ipanek
The Art of sharing

Najpiękniejsze trasy w Polsce

Weekendy robią się coraz cieplejsze, dni stają się dłuższe i w ogóle na zewnątrz robi się tak jakoś bardziej optymistycznie, dlatego w najbliższych tygodniach będziemy Wam prezentować najpiękniejsze naszym zdaniem trasy turystyczne w Polsce. Wystarczy wynająć samochód w wypożyczalni PANEK Rent a Car, zapakować rodzinę lub przyjaciół i ruszyć przed siebie. Na trasie zapewniamy szereg atrakcji dla wszystkich uczestników wycieczki. Na początek trasa będąca pętlą okalającą dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim.

Ta nie wszystkim znana trasa jest jedną z największych atrakcji Beskidu Sądeckiego, czyli pasma gór w okolicach Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju. Droga jest kręta, miejscami bardzo wąska i wymagająca, ale przecież nikt nie każe się Wam spieszyć. Celem tej drogi jest pokazanie najpiękniejszych widoków, które faktycznie miejscami aż zapierają dech.

Rzeka Poprad, podobnie jak Dunajec swój bieg również rozpoczyna w Tatrach. Dopływając do Beskidu Sądeckiego tworzy przełom, rozdzielając to pasmo gór na dwie części: Pasmo Radziejowej i Jaworzynę. Na odcinku Mniszek – Muszyna rzeka bardzo mocno meandruje tworząc malownicze zakola, z których najciekawsze to „Łopata Polska” w Żegiestowie Zdroju, gdzie Poprad zdaje się zawracać w kierunku Starego Sącza.

Trasę najlepiej rozpocząć w Nowym Sączu, by dotrzeć do Starego Sącza, w którym tak naprawdę rozpoczyna się nasza droga. Stąd szybko dojedziemy do Rytra, gdzie podziwiać można ruiny średniowiecznego zamku. Budowlę postawioną na szczycie wzgórza na wysokości 465 m n.p.m. wzniesiono najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o Zamku pochodzi z 1312 roku, a jego założenie przypisuje się królowi Władysławowi Łokietkowi.

Jadąc dalej na południe docieramy do miejscowości Piwniczna-Zdrój, założonej na mocy dekretu króla Kazimierze Wielkiego w 1348 roku. Miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym na Węgry. Ze względu na wartościowe źródła wód mineralnych w 1884 roku miejscowość zyskała miano uzdrowiska. Wody charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezu i wapnia, działając kojąco na układ trawienny i przeciwzapalnie. Do największych atrakcji należą: Wieża widokowa na szczycie Eliaszówka, Muzeum Regionalne, zabytkowy rynek i Park Zdrojowy.

Kierując się dalej na południe natkniemy się na Muszynę. Miejscowość Aspiruje do miana uzdrowiska, prężnie się rozwija w kierunku turystycznym i oferuje smaczne wody mineralne oraz nowoczesny Park Aktywnego Wypoczynku. Warto zatrzymać się też w miejscowości Powroźnik, by zwiedzić zabytkową cerkiew, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odcinek prowadzący do Krynicy-Zdroju jest atrakcją samą w sobie. Widoki, urwiska, niezliczone formy skalne, zakręty wijące się wraz z rzeką i tunele leśne sprawiają, że ma się ochotę przejechać tę trasę kilkukrotnie i za każdym razem pojawiają się na niej nowe atrakcje. Jeśli macie czas, warto skorzystać ze spływu flisackimi łodziami. To niezapomniane przeżycie dla całej rodziny.

Obowiązkowy przystanek to naturalnie Krynica-Zdrój, której nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z największych i najważniejszych kurortów na mapie nie tylko województwa małopolskiego, ale całego kraju. Oprócz Parku Zdrojowego pełno tu cichych tras spacerowych i rowerowych, z kolei leniuszkom polecamy niezliczone knajpki i kawiarenki serwujące pyszne dania i słodkości. Krynica-Zdrój może się też pochwalić jedną z najlepiej rozwiniętych i zróżnicowanych baz noclegowych w Polsce, więc może być celem samym w sobie.

Ostatnio odcinek z Krynicy do Nowego Sącza warto pokonać odwiedzając jeden z ciekawych rezerwatów przyrody. Polecamy Łabowiec, Borowiec i Uhryń. Warto też odwiedzić przepiękną,

murowaną cerkiew z XVIII wieku w Łabowej i pałac Stadnickich w Nawojowej, którego założenie datuje się na 1580 rok. Wycieczka kończy się w Nowym Sączu, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, by podziwiać Basztę Kowalską, Rynek i Synagogę.