ipanek
The Art of sharing

Dolny Śląsk – pomysł na wyjazd zimowy

Nieodkryty jeszcze przez wiele osób Dolny Śląsk jest jednym z ciekawszych miejsc w Polsce, w których można oddać się białemu szaleństwu. To także fantastyczny kierunek wakacyjny, który kusi nie tylko doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi, ale również atrakcjami, które warto odwiedzić, gdy nie ma śniegu lub robimy sobie przerwę od nart. Południowe regiony województwa dolnośląskiego są świetnie skomunikowane z resztą kraju, a najlepiej jest dostać się tu nowoczesnym samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Karpacz – Dolny Śląsk

To chyba najbardziej znany dolnośląski Kurort. O miano najbardziej obleganego przez turystów walczy w regionie ze Szklarską Porębą i Świeradowem-Zdrój, a w skali ogólnopolskiej oczywiście z Zakopanem. Karpacz ma jednak nieco inny charakter. Ze względu na duże różnice poziomów bliżej mu do alpejskich stacji narciarskich, a architekturą dorównuje miejscowościom bawarskim. Nic w tym dziwnego, bowiem cały region Dolnego Śląska należał przez setki lat do Prus i Niemiec. Narciarzy najbardziej zainteresują z pewnością świetnie przygotowane stacje Karpacz Ski Arena z kolejką na Kopę oraz Winterpol Karpacz Biały Jar. Pierwszy z nich urzeka niesamowitymi widokami rozpościerającymi się z górnej stacji, skąd podziwiać można Śnieżkę i panoramę całego regionu. W obydwu panuje specyficzny mikroklimat, dzięki któremu śnieg jest pewny, a warunki narciarskie panują tu czasem nawet do końca kwietnia.

Po nartach warto wybrać się na wycieczkę samochodem do pobliskiego zamku Chojnik. Warto zobaczyć zaporę na Łomnicy, Dziki Wodospad lub unikatowy Kościół Wang. Ten ostatni został przetransportowany do Karpacza aż z Norwegii. Niezwykłym punktem w samym Karpaczu jest również Miejsce Anomalii Grawitacyjnej. To droga, która wydaje się wznosić, a w rzeczywistości opada tworząc wrażenie jakby samochody samoistnie jechały pod górę. Koniecznie spróbujcie tego sami w waszym wynajętym aucie.

Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój

Miasto swoją renomę zawdzięcza cudownemu położeniu w dolinie rzeki Szklarki oraz specyficznemu klimatowi, który sprawia, że odpoczywa się tu jak nigdzie indziej. Podobnie jak Karpacz pod Śnieżką, tak Szklarska Poręba leży u stóp Szrenicy, jednego z najwyższych szczytów Karkonoszy (1362 m n.p.m.) To właśnie tu usytuowano główny ośrodek narciarski w mieście – Ski Arena Szrenica. Widoki na górze zapierają dech, a tak bajkowo oblepionych śniegiem i wyrzeźbionych wiatrem drzew nie spotkacie chyba nigdzie indziej w Polsce. W samym mieście warto wybrać się do huty szkła kryształowego Julia, Parku Dinozaurów i Muzeum Mineralogicznego.

Jadąc ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju napotkacie miejsce zwane „Zakrętem Śmierci”. W minionych latach dochodziło tu do wielu groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków samochodowych. Dziś miejsce to przebudowano, wzmacniając jednocześnie bariery, ale sam zakręt wciąż jest atrakcją turystyczną. Rozpościera się stąd także piękny widok na Karkonosze. Świeradów-Zdrój kusi stacją narciarską w iście alpejskim stylu. Ski & Sun to 8-osobowa kolej gondolowa o różnicy poziomów pomiędzy stacjami wynoszącym 443 metry i trasą narciarską o długości 2500 metrów! Świeradów-Zdrój jako uzdrowisko oferuje turystom również park zdrojowy i pijalnię wód. Tutejsze wody mineralne korzystnie wpływają na układ krążenia, wspomagają układ nerwowy, a także korzystnie wpływają na działanie układu pokarmowego i jelit. W wolnym od nart dniu warto skorzystać z wypożyczonego samochodu i zwiedzić pełen tajemnic Zamek Czocha.

Lądek Zdrój, Stronie Śląskie i Czarna Góra Resort

Znany cytat z kultowego filmu Miś mówi, że nie ma takiego miasta Londyn, jest za to Lądek-Zdrój. Owszem jest, a tuż obok niego znajduje się Stronie Śląskie, a w nim ośrodek narciarski Czarna Góra Resort. To jeden z najciekawszych i najbardziej przyjaznych rodzinom stoków na Dolnym Śląsku. Bardzo łatwo dojechać tu samochodem z Wrocławia, a baza noclegowa wciąż zachęca turystów swoimi cenami. Czarna góra najbardziej przypadnie do gustu początkującym i średnio jeżdżącym narciarzom. Trasy są łagodne, szerokie, ale spokojnie, jest też czarno-czerwona trasa dla zaawansowanych, o długości 1600 m. Jest też trasa oświetlona, dzięki której można bawić się na stoku aż do późnych godzin wieczornych. W wolnym dniu warto wsiąść w samochód i zwiedzić pobliskie Muzeum Kopalni Uranu w Kletnie i przejechać się saneczkami na zjeżdżalni grawitacyjnej Czarna Żmija. Koniecznie odwiedźcie też sam Lądek-Zdrój, którego radoczynne wody sprzyjają leczeniu stawów i bóli reumatycznych.

Polanica-Zdrój i Zieleniec – Dolny Śląsk

Ośrodek narciarski w Zieleńcu to jeden z najbardziej nowoczesnych resortów w Polsce. Kompleks dziewięciu kolejek krzesełkowych i świetnie przygotowane trasy są w stanie sprostać najbardziej wymagającym klientom. Wszystkie łączą się ze sobą na różnych etapach pozwalając na swobodne szusowanie po niemal całym regionie. Sam zieleniec będąc najwyżej położoną dzielnicą Dusznik-Zdroju ma własny mikroklimat, dzięki któremu można tu jeździć na nartach aż do samej wiosny. Do przyjazdu zachęca tu również ciekawa, nowoczesna baza noclegowa i niezła gastronomia. Pod względem turystycznym polecamy wycieczki samochodem wzdłuż niezwykle malowniczych, ale i wymagających górskich tras, należących do najpiękniejszych w kraju. Tu ważna uwaga: przejezdność wielu z nich utrzymywana jest „na biało”, a część w okresie zimowym może być zamknięta.

Ferie zimowe zachęcają do podróży w ciekawe miejsca, a świetnie przygotowane trasy narciarskie korespondują z innymi atrakcjami Dolnego Śląska. Nowoczesne samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car polecają się na wakacyjne wyjazdy. Samochody różnych klas, również z napędem na wszystkie koła spełnią wymagania wymagających klientów.

Autor: Michał Garbaczuk