ipanek
The Art of sharing

PANEK na weekend – Województwo Opolskie

Opolskie, położone na południu kraju przy granicy z Czechami jest najmniejszym z polskich województw. Mieszka tu niecały milion ludzi, ale zagęszczenie atrakcji z pewnością wystarczyłoby nawet dla Wielkopolski. Znajdziecie tu wiele zabytkowych pałaców, obiektów sakralnych i atrakcji przyrodniczych. Do wszystkich dotrzecie bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Zamek w Brzegu – opolski Wawel

Inspiracją dla tej XIII-wiecznej budowli był zamek królewski na Wawelu. Dawna Rezydencja Piastów Śląskich została jednak przebudowana w XVII wieku i ze średniowiecznej warowni przeobraził się w renesansową rezydencję. Największe wrażenie robi zamkowy dziedziniec, z trzech stron zdobiony krużgankami, a w muzeum zamkowym, podziwiać można dziś dawne stroje, meble, pamiątki i pięknie zdobione sarkofagi Piastów.

Zamek w Mosznej – jak z baśni fantasy

Położona między Prudnikiem z Krapkowicami Moszna swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie rodzinie Moschin, która zadomowiła się na tym terenie już w XIV wieku. Przez lata miejscowość wielokrotnie zmieniała właścicieli, którzy zamieszkiwali barokowy pałac (środkową część dzisiejszego zamku). Dopiero ostatni właściciel – Hubert von Tiele-Winckler pozostawił po sobie prawdziwe dzieło architektonicznej sztuki. Dobudowując do pierwotnego pałacu dwa skrzydła stworzył zamek niczym z opowieści fantasy lub filmów Disneya. Wraz z rozległym parkiem tworzy przepiękny zespół pałacowy, w którym można spędzić cały dzień.

Zamek Kopice – baśniowa ruina

Ta zapierająca dech, XIX wieczna budowla, jest przykładem, że nie wszystko zawsze idzie w dobrym kierunku. Dawna rezydencja Schaffgotschów w 1958 roku uległa spaleniu i późniejszej dewastacji. Pałacu nie udało się wyremontować, a kolejni właściciele dawali jedynie złudne nadzieje, że ta perła architektury znów zabłyśnie pełnym blaskiem. Obiekt można obecnie oglądać z daleka, ale warto się wybrać do Kopic, bo nawet jako ruina pałac robi ogromne wrażenie.

Muzeum wsi Opolskiej – zabawa i edukacja

Opolski park etnograficzny jest miejscem, w którym zgromadzono wiele obiektów i przedmiotów świadczących o bogatej historii Opolszczyzny. Część z budynków dawnych mieszkańców została odbudowana, cześć znajduje się w stanie oryginalnym. Co ciekawe, w poszczególnych budynkach, uporządkowanych tematycznie można posłuchać przewodnika opowiadającego o historii mieszkańców regionu. Najnowszą atrakcją jest zagroda rybacka, ale zwiedzać tu można między innymi kompleks spichlerzy, gospodarstwo gburskie, kuźnię, wiatraki i wiele innych. Aktualnie odbywają się tu jesienne targi sztuki ludowej, a jeśli będziecie mieli szczęście, traficie na jeden z licznych koncertów zespołów folkowych.

Góra Świętej Anny – nie tylko sanktuarium

W swojej historii góra miała różne nazwy. Nazywano ją Górą św. Jakuba, Górą Chełmską, Górą św. Jerzego. Ostatnią zmianę zanotowano na początku XVI wieku, wtedy to góra otrzymała nazwę Św. Anny. Legenda głosi, że św. Michał Archanioł, po walce stoczonej z Lucyferem miał złożyć swój rycerski hełm pośrodku nadodrzańskiej równiny. Według innej legendy, po pokonaniu smoka, w czym miał swój udział św. Jerzy, wdzięczni mieszkańcy wybudowali poświęconą mu kaplicę. Obecna nazwa związana jest z widzeniem, którego doświadczył Krzysztof Strzała, a w miejscu zapomnianej kaplicy św. Jerzego powstał kościółek p.w. św. Anny. Obecnie góra Świętej Anny jest jednym z czołowych miejsc kultu religijnego nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce. Należy jednak wspomnieć, że góra jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także najwyższym wzniesieniem Masywu Chełmskiego.

Kopa Biskupia – najwyższy szczyt Opolszczyzny

To najwyższe wzniesienie województwa opolskiego znajduje się dokładnie na granicy polsko-czeskiej i to akurat nasi południowi sąsiedzi dostąpili zaszczytu posiadania szczytu (890 m n.p.m.) Na szczycie znajduje się także wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę. Wędrowcy mogą zrobić sobie przerwę w schronisku na ciepłą herbatę lub obiad.

Nysa – miasto stu wieży

Miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej przyciąga swoim pięknem o każdej porze roku. To przepiękne, zabytkowe miasto usytuowane jest w głębokiej kotlinie, u zbiegu rzek: Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej. Ze względu na liczne nagromadzenie obiektów sakralnych nazywane był często „miastem stu wież” lub „Śląskim Rzymem. Najcenniejsze zabytki Nysy odnajdziemy naturalnie w centrum miasta, ale na uwagę zasługują także rozległe planty, twierdza i Jezioro Nyskie. Największe wrażenie robi jednak bogato zdobiony kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki będący jednocześnie najcenniejszym zabytkiem miasta.

Opole – Festiwal piosenki i ogrody

Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce. Za sprawą słynnego Festiwalu Piosenki miasto kojarzy się wszystkim jednoznacznie, ale ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko amfiteatr. Niewątpliwą atrakcją Opola jest Rynek, którego część kamienic pamięta jeszcze czasy średniowieczne. W samym jego sercu stoi zabytkowy ratusz, z którego wieży codziennie grany jest hejnał Opola.

Na rynku znajduje się także pomnik Kazimierza I Opolskiego – założyciela miasta. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, by w jednej z kawiarenek poczuć klimat tego urokliwego miejsca. Choć Opole liczy sobie już przeszło 800 lat, to do dzisiejszych czasów przetrwała jedynie Wieża Piastowska, znajdująca się na Wyspie Pasiece, będącej ostatnim wspomnieniem po okazałym zamku z czasów pierwszych Piastów. Rodziny z dziećmi zainteresuje z pewnością Wyspa Bolko, na której znajduje się Ogród Zoologiczny. Przechadzając się alejkami podziwiać można przeróżne gatunki zwierząt, których jest tutaj ponad 1500!

Szlak drewnianych kościołów

Niewątpliwą atrakcją województwa opolskiego są zabytkowe drewniane kościoły, których w całym województwie jest kilkadziesiąt. Na uwagę zasługuje skupisko budowli sakralnych w powiecie kluczborskim. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdują się aż 22 kościoły, ale wart wspomnienia jest też szlak między Opolem a Oleckiem (około 80 km), gdzie odwiedzić można kilkanaście budowli sakralnych wykonanych z drewna.

Województwo opolskie, choć najmniejsze, ma do zaoferowania wiele atrakcji zarówno dla miłośników przyrody, jak i architektury, coś dla siebie znajdą tu dorośli i dzieci, a do wszystkich miejsc dotrzecie wygodnymi i bezpiecznymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.