podziwiać pełne rozmachu rzeźby przedstawiające sceny mityczne. Pałac został wpisany do rejestru dziedzictwa światowego UNESCO i można go zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

Zawieszony na występnie skalnym jednego z malowniczych wzgórz Niskiego Jesionika zamek Sovinec, może pochwalić się niezwykle bogatą historią. Wybudowany w XIV wielu sto lat później stał się husycką warownią, by podczas Wojny Trzydziestoletniej wpaść w ręce Szwedów. W czasie II Wojny Światowej w zamku stacjonował oddział SS, a część pomieszczeń zaadaptowano na więzienie. Obecnie gruntownie odrestaurowana warownia udostępniona została turystom. Do największych atrakcji należą: wieża widokowa, siedziba margrabiego oraz stajnie, w których podziwiać można ekspozycję Szkoły Leśnej i wystawę prezentująca historię zamku. Każdego lata organizowane są wydarzenia kulturalne i koncerty oraz pokazy rycerskie.