ipanek
The Art of sharing

PANEK na wakacje – Najpiękniejsze zamki w Czechach

Republika Czeska często bywa pomijana w wakacyjnych planach Polaków, a kraj odwiedzamy głównie przejazdem w drodze na południe Europy. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by przeżyć fantastyczną wakacyjną przygodę. Wystarczy tylko zarezerwować jeden z dobrze wyposażonych i komfortowych samochodów w wypożyczalni PANEK Rent a Car i pojechać nim na niezapomniany tour po czeskich zamkach.

Zamek Praski na Hradczanach

Oczywistą oczywistością jest, że stołeczny zamek musiał się znaleźć na liście najciekawszych czeskich zamków. To nie tylko najważniejszy praski zabytek, ale też jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie. Największe wrażenie robi, gdy patrzy się na niego z przeciwległej strony Mostu Karola. Cały kompleks zamkowy składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych i rozległych ogrodów. Praski Zamek już od ponad tysiąca lat jest symbolem czeskiej państwowości, a dziś swoją siedzibę ma tutaj prezydent Republiki Czeskiej. Nie wszystkie miejsca zostały jednak udostępnione turystom, ale lista atrakcji i tak przyprawia o zawrót głowy, wśród nich: gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Krzyża Świętego, Złota uliczka i Galeria Obrazów. Warto zobaczyć też Ogród Królewski, Południowe Ogrody i Jeleni Parow.

Zamek Karlštejn

Uważany za najważniejszy zamek w Czechach znajduje się w samym sercu regionu Czeski Kras i oddalony jest od stolicy państwa o zaledwie 30 km na południowy zachód. Bliskość Pragi sprawia, że to jeden z najbardziej obleganych przez turystów obiektów w całych Czechach. Został zbudowany za panowania cesarza rzymskiego i króla Czech – Karola IV, by przechowywać w nim chrześcijańskie relikwie i cesarskie klejnoty koronacyjne. Najciekawszą częścią zamku jest pięknie zdobiona Kaplica Świętego Krzyża. Zamek robi ogromne wrażenie, a najciekawszą jego częścią jest pięknie zdobiona kaplica Świętego Krzyża.

Zamek Hluboka

Tuż obok Czeskich Budziejowic na południowym krańcu Czech stoi kolejny piękny zamek. Ta neorenesansowa perełka powstała dopiero w XIX wieku, ale niech Was nie zwiedzie jego krótka historia. Udostępnionych do zwiedzania jest tu aż 140 pięknie zaaranżowanych sal, które zwiedza się z przewodnikiem. Odrębną atrakcję stanowi przepiękny park z wieloma zacisznymi zakątkami oraz oranżerią.

Zamek Krumlov

Znacie słynną piosenkę Heleny Vondrackowej o malowanym dzbanku z Krumlovskiego zamku? Wiele osób twierdzi, że Krumlov znajduje się na szczycie listy najpiękniejszych miasteczek w całych Czechach. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO, ale największą atrakcją jest górujący nad miastem olbrzymi zamek – jeden z największych w Europie. Wybudowany w stylu gotyckim kompleks obejmuje 40 budynków i obiektów pałacowych połączonych pięcioma dziedzińcami. Znajdziecie tu szereg architektonicznych perełek od XIV do XIX wieku, a istnym szaleństwem jest wyeksponowana w jednej z sal Złota Kareta.

Z kolei na jednym z dziedzińców znajduje się jeden z dwóch najlepiej zachowanych w Europie barokowych teatrów pałacowych, a z XIII-wiecznej wieży rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolicę.

Zamek Pernštejn

Na liście najpiękniejszych czeskich zamków nie mogło zabraknąć gotyckiej twierdzy z końca XIII wieku, schowanej głęboko w lasach Masywu Czesko-Morawskiego. To jeden z najlepiej zachowanych kompleksów w całych Czechach, a jego niewątpliwą wartość stanowi fakt, iż od XVI wielu nie był przebudowywany. Co ciekawe, przemyślana konstrukcja z wieloma fosami, mostami zwodzonymi i wysokimi murami sprawiła, że Twierdza nigdy nie została zdobyta. Gdyby jednak nawet udałoby się najeźdźcom sforsować bramę, to i tak rycerz w zbroi nie byłby w stanie przecisnąć się przez wąskie korytarze. Jak wiele średniowiecznych zamków również ten ma swoją legendę o Białej Damie, kobietom nie wolno też zaglądać w zamkowe lustra. Dlaczego? Więcej dowiecie się odwiedzając to tajemnicze miejsce.

Republika Czeska i jej nietknięta architektura zachwyca odwiedzających kraj turystów. Do wszystkich tych miejsc dotrzecie komfortowymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Zarezerwujcie swoje auto i ruszajcie na piękne wakacje do naszych południowych sąsiadów. Infolinia Biura Obsługi Klienta: 665 800 000