ipanek
The Art of sharing

Nowy taryfikator mandatów od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2022 kierowcy zapłacą mandat nawet 5000 zł!

Nowy Rok przywita kierowców nowym taryfikatorem mandatów. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym kierowcy zapłacą o wiele więcej. Najczęściej popełniane wykroczenia „nagradzane” będą mandatami od 800 do 1500 zł, ale za najcięższe przewinienia policjant będzie mógł nałożyć karę nawet 5000 zł.

Mandaty w górę

Najbardziej boleć będą przewinienia dotyczące prędkości, ponieważ za jazdę +30 km/h mandat wyniesie minimum 800 zł (wcześniej do 300 zł). Ustawodawca bierze się także ostro za osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy muszą się liczyć z karą minimum 2500 zł. Dodatkowo od 17 września 2022 roku wejdą w życie pozwalające karać jeszcze dotkliwiej wszystkich recydywistów, czyli osoby, które notorycznie popełniają te same przewinienia. Policjant będzie mógł wtedy nałożyć karę w podwójnej wysokości. Wzrasta także wysokość grzywny, jaką będzie mógł nałożyć na kierowcę sąd. Do tej pory było to 5000 zł, od 1 stycznia trzeba się będzie liczyć z karą nawet 30 000 zł!

Zgodnie z nowymi przepisami górną granicą mandatu za jedno wykroczenie będzie 5000 zł, chyba że kierowca popełni ich więcej. Wtedy górna granica mandatu to 6000 zł. Co ciekawe, wysokość mandatu zależeć będzie od oceny zdarzenia przez Policjanta, a kierowca będzie pewny jedynie jego dolnej granicy.

Co z punktami karnymi?

Od 1 stycznia 2022 punkty karne będą widniały na koncie kierowcy przez 2 lata, i tu bardzo ważna informacja: od opłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Ponadto nie będzie już można redukować liczby punktów uczestnicząc w specjalnych kursach. Dane o wykroczeniach będą także trafiały do ubezpieczycieli, którzy będą mogli wykorzystywać je podczas kalkulowania ceny polisy OC.

Poniżej lista najczęstszych wykroczeń i wysokość kar:

· Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – od 1500 zł

· Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – od 1500 zł

· Jazda po chodniku lub po przejściu dla pieszych – od 1500 zł

· Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu – od 2500 zł

· Prowadzenie w stanie po spożyciu alkoholu pojazdu innego niż mechaniczne, np. rower, hulajnoga – od 1000 zł

· Tamowanie lub utrudnianie ruchu – od 500 zł

· Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień – od 1500 zł

· Przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h – od 800 zł

Nowe, słone mandaty przewidziano także dla kierowców wjeżdżających na przejazd kolejowy, przy czerwonym świetle oraz za omijanie opuszczonych lub opuszczających się zapór. Te wykroczenia kosztować będą kierowcę od 2000 zł w górę.

Skończy się także kombinowanie przy wskazaniu osoby prowadzącej pojazd w chwili wykroczenia. Za niepodanie danych kierowcy grozić będzie mandat w wysokości aż 8000 zł.

Uważajcie na siebie w Nowym Roku, bo po przytoczonych cyfrach widać, że Pandemia Covid-19 nie będzie jedynym przyszłorocznym zmartwieniem polskich kierowców.