ipanek
The Art of sharing

Praga – nowy punkt na mapie PANEK Rent a Car w Czechach

Stolica Czech to miasto, do którego łatwo jest dostać się samochodem z praktycznie każdego miasta w Polsce. Droga z Warszawy nie powinna zająć dłużej niż 8 godzin, z Katowic około 5, ale z Wrocławia już niecałe 4. Od 3 września 2022 tę podróż można skrócić korzystając z połączenia lotniczego, a następnie wypożyczyć samochód od PANEK Rent a Car w Czechach i wciąż czuć się jak w domu.

Przepisy ruchu drogowego – PANEK Rent a Car w Czechach

Czesi znacznie szybciej od Polaków wzięli się za rozbudowę swojej infrastruktury drogowej, dlatego wszystkie większe miasta połączone są siecią autostrad i dróg ekspresowych. Należy jednak pamiętać, że drogi szybkiego ruchu i autostrady u naszych południowych sąsiadów są płatne. Dodatkowo 1 stycznia 2021 wprowadzono nowy system poboru opłat i dotychczasowe winiety naklejane na przednią szybę zastąpiono winietą elektroniczną, a system kamer jedynie skanuje tablice rejestracyjne samochodu. Przed wjazdem do Czech trzeba zatem wykupić e-winietę (np. na oficjalnej stronie www.edalnice.cz), a potwierdzenie w formie wydruku pliku PDF należy mieć w samochodzie na wypadek kontroli. 10-dniowa winieta kosztuje 310 CZK (ok 54 zł).

Należy także zwrócić uwagę na specyficzne przepisy dotyczące dodatkowego wyposażenia samochodu, jak choćby zapasowe żarówki, bezpieczniki, czy kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, które bezwzględnie muszą znajdować się w kabinie pojazdu z wypożyczalni . Zwracamy także uwagę na bardzo skrupulatne kontrole czeskiej policji. Mandat można tu dostać za przekroczenie prędkości już o 4 km/h.

Atrakcje turystyczne Pragi – PANEK Rent a Car w Czechach

Najważniejszym miejscem na mapie turystycznej Pragi (oprócz biura wypożyczalni PANEK Rent a Car na lotnisku) jest z pewnością Zamek na Hradczanach, będący jednocześnie największą budowlą tego typu na świecie. Od 1918 roku rezyduje tu Prezydent Republiki Czeskiej, a w skład obiektu wchodzi zamek, podgrodzie, mury obronne, słynna Złota Uliczka i Katedra Św. Wita.

Druga na liście atrakcji do odwiedzenia jest, znajdująca się tuż obok Starego Miasta, Dzielnica Żydowska, która nie została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Powód jest prosty: Hitler zamierzał stworzyć tu Muzeum Wymarłej Rasy, a do tego potrzebne mu były eksponaty.

Rynek Starego Miasta i Ratusz to miejsca, w których można spotkać najwięcej turystów. Polecamy wdrapanie się na wieżę Ratusza, skąd podziwiać można przepiękną panoramę miasta i czerwone dachy zabytkowych kamienic. Z kolei astronomiczny zegar Orloj jest konstrukcją z początków XV wieku traktowana jest przez Czechów jako największy skarb. Legenda głosi, że twórca zegara – Mistrz Hanusz, po tym jak skończył swoje dzieło, został oślepiony, by już nigdy nie skonstruował niczego lepszego i piękniejszego.

Absolutnym praskim „must be” jest wizyta na Moście Karola, przez wielu uznawanych za najważniejszy zabytek Pragi i symbol miasta. Budowla wybudowana została w XIV wieku i strzeżona jest przez kilkanaście gotyckich figur świętych. Ogromny tłum turystów pragnie zrobić tu sobie zdjęcie, a gwar nie cichnie praktycznie przez całą dobę.

Po wyczerpującym spacerze należy się dobrze posilić, a stolica Czech jest jednym z najlepszych adresów kulinarnych na mapie Europy. Z kolei dobre jadło doskonale łączy się z narodowym napojem Czechów – piwem. Należy jednak pamiętać, że Choć w Czechach piwo leje się z każdej strony, to przepisy ruchu drogowego są bardzo precyzyjne w kwestii prowadzenia samochodu po spożyciu napojów wyskokowych. Jazda pod wpływem traktowana jest jako przestępstwo, a dopuszczalny limit stężenia alkoholu wynosi 0 ‰ zarówno we krwi jak i w wydychanym powietrzu. Za naruszenie przepisów grożą bardzo wysokie kary, nawet do 50000 CZK. Jeśli więc będziecie mieć ochotę na kufel zimnego Pilsa, oddajcie kluczyki, albo zostawcie samochód na parkingu.

Praga nie przez przypadek jest jedną z pięciu najchętniej odwiedzanych stolic Europy. Zauroczeni bogactwem architektury, specyficznym klimatem miasta i smaczną kuchnią z pewnością będziecie wracać tu nie raz, a wtedy na lotnisku czekać będą na Was komfortowe i bezpieczne samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car.