ipanek
The Art of sharing

PANEK na wakacje – północna Słowacja

Słowacja to niewielki kraj graniczący z Polską od południa, zamieszkany prze niecałe 5,5 miliona obywateli. Ze względu na swoje położenie geograficzne oraz kulturowe, kraj okazuje się jednak bardzo ciekawym turystycznym celem. Wspaniałe góry, olśniewająca przyroda i mnogość zabytków przyciąga do Słowacji turystów z całego świata. Do wszystkich atrakcji dojedziecie komfortowymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Słowacja jest doskonałym krajem do zwiedzania samochodem. Dobrze utrzymane drogi i wciąż rosnąca liczba autostrad pozwala bezstresowo przemieszczać się pomiędzy atrakcjami. Należy pamiętać, że autostrady są płatne, a opłatę najlepiej wnieść kupując czasową winietę online. Nie musimy już więc naklejać winiety na szybę, bo numer rejestracyjny samochodu znajdzie się w bazie operatora systemu płatności. 10-dniowa winieta kosztuje 10 EUR, miesięczna 14 EUR, a roczna 50 EUR.

Zamek Orawski

Wjeżdżając do Słowacji przejściem granicznym w Chyżne natkniecie się na zamek będący jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Zamek został wzniesiony nad rzeką Orawą i pełnił rolę obronnej twierdzy zabezpieczającej granicę z Polską. Całość zamku tworzą trzy kompleksy średniowieczno – renesansowe, udostępnione do zwiedzania prawie w całości. W zamku kręcono sceny do serialu „Janosik”, powstał tu także film „Nosferatu”.

Demianowska Jaskinia Wolności

Nieco dalej na południowy wschód (58 km) znajduje się jedna z największych naturalnych atrakcji słowackiej przyrody. Demianowska Jaskinia Wolności jest jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji. Jej łączna długość to aż 8126 metrów, a wspaniałe, różnorodne formy krasowe, w tym: wodospady skalne, stalagmity, stalaktyty oraz jaskiniowe perły wprowadzają turystów w tajemniczy, baśniowy klimat.

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie są chyba najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym regionem przez polskich turystów, szczególnie w okresie zimowy, kiedy można korzystać ze świetnie przygotowanych tras narciarskich. Tatrzańska Łomnica ma jednak wiele do zaoferowania również latem. Kolejki i wyciągi krzesełkowe działają tu cały rok, co zdecydowanie ułatwia dostanie się w wyższe partie gór. Z kolei Strbskie Pleso urzeka jeziorem, w którym odbijają się szczyty Tatr, a szlak pieszy prowadzi do pięknego wodospadu o nazwie Skok.

Słowacki Raj

To miejsce jest przykładem, że Słowacka przyroda wciąż zachowuje swój niepowtarzalny, dziewiczy klimat. Kręte szlaki wśród wąwozów i stromych ścian przyprawiają o zawrót głowy, a co najfajniejsze, zostały tak przygotowane, by mogły korzystać z nich osoby w każdym wieku i sprawności fizycznej, a najważniejsze szlaki to Wąwóz Sucha Bela i Przełom Hornadu.

Zamek Spiski

Oddalony zaledwie o 50 kilometrów na zachód od Słowackiego Raju Spisky Hrad jest największym kompleksem ruin zamkowych na terenie Europy Środkowej. Zamek wybudowany na 200-metrowej skale zajmuje powierzchnię ponad 4 hektarów! Średniowieczna budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w okresie letnim odbywają się tu ciekawe imprezy historyczne oraz turnieje rycerskie.

Ścieżka W koronach Drzew w Dolinie Bachledzkiej

Słynna już Bachledka to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Wznosząca się 24 metry nad ziemią drewniana kładka stanowi jedną z największych atrakcji słowackich Pienin. Szlak ma długość 1234 m, a widoki są po prostu oszałamiające! Można stąd podziwiać między innymi widoki na Tatry, Pieniny ze szczytem Trzy Korony, widać stąd także Zamek w Niedzicy. Do kładki dotrzecie kolejką krzesełkową z poziomu parkingu, albo spacerem. Wejście zajmuje około 40 minut, ale w drugą stronę można skorzystać z 67-metrowej zjeżdżalni – najdłuższej na Słowacji!

Bardejov

W drodze na południe Słowacji warto zatrzymać się w przepięknym Bardejovie. Malowniczy, doskonale zachowany rynek powstały na planie prostokąta urzeka niską zabudową niewielkich, kolorowych kamieniczek i sprawia wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał. Uwagę przykuwa ratusz z XVI wieku oraz ogromna Bazylika Św. Idziego, górująca nad okoliczną zabudową. Całe Stare miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko potwierdza jego wyjątkowość.