ipanek
The Art of sharing

PANEK na wakacje – Pomorze Zachodnie

Wypożyczalnia PANEK CarSharing wraz z końcem roku szkolnego uruchomiła specjalne wakacyjne strefy w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Jednak letnie kurorty to nie wszystkie atrakcje regionu, a samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car można zwiedzić je wszystkie. Dziś przedstawiamy te naszym zdaniem najciekawsze, znajdujące się nad samym morzem.

Świnoujście – najpiękniejsze plaże i… wiatrak

To najbardziej na zachód wysunięte nadmorskie miasto uznawane jest również za jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku. Plaża ma tu nawet 130 m szerokości, a bały i mięciutki piasek oraz ciepłe wody południowego Bałtyku zachęcają nie tylko do słonecznych kąpieli, a corocznie przyznawane błękitne flagi nie są przypadkiem. Świnoujście ma także wiele do zaoferowania pod względem turystycznym, a już samo jego położenie na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór jest atrakcją samą w sobie. Ponadto miasto ma status uzdrowiska. Do największych atrakcji należą: Najwyższa w nad Morzem Bałtyckim (68 m) latarnia morska, Zachodni Fort Artyleryjski, Podziemne Miasto, a także głęboko wcinające się w morze (1400 m) falochrony i Stawa Młyny (znak wodny w kształcie wiatraka). Warto zrobić sobie spacer po Parku Zdrojowym i odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Międzyzdroje – aleja gwiazd

Międzyzdroje to jeden z najbardziej obleganych letnich kurortów na polskim wybrzeżu. W czasie wakacji nietrudno tu spotkać również gwiazdy kina i teatru, a doroczny Festiwal Gwiazd obchodzony jest w tym roku już po raz 25. Warto zatem przespacerować się słynną aleją, na której wmurowano tabliczki z nazwiskami sław wraz z odciskami ich dłoni, a także wejść na molo skąd podziwiać można piękne widoki na miasto i okoliczne klify. Swoistą atrakcją, lecz tylko dla wysportowanych turystów jest Kawcza Góra, na którą z plaży wiodą najdłuższe na wybrzeżu schody o długości 128,5 m. Koniecznie odwiedzić trzeba także Woliński Park Narodowy, który jest nie tylko siedliskiem Bielika, ale zobaczyć tu można także Żubry i odwiedzić Turkusowe Jezioro, będące pozostałością po kopalni kredy.

Szlak Latarni Morskich

Jadąc dalej na wschód co rusz natrafimy nas ciekawe i imponujące latarnie morskie. Każda ma swoją historię i unikatowe położenie. Warto też zbierać pieczątki w specjalnej legitymacji, by później zamienić je na Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarni Morskich „BLIZA”. To gratka nie tylko dla najmłodszych, ale też starszych turystów, bowiem odznaki są 3 – brązowa (odwiedzonych 5 latarni), srebrna (odwiedzone wszystkie latarnie udostępnione do zwiedzania) i złota (wszystkie latarnie plus min. 3 zagraniczne). Na Pomorzu Zachodnim znajduje się 7 latarni: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo i Jarosławiec.

Legenda o syrenie i zatopiony las

Trzęsacz to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Ze względu na wysokie klify i pojawiające się z w związku z tym prądy wstępujące, miejsce to upodobali sobie między innymi miłośnicy paralotniarstwa. Z Trzęsaczem związana jest jednak pewna legenda. Otóż dawno temu, w rybackie sieci zaplątała się syrena, którą miejscowy ksiądz starał się nawrócić na wiarę chrześcijańską. Ta jednak opierała się i traciła siły. Po jej śmierci, jej ojciec Król Morza postanowił odzyskać ciało córki i kazał morzu bić o brzeg i zabierać ląd po kawałku. Morze tak mocno rozbijało się o klif, że powaliło tamtejszy kościół i dziś została z niego tylko południowa ściana.

Z kolei na plaży pomiędzy Rowami a Czołpinem w Słowińskim Parku Narodowym, Bałtyk odsłonił prehistoryczny las sprzed tysięcy lat. Tak naprawdę to pnie, które są pozostałością po dębowo-bukowej puszczy. Drzewa prawdopodobnie strawił pożar, lub zostały wycięte przez okoliczną ludność. Warto się tam wybrać, bowiem widok wystających na plaży pni sprzed 3 tysięcy lat jest iście baśniowy.