ipanek
The Art of sharing

PANEK na weekend – Magiczny Wrocław

Wrocław jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych polskich miast, obfitujących w niezliczoną ilość atrakcji. Znajdziecie tu wspaniałe zabytki architektury, wyjątkowe miejsca przyrodnicze oraz ciekawe punkty kulinarne i rozrywkowe. Do wszystkich dotrzecie bezpiecznymi i komfortowymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Rynek jest jednym z największych w Polsce. Jego granice zostały wytyczone jeszcze w XIII wieku i przez lata był najważniejszym miejscem targowym w całym regionie. Dziś jest atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów, którzy ściągają tłumnie, by skosztować pysznych dań z niezliczonej ilości restauracji. Życie na rynku nie zamiera nawet w nocy, bowiem zlokalizowanych jest tu kilka ciekawych klubów i dyskotek. W centrum Rynku stoi Stary Ratusz, będący wyjątkowym gotyckim zabytkiem. Dawniej był siedzibą władz miasta i sądu, dziś znajduje się w nim oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Rynkowy plac okala 60 kolorowych kamienic, zamieszkiwanych niegdyś przez bogatych mieszczan. Najbardziej znane to: Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami czy Kamienica pod Gryfami. Znajdziecie tu także przeniesiony z Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. Zastąpił on pomnik Fryderyka Wilhelma III, króla Prus. Inną atrakcją jest fontanna wybudowana w 2000 roku. Nazwano ją ”Zdrój” dla uczczenia prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ta najstarsza, zabytkowa część miasta jest bardzo popularnym miejscem spotkań, szczególnie tych zakochanych, którzy na prowadzącym na wyspę moście wieszali kłódki na znak swojej miłości. Najstarsze świadectwa osadnictwa na Ostrowie Tumskim pochodzą z X wieku n.e., a od 1315 roku miejsce zostało przejęte przez władze kościelne. Na wyspie można podziwiać dziś Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego, ale największą i to dosłownie atrakcją jest Katedra pw. Jana Chrzciciela. Budowla uznawana jest za najstarszą świątynię w stylu gotyckim na ziemiach polskich. Wewnątrz podziwiać można między innymi srebrny ołtarz z 1591 roku. Na szczycie katedralnej wieży znajduje się taras widokowy.

Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny

Osobliwą atrakcją jest też z pewnością Mostek Pokutnic, łączący wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Kładka znajduje się na wysokości 45 m i aby się do niej dostać należy najpierw pokonać 247 schodów. Z tym ciekawym punktem widokowym wiąże się legenda, której bohaterką jest młoda wrocławianka, Tekla. Dziewczyna spędzała czas głównie na zabawach i nie chciała pracować ani wyjść za mąż. Ojciec zdenerwowany lekkomyślnością córki, przeklął ją, a w nocy. W nocy, mroczne moce porwały dziewczynę i umieściły na mostku między wieżami kościoła. Odtąd Tekla zmuszona była bezustannie zamiatać kładkę.

Odra

Wrocław nie bez powodu nazywany jest Wenecją Północy. Miasto skupione jest wokół rzeki Odry, a w jego granicach jest 12 wysp, które połączone są licznymi kładkami i mostami (jest ich we Wrocławiu aż 118!) Rzeka jest piękna o każdej porze roku, ale prawdziwą atrakcją jest zwiedzanie miasta z jednej z wycieczkowych łodzi. Podczas rejsu podziwiać można między innymi: Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrów Tumski, Most Zakochanych, a także Wyspę Słodową, Tamkę i wiele innych.

Krasnoludki

Wygodek Swobodek, Lutek, Merclovek, Wandzia, Innowator, Onkoigrzysek, Precluś, Grankoś, Robcio, Galeriusz i Purek, to tylko niektórzy znani mieszkańcy Wrocławia. Mowa oczywiście o figurkach krasnoludków, które zdobią już praktycznie całe miasto. Mówi się, że w dobrym tonie jest mieć własnego skrzata, więc wiele firm, sklepów i restauracji ma swojego, który pilnuje wejścia lub zaprasza gości do środka. Większość krasnali mieszka na Starym Mieście, ale są też takie, które spotkać można daleko poza centrum. Szukanie wrocławskich krasnoludków to świetna zabawa dla dużych i małych.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Szybka podróż w czasie? We Wrocławiu to nie problem, bowiem za sprawą Panoramy Racławickiej jesteśmy w stanie wykonać skok do 1794 roku. Ta prawdziwa kapsuła czasu przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami, a jej głównymi twórcami buli Wojciech Kossak i Jan Styka. Obraz ma 15 metrów wysokości i 115 metrów szerokości!

ZOO Wrocław

Wrocławskie ZOO to największy ogród zoologiczny w Polsce. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków! Niektóre z nich, jak myszojeleń, okapi, manaty, bantengi, tygrysa sumatrzańskiego, pantery mgliste i śnieżne, nosorożce indyjskie i żółwie birmańskie spotkać można w kilku miejscach na świecie.

Najbardziej obleganą częścią ZOO jest Afrykarium. W specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, w tym basenów otwartych, żyje kilka tysięcy zwierząt. To jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki i podzielone zostało na kilka części: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i Dżungla nad rzeką Kongo. Tuż obok znajduje się Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie, które za sprawą interaktywnej formy łączy walory edukacyjne z zabawą.

Kolejka „Polinka”

Ciekawą atrakcję ma również Politechnika Wrocławska. Jest nią kolejka linowa, która kursuje nad Odrą pomiędzy kampusami. To ważny skrót wykorzystywany głównie przez studentów, ale dostępny także dla mieszkańców Wrocławia i turystów. Przeprawa powstała w 2013 roku, podobno z inicjatywy władz Politechniki Wrocławskiej, jako odpowiedź na argumenty notorycznie spóźniających się na zajęcia studentów.

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Tuż obok Hali Stulecia, w pobliżu ZOO znajduje się Fontanna Multimedialna, przyciągająca turystów największymi pokazami w Polsce. Codziennie odbywa się tu 8 pokazów dziennych i 3 wieczorne, a grze światła i wody towarzyszy muzyka klasyczna i współczesna. Fontanna powstała w 2009 roku, ma prawie hektar powierzchni, 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 ogniowe.